smrtonosna bolezen

Od bolniške postelje do strehe sveta le z enim pljučnim krilom, presmučal Severni in Južni pol

08. 11. 2024 06.00

Od mučnega plazenja od bolniške postelje do kopalnice pa do strehe sveta z le enim pljučnim krilom. Spoznajte navdihujočo zgodbo Seana Swarnerja. Zgodbo, ki je danes ne bi mogel pripovedovati svetu, če ne bi imel, kot je prepričan, največje sreče v nesreči. Zgodbo, ki je lahko hkrati zgodba vsakega izmed nas, saj ima v življenju, kot pravi Sean, vsak svojo goro, ki jo mora preplezati. Za Seana, ki mu je dvakrat uspelo premagati raka, pa je bila pot na vrh sveta le začetek. Kmalu zatem je presmučal Severni in Južni pol, zdaj pa želi v znak podpore bolnikom z rakom v sedmih dneh na sedmih celinah preteči sedem maratonov.

'Bolezen, ki je mučila faraone, je zdaj del zgodovine Egipta'

21. 10. 2024 14.44

Egipt je uradno postal država brez malarije, je v nedeljo sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ko je vladi predala potrdilo. Po svetu je trenutno 44 držav in en teritorij, ki veljajo za območja brez malarije.

Zbudili so se z netopirjem v spalnici, otrok umrl zaradi stekline

05. 10. 2024 12.16

V Kanadski provinci Ontario je zaradi stekline umrl otrok, ki je bil izpostavljen netopirju. Netopirja sta starša sicer našla v spalnici otroka, a ker nista zaznala ugrizov ali prask, otroka nista cepila proti steklini. Steklina je sicer redka, a zelo nevarna virusna bolezen, v Sloveniji od leta 1950 nismo zabeležili nobenega smrtnega primera.

Mala Karolina praznuje rojstni dan – podarimo ji donacijo za razvoj zdravila

27. 02. 2024 09.08

Deklica Karolina s svojo družino radostno praznuje svoj peti rojstni dan, za njeno rojstnodnevno darilo pa zanjo zbirajo donacije za razvoj genskega zdravila, ki je edino upanje za zaustavitev napredovanja njene smrtonosne redke bolezni in edina možnost, da ji rešimo življenje.

Karolinina nagradna igra za Dončićev dres Dallas Mavericks

21. 06. 2023 11.20

Štiriletna Karolina ima edina v Sloveniji smrtonosno redko bolezen – bolezen hitrega staranja. Za Karolino razvijajo genetsko zdravljenje, za kar morajo zbrati dva milijona evrov. In ta cilj pomaga doseči tudi slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić. V nagradni igri, izkupiček katere bo namenjen Karolininemu zdravljenju, lahko osvojite edinstven lastnoročno podpisan dres Luke Dončiča.

Združeni narodi svarijo pred naraščanjem primerov kolere na Haitiju

26. 10. 2022 06.58

Koordinatorka za humanitarne zadeve ZN na Haitiju Ulrika Richardson je v torek opozorila, da na Haitiju še naprej narašča število okužb s kolero in je potrebno hitro posredovanje za zajezitev izbruha. Od minulega četrtka do nedelje je število okužb naraslo s 1000 na skoraj 2000, doslej pa je umrlo 40 oseb.

Po 12 letih se je kolera vrnila na Haiti

06. 10. 2022 18.38

V karibski državi Haiti, ki se sooča s politično in gospodarsko krizo, je bilo ugotovljenih več primerov kolere. Smrtonosna okužba je po navedbah haitijskega ministrstva za zdravje ubila že osem ljudi, po podatkih medicinske humanitarne skupine Medecins Sans Frontieres pa je bilo ugotovljenih 68 novih primerov. Veliko večino primerov kolere so zaznali pri otrocih.

Dobrodelni koncert Viljem Julijan za otroke z redkimi boleznimi

12. 09. 2022 06.00

Že četrti, tradicionalni vseslovenski dobrodelni koncert Viljem Julijan bo 16. septembra v ljubljanskih Križankah. Na pobudo Društva Viljem Julijan bodo za otroke z redkimi boleznimi spet združili moči mnogi vrhunski glasbeniki.

Gana potrdila prva dva primera smrtonosnega virusa marburg

18. 07. 2022 11.16

Virus marburg povzroča zelo nalezljivo bolezen, podobno eboli. Simptomi bolezni, ki je skoraj tako smrtonosna kot ebola, so visoka vročina in notranje ter zunanje krvavitve. Bolezen se širi z okuženih živali, netopirjev, med ljudmi pa se prenaša s telesnimi tekočinami. Zanjo ne obstaja zdravilo ali cepivo.

4. dobrodelni koncert Viljem Julijan za otroke z redkimi boleznimi

29. 05. 2022 00.15

Že četrti, tradicionalni vseslovenski dobrodelni koncert Viljema Julijana bo 16. septembra v ljubljanskih Križankah. Na pobudo Društva Viljem Julijan bodo za otroke z redkimi boleznimi spet združili moči mnogi vrhunski glasbeniki. Hkrati začenjajo v društvu tudi veliko poletno zbiralno akcijo za male borce, s katero želijo skupaj s koncertom zbrati čim več sredstev.

Prvi primer okužbe z opičjimi kozami tudi v Italiji

19. 05. 2022 11.48

Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zaradi česar se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu. Prvi primer opičjih koz so potrdili tudi v Italiji. Bolezen so odkrili pri moškemu, ki se je vrnil s Kanarskih otokov.

V Društvu Viljem Julijan spodbudili k testiranju novorojenčkov na neozdravljivo MLD

30. 01. 2022 16.37

Društvo Viljem Julijan se je zavzelo in sprožilo kampanjo, da bi v nacionalni program testiranja novorojenčkov za prirojene bolezni dodali tudi hudo neozdravljivo bolezen metakromatsko levkodistrofijo, ki povzroča propadanje možganov in živčnega sistema po celotnem telesu ter zgodnjo smrt v otroštvu. Otrokom s to boleznijo bi na ta način lahko rešili življenje, saj je EU že konec leta 2020 odobrila novo gensko zdravilo Libmeldy za to bolezen, ki pa je učinkovito zgolj, če ga otrok prejme pred pojavom simptomov.

WHO: Različica omikron ostaja nevarna, zlasti za necepljene

12. 01. 2022 19.09

V WHO opozarjajo, da različica omikron, ne glede na njen lažji potek, ostaja nevarna, zlasti za tiste, ki niso bili cepljeni proti covidu-19. S širjenjem omikrona naj bi se covid-19 spreminjal v endemično bolezen, a kot opozarjajo na NIJZ, to ne pomeni, da je breme ali nevarnost virusa zmanjšana. Pravo vprašanje je po njihovem, ali imunost prebivalstva dosega raven, da zdravstveni sistema obvlada covid-19.

Bi lahko omikron povzročal milejši potek bolezni in prinesel hitrejši konec epidemije?

04. 12. 2021 18.38

Dva resna suma okužbe z novo različico koronavirusa imajo tudi na Hrvaškem. Okužbo z omikronom so sicer doslej potrdili v najmanj 38 državah po svetu, toda kot ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija, zaenkrat brez potrjenega smrtnega primera. Prve študije nakazujejo, da naj bi bil omikron veliko bolj kužen od prejšnjih različic, toda naj bi povzročal milejši potek bolezni. Bodoči nemški zdravstveni minister v njem celo vidi nekakšno božično darilo, češ da bo manj smrtonosna različica virusa prinesla hitrejši konec epidemije. Je optimizem upravičen?

WHO priporoča široko uporabo prvega cepiva proti malariji za ogrožene otroke

06. 10. 2021 20.32

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je priporočila široko uporabo prvega cepiva proti malariji na svetu za otroke v podsaharski Afriki in drugih območjih, kjer je stopnja za prenos bolezni zmerna do visoka. To je tudi edino cepivo proti tej hudi bolezni, zaradi katere vsake dve minuti ugasne eno otroško življenje. "Dolgo smo upali na učinkovito cepivo proti malariji in zdaj imamo prvič cepivo, ki je priporočeno za široko uporabo," je dejal regionalni direktor WHO za Afriko Matshidiso Moeti.

Burni odzivi na Plenkovića: 'Tega izsiljevanja družba ne sme sprejeti'

02. 07. 2021 21.39

Napoved hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, da bo kot pogoj za subvencijo uvedel cepljenje, je med ljudmi sprožila burne odzive. Delodajalci so se odločno uprli Plenkovićevi napovedi, na noge pa so skočili tudi gostinci, saj menijo, da ukrep preprosto ni izvršljiv. Hrvaški zdravstveni minister medtem miri, da gredo njihove ideje predvsem v smeri cepljenja tistih, ki so vsakodnevno v stiku z večjim številom ljudi.

Prašičja kuga na pragu Slovenije

20. 04. 2021 11.54

Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo,  pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav.  Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem.  Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

V nedeljo potrdili 287 okužb z novim koronavirusom

12. 04. 2021 10.25

V nedeljo so ob 1484 testiranjih potrdili 287 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je sedem bolnikov s covid-19. Kot je na novinarski konferenci povedala vodja svetovalne skupine Mateja Logar, "lahko glede na epidemiološke podatke z zmernim optimizmom ugotavljamo, da se je eksponentna rast novookuženih ustavila, kar pa še ne pomeni, da je to čas, ko lahko rečemo, da ukrepi niso več potrebni."

Dvomesečni Nace ima redko bolezen, zdravilo obstaja, a se zelo mudi

22. 03. 2021 12.26

Dvomesečni Nace se bori z neozdravljivo boleznijo, a glede na klinične študije obstaja zdravilo, ki lahko bolezen ustavi. Dostopno je tudi v Sloveniji, a ga mora zdravnik posebej odobriti. V Skladu Viljem Julijan so opozorili na malega borca, zdaj pa pozivajo zdravnike, naj zdravilo Nacetu odobrijo čim prej, saj bolezen vsak dan napreduje in zato šteje prav vsak dan.

Flis: Ko se cepimo, dvomljivcem pokažemo, kaj je prinesel napredek medicine

29. 12. 2020 06.00

Več kot milijon državljanov naj bi bilo cepljenih do konca julija, za zdaj pa cepljenje, čeprav množično, ostaja privilegij. Poleg oskrbovancev in nekaj zaposlenih v domovih za starejše je na vrsto prišlo tudi okoli 550 zdravstvenih delavcev na intenzivnih oddelkih v bolnišnici. Med prvimi sta se cepila tudi direktor UKC Maribor Vojko Flis in infektolog Janez Tomažič.

'Kitajci razumejo pomen skupnega dobrega in zaupajo znanosti'

29. 10. 2020 13.26

Zdravstvena revija The Lancet je objavila poročilo o kitajskem spopadanju z epidemijo covida-19 in izpostavila nekaj ključnih točk, zakaj je Kitajcem uspelo življenje povrniti v normalne tirnice. V nasprotju z zahodnimi državami je Kitajska predvsem uspešno izvajala centralni nadzor nad širjenjem bolezni, prav tako je učinkovito izkoristila izjemne kadrovske, gradbene in tehnološke potenciale.

Igralec serije Puščica o strahu ob okužbi z novim koronavirusom

28. 10. 2020 09.49

Ameriški zvezdnik je že pred časom spregovoril o tesnobnih občutkih, ki ga občasno obdajajo, predvsem ob velikih življenjskih spremembah. Tesnobni napad je januarja doživel celo med snemanjem intervjuja za podcast. Ti občutki so ga prevzeli tudi ob novici, da je pozitiven na novi koronavirus.

Covid-19: Kakšno tveganje predstavlja za zdravje Donalda Trumpa?

03. 10. 2020 15.32

Ameriški predsednik Donald Trump, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom preventivno premestili v bolnišnico, je javnosti v videonagovoru - sicer vidno bled - zagotovil, da se počuti dobro. Svetovni politični vrh mu je ob tem zaželel čimprejšnje okrevanje. A dejstvo je, da 74-letnik spada v rizično skupino obolelih - tako zaradi starosti kot svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Kako resno je torej ogroženo zdravstveno stanje predsednika ZDA?

Rad bi živel brez nagobčnika, tako da oprosti, stari, svoboda pa to

30. 08. 2020 07.00

V preteklih letih je, predvsem zaradi priljubljenosti družbenih omrežij, postalo praktično nemogoče voditi debato, ki temelji na podatkih, dejstvih in znanosti. Velika večina uporabnikov teh omrežij sicer razume njihove omejitve, vendar vseeno dajejo preveč moči posameznikom, ki ponujajo tisto, kar bi ljudje želeli slišati.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili

16. 07. 2020 10.18

Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Melanom – v zgodnjih fazah je 100-odstotno ozdravljiv, če zamudimo, pa 100-odstotno smrten

12. 07. 2020 07.00

Vsi imamo na koži znamenja, eni več, drugi manj. Ni vsako znamenje nevarno, je pa zelo pomembno, da nevarna dovolj zgodaj, čim prej najdemo. In ker je melanom težko prepoznati, je ključna preventiva, torej: samopregledovanje, pravočasen obisk dermatologa, predvsem pa – ne pretiravati s soncem. Kljub neprestanemu opozarjanju, da je pretirano sončenje škodljivo, je melanoma vse več.

Izbor najboljših filmskih izbruhov virusov

11. 03. 2020 10.36

Ob trenutni zdravstveni krizi, ko svetu grozi koronavirus, si velja ogledati nabor filmov, ki so za svojo obravnavo vzeli izbruh virusa, epidemije, pandemije in možne posledice. Koliko tovrstnih "klasik" ste si ogledali?

Infektolog: Nevarnost hitrega širjenja virusa smo podcenjevali

03. 02. 2020 18.35

Da so tudi strokovnjaki podcenjevali nevarnost hitrega širjenja novega virusa, priznava infektolog Andrej Trampuž, ki dela v Nemčiji, kjer so potrdili že deset primerov okužbe. To je izredno nalezljiva bolezen, k sreči pa ni tako smrtonosna, kot je bil denimo sars, pravi. V Evropi velikega širjenja bolezni ne pričakuje, ga pa skrbi za Kitajsko in druge revne države, ki širjenja ne bodo mogle zajeziti.

Zaradi nevarnega virusa bodo v Vuhanu zaustavili javni promet

22. 01. 2020 07.16

Število smrtnih žrtev novega virusa se je na Kitajskem povzpelo na 17, okuženih pa je 544 ljudi. Kitajske oblasti so posvarile, da bi lahko virus mutiral in se širil naprej, zato je trenutno najbolj kritično obdobje za zajezitev virusa. V žarišču virusa, mestu Vuhan, bodo oblasti začasno zaustavile ves javni promet, prebivalce pa so pozvali, naj mesta ne zapuščajo.

Ozzy Osbourne razkril, da ima blago obliko Parkinsonove bolezni

21. 01. 2020 15.37

71-letni glasbenik Ozzy Osbourne je v intervjuju priznal, da se ne želi spominjati preteklega leta. Zaradi nesrečnega padca še vedno ni popolnoma okreval in priznal je, da trpi za blago obliko Parkinsonove bolezni.