Direktor UKC Maribor Vojko Flis ter infektolog in predstojnik Katedre za infekcijske bolezni in epidemiologijo na ljubljanski medicinski fakulteti Janez Tomažič sta o občutkih po cepljenju spregovorila v oddaji 24UR ZVEČER.
Kot je dejal Tomažič, se mora, čeprav je že prejel cepivo, še vedno obnašati odgovorno in spoštovati vse ukrepe, saj še ne vemo, kako dobro cepivo ščiti pred prenosom okužbe na druge osebe. "Če ne bi nosil maske v družbi in bi bila ena oseba kužna, ne vemo, ali bi me cepivo zaščitilo pred naselitvijo virusa na moje sluznice," je dejal.
Po cepljenju se sicer počuti dobro. Cepil sem se, ker sem vedel, da mi bo cepivo koristilo, da je varno, pravi Tomažič. Tudi proti gripi se, kot je poudaril, vsako leto cepi, in medtem ko imajo tradicionalna cepiva veliko bioloških primesi, jih cepivo proti covidu-19 zaradi nove tehnologije nima.
Odločitev za cepljenje je sicer vedno individualna, dodaja. "Na tehtnico daš bolezen, ki je lahko smrtonosna in ima lahko kratkoročne ali pa dolgoročne posledice, na drugi strani pa cepivo, ki vemo, da kratkoročno nima nekih učinkov. Dolgoročno še ne vemo. A ko sem dal to na tehtnico, se je močno nagnila v prid cepljenja," je povedal.
Flis pomislekov glede cepljenja ni imel. "Menim, da je dolžnost tistih, ki medicino malo bolje razumemo, da s tem, ko se cepimo, dvomljivcem pokažemo, kaj je prinesel napredek medicine," je dejal. Čeprav smo v prvi pošiljki prejeli majhno količino cepiva, je to, tako pravi Flis, edina pot, ki vodi iz epidemije.
Flis meni, da je treba ljudem pokazati, da cepljenje predstavlja enega največjih dosežkov v zgodovini medicine. Tomažič je ob tem izrazil upanje, da se bo cepilo vsaj 60 odstotkov Slovencev. "Vem, da je to nekaj novega, čeprav tehnologija ni povsem nova. Uporabili so jo že pri zdravljenju onkoloških bolnikov. Ampak vsaka nova stvar je povezana s strahom in nezaupanjem in to je treba spoštovati," je dejal. Ankete za zdaj kažejo, da so ljudje naklonjeni cepljenju, je še dodal Tomažič, misli pa, da bodo sčasoma tudi skeptiki spremenili svoje mnenje.
Ob tem je poudaril pomen zaupanja. "Strokovnjaki skušamo podati verodostojne informacije, vsega ne vemo, kar tudi odkrito povemo. Zdaj Slovenci odločamo o usodi, bi rekel, da je to neke vrste plebiscit," je dodal.
Flis je dodal, da se je v UKC Maribor za cepljenje odločilo že skoraj več kot 1200 zaposlenih, zanimivo pa je, da med 'naravoslovci' ni pomislekov, so pa pomisleki pri zaposlenih v zdravstveni negi. S cepljenjem bo tudi manj izpada osebja, kar bi mariborski bolnišnici omogočilo, da bi bolje oskrbeli tudi bolnike z drugimi boleznimi.
Glede trenutnih razmer v bolnišnici pa je dejal, da imajo za zdaj dovolj postelj za bolnike s covidom-19, a jih skrbi stanje na intenzivni negi. S skrbjo pogledujejo tudi v januar in februar, ko naj bi po nekaterih napovedih nastopil že tretji val epidemije. Flis ob tem upa, da bo cepivo razmere umirilo.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.