siriusmed

Tožilstvo zahteva preiskavo zoper Počivalška zaradi sporne nabave zaščitne opreme
14. 04. 2023 06.23Afera zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme v času epidemije se seli na sodišče. Specializirano državno tožilstvo je po naših informacijah na ljubljansko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper tri osumljence. Po neuradnih podatkih zoper nekdanjega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška zaradi suma zlorabe uradnega položaja, za pomoč pri kaznivem dejanju pa tudi zoper njegovo nekdanjo sodelavko na ministrstvu Andrejo Potočnik in zoper dobavitelja medicinskih ventilatorjev, prvega moža družbe Geneplanet, diagnostika Marka Bitenca.

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?
22. 03. 2021 11.16Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.

'Nihče ni imel v mislih izključno pomoči, hotel je tudi zaslužiti'
21. 03. 2021 06.00Od vojne za maske do sumov korupcije in klientelizma. To je bilo leto izrednih razmer, izrednih nakupov in domnevno spornih manevrov, ki so pod drobnogledom revizorjev in preiskovalcev. Tri četrtine ventilatorjev, ki jih je kupila država, ni bilo uporabnih za covidne bolnike, kupovale so se maske brez ustreznih certifikatov, neustrezne kakovosti, v igri so bile tudi vrtoglave marže. V nabavo pa so se vpletali prijatelji, tudi sorodniki odločevalcev. Kaj je šlo narobe?

Počivalšek glavni akter pri nepravilnostih z dobavo zaščitne opreme
18. 02. 2021 10.45Podrobnosti enega največjih nakupov v zgodovini Slovenije, ki ga že več mesecev pretresa Računsko sodišče, so še pred objavo končnega poročila pricurljale v javnost. Revizija računskega sodišča o dobavi zaščitne opreme je pokazala številne nepravilnosti, za katere je odgovoren predvsem gospodarski minister Počivalšek: od sklenitve pogodb brez ponudb ali z nepopolnimi ponudbami do dobave opreme brez ustreznih certifikatov.

Ekskluzivno, državni razpis za milijonski posel hitrih testov bo odločen v 24 urah
03. 12. 2020 06.00Ministrstvo za zdravje kupuje pol milijona hitrih antigenskih testov po ceni največ pet evrov za kos. K javnemu naročilu v vrednosti do 2,5 milijona evrov so včeraj popoldne povabili 27 dobaviteljev, ki imajo 24 ur časa, da pripravijo ponudbo danes do 16. ure. Izjemno kratek enodnevni rok ob takšni količini bo velik izziv za ponudnike. Pravzaprav čez noč morajo pripraviti ponudbo, prvo dobavo 150 tisoč testov pa v Slovenijo pripeljati že naslednji petek. Na ministrstvu za zdravje so naše informacije potrdili, podrobnosti pa ne razkrivajo, ker jih bo popoldne predstavil minister Tomaž Gantar. Na seji vlade bodo po naših informacijah potrdili načrt predbožičnega množičnega testiranja.

38 podjetij za 37-milijonski posel Zavoda za blagovne rezerve
10. 11. 2020 06.00Vrhunec epidemije in vrhunec zaslužkov dobaviteljev zaščitne opreme. Ta hip sta odprta dva večmilijonska posla, za katera se poteguje okoli 40 podjetij – 37-milijonski Zavoda za blagovne rezerve, ki izbira ponudnike trimesečnih strateških zalog, in prvi del 65 milijonov evrov vrednega štiriletnega skupnega javnega naročila 90 članov Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Izdatki za zdravstvene ustanove za opremo so namreč enormni, UKC Ljubljana je samo v drugem valu do zdaj kupil za 700 tisočakov opreme. Tako bo država s 50 milijoni evrov pomagala tistim zdravstvenim zavodom, ki se bodo za povračilo stroškov prijavili do nedelje, 15. novembra.

Država plačala 100 tisočakov za dodatno opremo doslej neuporabnih ventilatorjev SiriusMed
05. 11. 2020 17.00Večina od 90 ventilatorjev SiriusMed R30, za katere je država podjetju Geneplanet plačala skoraj 3,3 milijona evrov ali 36.400 evrov za en ventilator, je bila doslej v skladiščih bolnišnic, saj so bili brez dodatne opreme za bolnike s covidom-19 neuporabni. Tako je Zavod za blagovne rezerve od podjetja Medicotehna za skoraj 100 tisočakov kupil posebne cevi, vlažilce in kompresorje za 64 ventilatorjev SiriusMed, da jih 11 bolnišnic, v katerih se tre bolnikov s covidom-19, sploh lahko uporablja. 46 ventilatorjev Bellavista 1000 ima še vedno prepoved uporabe, saj obstaja tveganje za povzročitev smrti bolnika. Analiza Dejstev – bolnišnice imajo na voljo 482 ventilatorjev za bolnike s covidom-19.

Geneplanet za ventilatorje Kitajcem plačal pol manj, kot je dobil od države?
15. 10. 2020 13.17Po naših neuradnih podatkih obstaja dokument, ki pravi, da naj bi družba GenEplanet diagnostika d.o.o. kitajskemu dobavitelju za ventilatorje nakazala samo dobro polovico od zneska, ki ga je po pogodbi za nabavo zaščitnih sredstev dobila od države. Bolnišnice pa večino od 90 nabavljenih ventilatorjev SiriusMed še vedno ne more uporabljati, ker ti nimajo dodatne opreme - država zdaj to kupuje z novim javnim razpisom. To potrjuje tudi dr. Marko Noč, ki pravi: "Večina bolnišnic teh ventilatorjev ne uporablja."

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah
22. 09. 2020 06.00V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice
21. 09. 2020 06.00V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Kje je končalo 110 ventilatorjev oz. kako je Madžarska priskočila na pomoč Sloveniji
21. 07. 2020 17.52Da sta premier Janez Janša in Viktor Orban tesna politična zaveznika, ni nobena skrivnost. Kot kaže, pa drug drugemu pomagata tudi iz zagat, v katerih se znajdeta. 110 medicinskih ventilatorjev, ki jih država po izbruhu afere z zaščitno opremo ni želela odkupiti od podjetja Geneplanet, naj bi namreč odkupili Madžari. In to po krepko zasoljeni ceni.

Blagovne rezerve podpisale sporazum z Geneplanetom, Acron pa pozvale k spremembi cen
12. 05. 2020 19.25Zavod za blagovne rezerve je s podjetjem Geneplanet podpisal sporazum glede vračila nekaterih že dobavljenih ventilatorjev in prekinitve pogodbe za še nedobavljene. Vračilo denarja pričakujejo v osmih dneh. Podjetje Acron pa so pozvali k modulaciji cen in dobavnih rokov za zaščitne maske, so pojasnili.

Počivalšek zavajal z mnenji glede ventilatorjev Sirius R30?
06. 05. 2020 20.26Saga z nabavo domnevno neustreznih ventilatorjev Sirius R30, dobavitelja Geneplanet, se očitno nadaljuje. Minister Počivalšek je - kot kaže - prejel strokovno mnenje o ustreznejšem medicinskem ventilatorju, a je vseeno izvajal pritiske za nakup manj primernih ventilatorjev. Mnenje, ki ga je 'pozabil' omeniti pa mu je nenazadnje posredoval kar sam Matej Podbregar - zdravnik, na čigar mnenje o ustreznosti Sirius R30 se je minister skliceval.

Noč o respiratorjih: Razkol v stroki je bil ustvarjen umetno
05. 05. 2020 12.03Marko Noč, član strokovne komisije, ki je ocenjevala primernost respiratorjev, je poudaril, da je bilo v zvezi z respiratorji v zadnjih dneh "veliko in preveč kavarniških pogovorov in objav". Meni, da mora zato stroka slovenski javnosti naliti čistega vina. Navedel je natančno število respiratorjev v državi in jih postavil v kontekst števila postelj na intenzivnih oddelkih ter razvoja prvega vala epidemije, ki smo ga obvladali tako uspešno, da se uvrščamo v sam svetovni vrh. Znova je poudaril, da v stroki ni razkola in da so aparati Siriusmed R30 z dodatno opremo ustrezni.

Ministrstvo za zdravje: 90 ventilatorjev Siriusmed R30 se obdrži, 20 se Geneplanetu vrne
04. 05. 2020 08.11Vlada bo predvidoma končala obravnavo poročila pristojnih ministrstev o dobavah zaščitne opreme za potrebe epidemije covida-19, ki jo je začela že na sredini seji. Na ministrstvu za zdravje pa so se izrekli tudi o razvezi pogodbe za dobavo ventilatorjev, ki jo je zavodu za blagovne rezerve predlagalo podjetje Geneplanet: 90 ventilatorjev Siriusmed R30 se obdrži, 20 se Geneplanetu vrne, pogodba za dobavo preostalih 110 ventilatorjev pa se prekine.

'Stroka glede ventilatorjev Sirius R30 precej enotna'
04. 05. 2020 13.03Tomislav Mirkovič, vodja oddelka za intenzivno terapijo na UKC Ljubljana, je na vladni izjavi za javnost pojasnil aktualno stanje v zvezi z ventilatorji. Kot je pojasnil, v UKC niso uporabljali novih ventilatorjev, ampak tiste, ki so jih imeli že od prej. Za ventilatorje Sirius R30, ki so jih nekateri ocenili kot manj primerne, je povedal, da so za bolnike covid-19 primerni le ob dodatni dobavi kompresorja in cevi. Meni, da ima stroka o njih "kar enotno" mnenje.

Gantar: Trenutno imamo v državi dovolj ventilatorjev
03. 05. 2020 14.05Na ponudbo podjetja Geneplanet, ki je predlagalo preklic še neizpolnjene naročene dobave, odkup že dobavljenih ventilatorjev in povrnitev celotnega avansa, se je odzal tudi Zavod za blagovne rezerve. Ta bo o ponudbi odločal na podlagi odgovora pristojnih institucij. "Dokler s strani pristojnih institucij ne prejmemo strokovne odločitve, pa smo dolžni ravnati skladno z veljavnimi pogodbami in predpisi," so pojasnili. Odzval pa se je tudi minister za zdravje Tomaž Gantar, ki odločitev obljublja do ponedeljka. Ob tem je dodal, da imamo trenutno v Sloveniji 423 ventilatorjev, kar je povsem dovolj.

Nakup ventilatorjev: policija zaradi suma zlorabe položaja opravila informativne pogovore
01. 05. 2020 16.33Zakaj je aktualna oblast pri podjetju Geneplanet za osem milijonov evrov naročila 220 ventilatorjev, ki so po oceni strokovne zdravniške skupine manj primerni? Medtem ko je gospodarski minister Počivalšek za omenjen posel mimo pravil zahteval predplačilo, so na ljubljanskem UKC pri istem dobavitelju ventilatorje plačali šele po dobavi in kvalitetnem pregledu. Policija po naših neuradnih informacijah zdaj poleg nabav zaščitne opreme preiskuje tudi nabavo ventilatorjev. Zaradi suma zlorabe položaja so že opravili prve informativne pogovore. Tonin je medtem napovedal, da bo NSi podprla parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme.

'Zdelo se je, da je opremo kupoval zavod, čeprav je bila zadaj v resnici država'
01. 05. 2020 07.15Vlada je sporočila, da poročila o stanju in dobavah zaščitnih sredstev še ni zaključila, saj "pripravlja in usklajuje posamezne elemente med resorji". Pravnik Rajko Pirnat pa je o načinu naročanja zaščitne opreme dejal, da je ta omogočil "sistem, ki je obremenjen s številnimi korupcijskimi tveganji".