Javni zavod TNP, ki je kot upravljavec TNP tudi upravljavec naravnih vrednot v parku, je skušal lani formalno urediti upravljanje soteske Vintgar. Julija je objavil namero o sklenitvi skrbniške pogodbe za izvajanje posameznih nalog urejanja soteske za ogledovanje in obiskovanje. Postopek in način izvedbe je bil dogovorjen z ministrstvom za naravne vire in prostor.
Prejeli so eno prijavo, in sicer Turističnega društva Gorje, ki že sedaj, vendar brez ustrezne pogodbe, skrbi za sotesko. Prijava je vsebovala vse zahtevane elemente iz objavljene namere, o čemer je javni zavod TNP obvestil tudi ministrstvo.
Vendar je bil, kot je povedal direktor javnega zavoda TNP Tit Potočnik, postopek decembra ustavljen, saj v tem času ni bil izpolnjen pogoj, ki je bil objavljen v nameri, in sicer da bo z izbranim skrbnikom sklenjena skrbniška pogodba po pravno-formalni ureditvi razmerij na nepremičninah, ki so povezane z obiskovanjem naravne vrednote in katerih urejanje vodi ministrstvo.
"Sedaj se čaka ureditev teh pogojev in ko bodo pogoji izpolnjeni, se bo v dogovoru z resornim ministrstvom zadeva urejala dalje," je povedal Potočnik. V javnem zavodu si namreč želijo, da bi se vsa zatečena stanja, povezana z upravljanjem naravnih vrednot v TNP, uredila. Na ministrstvu pa so pojasnili, da še preučujejo različne rešitve glede ureditve razmerij na nepremičninah.
Kot je ocenil Potočnik, bo hitrost urejanja zadev odvisna predvsem od tega, kakšna bo volja deležnikov. Nadaljnje korake naj bi v javnem zavodu TNP izvedli na podlagi navodil pristojnega ministrstva ter ugotovitev inšpekcijskega postopka Inšpektorata RS za naravne vire in prostor glede pobiranja vstopnine v sotesko Vintgar.
Inšpektorat: Gre za sistemsko problematiko na več lokacijah
Nad delovanjem Turističnega društva Gorje za Vintgar in nad delovanjem javnega zavoda za turizem Dolina Soče za Tolminska korita je bil namreč uveden inšpekcijski nadzor. Kot so pojasnili na inšpektoratu RS za naravne vire in prostor, sta glede na obstoječo zakonodajo oba postopka zahtevna in še nista končana. Uvedeni pa bodo postopki tudi glede obiska drugih znamenitosti.
Kot so poudarili na inšpektoratu, gre za sistemsko problematiko na več lokacijah. Ko bodo obravnavali posamezno lokacijo, ugotovili dejansko stanje in skupaj s pravno službo glede na obstoječo zakonodajo našli pravno podlago za ukrepanje, bodo o tem obvestili javni zavod TNP.
"Na Inšpektoratu RS za naravne vire in prostor si želimo s svojim delovanjem in ukrepanjem prispevati k zakonitemu stanju na terenu. Vendar glede na to, da je ta problematika sistemski problem, ki obstaja že več let, in glede na trenutno število inšpektorjev, so pričakovanja TNP, da bodo neurejeno stanje, ki traja že več let, lahko rešili inšpektorji z izdajanjem inšpekcijskih odločb nerealna," so zapisali.
Bi lahko k rešitvi prispevala prememba zakona o ohranjanju narave?
V TNP se nadejajo, da bi lahko k rešitvi problematike prispevala tudi sprememba zakona o ohranjanju narave, ki je v pripravi. Na ministrstvu za naravne vire in prostor so pojasnili, da gredo spremembe in dopolnitve zakona v smeri bolj preglednega in učinkovitega upravljanja vseh naravnih znamenitosti. Zakon pa že sedaj opredeljuje sistem varstva naravnih vrednot, ki določa izvajanje njihovega varstva ter upravljanja.
Sprememba zakona predvidena spremembo pravil, vezanih na vstopnine. Kot so pojasnili na ministrstvu, je namen dopolnitve zakona še naprej omogočati čim večjo brezplačno dostopnost do naravnih vrednot, zato se višina deleža, ki se obiskovalcem lahko zaračuna poleg deleža za nadomestilo stroškov, omejuje in nadzoruje. V primeru, ko se obiskovalcem izjemoma zaračunava plačila za obisk, pa se jim tudi najmanj v enem dnevu na leto omogoči brezplačen obisk.
Predlog sprememb in dopolnitev zakona je v fazi medresorskega usklajevanja. Gradivo bo v sprejem na vlado predvidoma posredovano v prvem kvartalu letošnjega leta.
'Predlog zakona ne prinaša ustreznih rešitev'
Da predlog zakona ne prinaša ustreznih rešitev, prav tako kot tudi ne skrbniška pogodba, kakršna je bila predvidena, pa opozarja direktor podjetja Soteska Vintgar Bojan Traven. Prepričan je, da bi bila načrtovana skrbniška pogodba škodljiva ne le za Turistično društvo Gorje, ki je že 130 let dejanski upravljavec soteske, ampak tudi za ostale deležnike v TNP.
"Skrbniška pogodba je radikalno predvidevala prenos premoženja turističnega društva, torej infrastrukture za obisk soteske, na državo," je dejal Traven. Opozoril je, da so s tem pristojni odprli Pandorino skrinjico, saj bi temu lahko sledila razlastitev številnih lastnikov poti in objektov v parku, kar pa je protiustavno. Po njegovih informacijah so nekateri lastniki premoženja v TNP že sprožili postopke na sodiščih.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.