Fokus

Melanom – v zgodnjih fazah je 100-odstotno ozdravljiv, če zamudimo, pa 100-odstotno smrten

Ljubljana, 12. 07. 2020 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
24UR Fokus
Komentarji
19

Vsi imamo na koži znamenja, eni več, drugi manj. Ni vsako znamenje nevarno, je pa zelo pomembno, da nevarna dovolj zgodaj, čim prej najdemo. In ker je melanom težko prepoznati, je ključna preventiva, torej: samopregledovanje, pravočasen obisk dermatologa, predvsem pa – ne pretiravati s soncem. Kljub neprestanemu opozarjanju, da je pretirano sončenje škodljivo, je melanoma vse več.

Kožni rak je najpogostejši rak pri ljudeh, melanom pa je le ena od oblik kožnega raka. Približno 5 odstotkov bolnikov s kožnim rakom ima melanom, a  ravno ta oblika je najbolj smrtonosna. Med vsemi, ki umrejo zaradi kožnega raka, jih kar 90 odstotkov umre zaradi melanoma. Še en podatek je pomemben: incidenca – obolevnost za melanomom – raste najhitreje med vsemi vrstami raka. A dobra novica je ta, da število umrlih zaradi melanoma pada. Podatki za obdobje med letoma 2012 in 2016 kažejo, da v povprečju pri nas za melanomom na leto zbolelo 549 ljudi, umrlo jih je pa 124. 

Dr. Borut Žgavec, priznani dermatolog, pravi: "Če melanom ugotovimo v zgodnjih fazah, je praktično 100-odstotno ozdravljiv, če ga zamudimo, pa 100-odstotno smrten." Ključno je torej, da melanom odkrijemo zgodaj, opozarja Žgavec, ta bolezen je namreč asimptomatska, melanom ne boli, ne srbi, težko ga je prepoznati. Zato je poleg tega, da se izogibamo močnemu soncu in da se pred soncem vedno zaščitimo, nujno tudi samopregledovanje znamenj po telesu enkrat mesečno. Kako to naredite, v spodnjem videu z novinarko Majo Sodja

V Fokusu tudi o zdravljenju melanoma in o tem, kako zelo je zdravljenje napredovalo. Pogovarjali smo se z onkologinjo prof. dr. Janjo Ocvirk in onkološko kirurginjo doc. dr. Barbaro Perić. "Pri nas še vedno pogosteje zbolevajo moški, čeprav se ta razlika, ki je bila tradicionalno nekje 10 odstotkov, vedno bolj izenačuje. Opažamo, da ženske tudi sledijo temu. Največkrat zbolijo ljudje po 50. letu starosti, dve tretjini bolnikov sta med 50 in 80 let," pravi dr. Perić. V Sloveniji imamo eno najvišjih incidenc melanoma v Evropi, še dodaja. Zelo pomemben faktor pri melanomu pa je tudi to, ali smo bili kot otroci pretirano izpostavljeni soncu ali celo večkrat opečeni.

Uspeh preventivnih akcij, kot je denimo Dan melanoma, ki je letos v Sloveniji zaradi epidemije koronavirusa potekal v okrnjeni obliki (ni bilo namreč brezplačnih preventivnih dermatoloških pregledov) se kaže v tem, da odkrijejo več plitvih melanomom. Takšnih, ki jih v lokalni anesteziji izrežejo in s tem bolezen pozdravijo. "Preživetje melanoma je debelina melanoma. Tiste, ki so tanjši od 1 mm, štejemo za tanke melanome in tukaj je preživetje dobro. Najbolje je, če ga odkrijemo, ko je na povrhnjici, približno tretjino odkrijemo takrat - to je 100 odstotna ozdravitev. Veliko večino odkrijemo v manj kot 1 mm," pravi Žgavec. 

Tu se Slovenija uvršča v sam vrh sveta po zgodnjem odkrivanju melanoma. Za primerjavo: na prelomu tisočletja je bila povprečna debelina odkritega melanoma pri nas 3 milimetre in pol, po letu 2000 pa okoli 2 milimetra in pol. To pomeni, da je takrat za melanomom umrlo precej več bolnikov kot danes. Pri melanomu torej ni ključna njegova velikost na površini, pač pa globina, torej kako globoko v kožo se razširi. "Melanom so celice iz melanocitov in ko se začnejo razmnoževati, ti melanociti rastejo v povrhnjici, po določenem času prebijejo membrano. Ko rakasta celica pride v žilo, smo jo zgubili, rečemo da metastazira in gre v limfno ali lahko tudi v krvno žilo. In seveda ga želimo odkriti, preden se razširi po telesu," razlaga Žgavec. Kako poteka zdravljenje in kako je to napredovalo?

Sonce je sicer zelo pomembno za vitamin D, ki ga predvsem pozimi večini med nami primanjkuje, zato mnogi zmotno mislijo, da si lahko vitamina D poleti naberejo na zalogo za zimo. A to ne drži, opozarjajo strokovnjaki. Pretirano izpostavljanje soncu nikakor ne naredi nič dobrega. Vitamina D si namreč z izpostavljanjem soncu poleti ne moremo nabrati na zalogo za zimo, s pretiranim izpostavljanjem soncu pa lahko, ko govorimo o vitaminu D, dosežemo celo obraten učinek, opozarjajo. In ker je pomanjkanje vitamina D pozimi problem, strokovna skupina pod okriljem Ministrstva za zdravje zdaj pripravlja nacionalne smernice za preskrbo z vitaminom D. 

Koliko sonca torej? Kakšna so dejstva? Kakšne številke? Kakšna opozorila? O melanomu, samopregledovanju, obisku pri dermatologu, o zdravljenju melanoma, pa o tem, kje smo v Sloveniji "dobri", celo med vodilnimi na svetu, o soncu, o vprašanjih glede sonca in vitamina D ... O vsem tem v rubriki 24ur Fokus.

Prispevek si lahko v celoti ogledate na Voyu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TistoPravo
12. 07. 2020 19.36
+0
Vsakega po malem...zanimivo je samo, kako je dandanes vse škodljivo in vsega vse več v obliki nevarnosti za zdravje...in vse bi mogu oziroma mora posameznik "reševat"...a dejte no, zdej je pa kar vse tako škodljivo..,seveda, v kombinaciji z onesnaženim ozračjem zvočno in fizično se lahko marsikej dobi. Tudi covid z redno umitimi in razkuženimi rokami...od kje, pač sistemsko vključeno. Drgač pa ljudje, velik je v vodi...poleg zraka...
profesor m
12. 07. 2020 14.46
+3
to pomeni vec denarja v preventivo ... ce pomislimo koliko gre za covid energije, fokusa in denarja...
ho?emVšolo
12. 07. 2020 14.27
+3
blizu je lahko smrt
ni_mi_vse_eno
13. 07. 2020 19.21
-1
Smrt je vedno blizu, dokler ne umreš in ne ugotoviš, da še vedno živiš. Živelo spoznanje, dr. Ted Turner, dr. Tom Campbell.
RamzesII
12. 07. 2020 13.29
-3
Kremice za mazanja z različnim zaščitnim faktorjem sploh niso omenjene, pa čeprav je glavne vzroke treba iskati v njih. Pred njimi kožnega raka niso poznali. Nenazadnje zbolevajo ravno taki, ki se ves čas mažejo.
RamzesII
12. 07. 2020 13.26
-7
Kakšen bombastičen naslov, kako je to mogoče, da je potem tako smrtonosen, če ni pravočasno odkrit, ter kaj je oz. so zgodnje faze.
nono1234
12. 07. 2020 11.57
+45
Po eni strani tako drastični ukrepi zaradi korona virusa, po drugi pa mnogi ne pridejo do zdravnika, čeprav bi nujno morali. Od česa nas bo več pomrlo, to je sedaj vprašanje...
Šmarčan123
12. 07. 2020 11.48
+23
Ja sonce je nevarno, ljudje pa na morje samo zato ,da pridejo nazaj rjavi to kdo je bolj rjav je že tekmovaje opažam ,da kar dolgo že prisotno na dopust greš na odih ,da odmakneš skrbi ne pa za to da boš nazaj prišo zažgan nevem ko je enim cilj ,da zvečer spat nemorjo ,ko jim koža žari.
FCL
12. 07. 2020 11.08
+32
Hodim vsako leto na pregled...lani so mi odkrili enega, ki bi bil v roku 6 mesecev melanom, takoj sem ga dal odstraniti, seveda vse samoplačniško a ne. Pregledujte se, pa stran od pretirenega sončenja.
hrvat_Ante
12. 07. 2020 12.13
+14
Smem vprasat koliko stane tak pregled? Hvala v naprej.
Abica
12. 07. 2020 12.18
+14
Pregled mislim, da je ene 50 evrov, odstranitev znamenj pa potem še dodatno. Midva z možem sva za eno "rundo" plačala nekaj čez 300.
mmickica
12. 07. 2020 17.21
+2
Sem tudi jaz sla na pregled samoplacnisko, 50€. Potem pa na priporocilo dermatologinje dobila napotnico od svoje zdravnice za preventivno odstranitev dveh koznih znamenj. Torej, znamenja odstranili in histolosko pregledali z napotnico.
brabusednet
12. 07. 2020 11.04
+50
Te bi morali takoj začet zdravit ne pa tiste,ki nosijo kovid iz Balkana.Ti zavestno rinejo v nesrečo.Ti z rakom pa čakajo mesece.Mojemu znancu so v Mariborski bolnici odkrili levkemijo pred kratkim.Dobil je napotitev v Ljubljano in imel datum 29.6.2020.Tri dni pred rokom so ga tel.obvestili,da se mu pregled odloži za en mesec in vprašanje,če bo še to obveljalo.Tako je tu pri nas,kovidarji so pa takoj na vrsti in tem podaljšujejo čakanje.
Glotis
12. 07. 2020 12.33
-6
Tvoj znanec ki ima levkemijo ne more nikogar okužit, kovidarji kot jih ti imenuješ pa lahko . Zato imajo slednji prednost - to je kruta resnica.
boboljš
22. 07. 2020 14.33
+2
kruta resnica je, da tisti ki ima raka nima veliko časa...rak hitro napreduje in hitro je prepozno, zato je v tem času bilo veliko kovid smrti zabeleženih na račun smrti zaradi raka....
petrpetr
12. 07. 2020 10.57
+31
Članek kot esej ... kakšna slika znamenj ne bi škodila ...
HUSO BOSS
12. 07. 2020 10.44
+74
GLEDE NA TO DA SO SE ZARADI COVID19 KAR POŠTENO PODALJŠALE ČAKALNE DOBE TAKO ZA UZ KOT CT SO LJUDJE Z ZAČETNO FAZO ODKRIVANJA RAKA ŠE NA SLABŠEM KOT SO ŽE BILI! TOREJ???!
Andree
12. 07. 2020 11.52
+12
plus čakalne dobe na onko. jaz bi moral imeti vsakoletni pregled konec marca no sedaj ga imam konec novembra
Andree
12. 07. 2020 10.19
+24
končno nekaj drugega