Doslej so sicer iz Kitajske poročali o devetih smrtnih žrtvah nove vrste kronavirusa, ki je povzročila preplah zaradi podobnosti z virusom sars, ki je v letih 2002-2003 zahteval skoraj 650 življenj na Kitajskem in v Hongkongu. Kitajska vlada je izbruh novega virusa, ki so ga poimenovali 2019-nCoV, uvrstila v enako kategorijo kot epidemijo sarsa, kar pomeni obvezno izolacijo obolelih in možnost uvedbe karantene.
V mestu Vuhan na Kitajskem, ki je žarišče izbruha virusa, so danes napovedali, da bodo začasno zaustavili javni promet. Prebivalce mesta so pozvali, naj ga ne zapuščajo, letališče in železniške postaje pa bodo do nadaljnjega zaprte za vse obiskovalce.
Avtobusi, podzemna železnica in druge oblike javnega prometa bodo zaustavljene v četrtek ob 10. uri po lokalnem času.
Novi virus se sicer pretežno širi prek dihalnega trakta, obstaja pa "možnost virusne mutacije in nadaljnjega širjenja bolezni", je danes posvaril namestnik ministra za zdravje Li Bin. Napovedal je tudi okrepitev prizadevanj za potrditev točnega vira virusa.
Kitajske oblasti so namreč ta teden potrdile, da se virus lahko prenaša tudi med ljudmi, za primarni vir izbruha pa veljajo živali, saj je bolezen izbruhnila na eni od tržnic v mestu Vuhan, na kateri prodajajo ribe in divjačino.
Tako na Kitajskem kot v več drugih državah si prizadevajo omejiti širjenje bolezni, ki povzroča pljučno obolenje. Prisotna je toliko večja zaskrbljenost pred širjenjem virusa, ker se ljudje ta teden ob kitajskem novem letu množično odpravljajo na pot.
Zdravstvene oblasti na Kitajskem so danes med drugim naznanile okrepljeno sterilizacijo in prezračevanje na letališčih in avtobusnih postajah, pa tudi na letalih in vlakih. Ljudi pozivajo k rednemu umivanju rok, izogibanju gnečam, zračenju in nošenju maske.
Posebnega nadzora so deležni tudi letalski potniki na petih letališčih v ZDA in številnih po vsej Aziji. Severna Koreja bo denimo v celoti prepovedala vstop turistom v državo.
Ukrepi tudi na letališčih po Evropi
Na londonskem letališču Heathrow bodo lete iz Vuhana preventivno izolirali na terminalu, zdravstveno osebje pa bo preverjalo potnike za morebitnimi simptomi. Britanski inštitut za varovanje zdravja je tudi dvignil nevarnost zaradi virusa z zelo nizke na nizko, poroča britanski BBC.
Na Dunaju so na letališču postali bolj pozorni na potnike, ki kažejo simptome. Te bo nato pregledalo zdravstveno osebje, po potrebi pa jih bodo testirali, ali so zboleli za novo obliko koronavirusa. Dunaj ima sicer direktne povezave s Kitajsko, a nobene z regijo, ki jo je prizadel virus.
Ukrepe uvajajo tudi v Rusiji, predvsem na 4200 kilometrov dolgi meji s Kitajsko, kjer bodo merili temperaturo potnikov in jih dodatno zaslišali. Zaenkrat v Rusiji še niso zabeležili pojava virusa.
ECDC povišal stopnjo tveganja za vnos novega virusa iz Kitajske
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je danes sporočil, da je po izbruhu novega koronavirusa na Kitajskem, ki povzroča pljučno bolezen, povišal stopnjo tveganja za vnos virusa v Evropsko unijo z nizke na zmerno.
Kot so sporočili iz ECDC, ki ima sedež v švedskem mestu Solna, je zaradi povečanja potniškega prometa ob kitajskem novem letu konec meseca večja verjetnost, da se bo primer virusa s Kitajske pojavil tudi v EU. ECDC je doslej možnost vnosa virusa v Evropo ocenjeval kot nizko.
Direktorica ECDC Andrea Ammon je ob tem opozorila, da obstaja velika negotovost, kako usodna in smrtonosna je lahko bolezen, ki jo povzroča virus 2019-nCoV. "Nujno potrebujemo več epidemioloških podatkov, da bi lahko bolje razumeli virus," je še dejala.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.