Uvodoma se je obregnil ob 'ponarodelo' uporabo izraza respirator za ventilatorje, ki jih uporabljajo pri reševanju kritično ogroženih bolnikov, nadalje pa pojasnil: "Obstaja več vrst ventilatorjev, ki pa se javnem govorjenju, kot ste verjetno opazili, primerjajo z mercedesi in z golfi. Sigurno si za svoje bolnike želimo čim boljše ventilatorje, kajti ventilatorji na koncu imajo tisto dodatno vrednost, kar je omogočati dejansko varno ventilacijo pri bolniku."
Mirkovič: Želimo si čim boljše ventilatorje
Ob tem je opozoril, da ventilator ob nepravilni uporabi lahko dodatno poškoduje pljuča. "Tega si seveda ne želimo, zato bi radi to najboljše območje varnega predihavanja ugotovili in tako naprej zdravili naše bolnike."
Kot pravi, se je v tej krizi govorilo, da bodo ljudje umirali, ker ne bomo imeli dovolj ventilatorjev, na katere bi lahko priklopili prizadete bolnike.
"Zato je bila takrat velika zmešnjava v Sloveniji in je tudi klinični center šel skupaj z določenimi posamezniki v Sloveniji v razvoj slovenskih ventilatorjev. Razvili smo dobre ventilatorje. Seveda pa je do njihove klinične uporabe še dolga pot. Posebej pomemben je obsežen proces certificiranja teh ventilatorjev, ampak nekje so pripravljeni, da bi jih ob eventualni novi krizi, ki bi lahko nastala, ne vemo, kako se bodo stvari razvijale, lahko v hudi stiski tudi uporabili. Namen pa je, da uporabljamo že certificirane ventilatorje, kar tisti, ki zdaj prihajajo v Slovenijo, že so."
"Govori se, da so eni boljši, drugi slabši, kar dejansko je res," priznava. "Zato tudi vem, da je UKC Ljubljana šel v samostojno nabavo tega. Od tega je 50 zelo dobrih ventilatorjev in 54 mogoče malo slabših ventilatorjev. Vse v tej domeni, da se lahko bolniki predihavajo. Podatkov, koliko je ventilatorjev v Sloveniji, trenutno nimam. Vem, da je te podatek zbiral profesor Noč, ki je bil za to zadolžen. Nisva pa govorila, zato podrobnosti ne poznam."
Komisija pregledala več kot 90 ventilatorjev različnih tipov
Glede ventilatorjev, ki so bili na razpolago, pravi, da je komisija, ki je bila s tem namenom ustanovljena v kliničnem centru, pregledala 90 ventilatorjev različnih tipov. "To pomeni, da dobite samo brošuro in iz te brošure si lahko predstavljate, kaj vam ta ventilator lahko nudi. Seveda so dostikrat pomembne stvari v drobnem tisku, ki pa ga po navadi v brošurah ni."
Pred epidemijo covida-19 so ventilatorje, preden so se za kakšen tip odločili, najprej preizkušali na pacientih. "Dobro smo se seznanili in kasneje podali mnenje in šli v nabavo," pojasnjuje.
"A zdaj je bila situacija drugačna, v kratkem času je bilo treba po prejeti dokumentaciji pregledati veliko število ventilatorjev. Komisija, ki jo je vodil profesor Noč, je podala mnenje in 13 ventilatorjem z različno stopnjo prioritete dodelila možnost, da se jih uporablja pri covid pacientih."
Bolezen prizadene pljuča, pri nekaterih bolj, pri drugih manj, in nekaj odstotkov jih pristane na ventilatorjih. Težava je predihavanje v varnem območju, nekateri ventilatorji imajo to opcijo, da lahko ugotovijo to območje, pri nekaterih pa je to težje.
"Pravilna je bila razvrstitev ventilatorjev, nekateri ventilatorji, ki so bili tudi na tej shemi, pa so bili sprejemljivi ob zahtevi po dodatnem materialu, kot so kompresor in cevi za ogrevanje."
Stanje z ventilatorji ob umirjanju epidemije je ocenil za zadovoljivo.
Mirkovič o ventilatorju Sirius R30
Na vprašanje, kako komentira ventilator Sirius R30, je Mirkovič povedal: "Skripte, ki smo jih dobili, dokumentacija v zvezi s tem ventilatorjem v primerjavi z drugimi kaže, da ima veliko dodatnih opcij, modusov predihavanja, ki jih je treba dokupiti. O tem se kot stroka nismo pogovarjali. Mnenje naše komisije, UKC, pa je, da je ta ventilator mogoče uporabljati ob dobavi kompresorja. Kompresor služi temu, da se lahko v primeru pandemije, ko zmanjka stenskih napeljav, ventilatorji postavljajo v okolje, ki ni bilo prvotno mišljeno za intenzivno zdravljenje."
Po njegovem je torej tak ventilator primeren za covid-19 bolnike ob dobavi kompresorja, ogrevanih cevi, vlažilca za ogrevanje.
'Stroka glede nabave ventilatorjev Siriusmed R30 kar precej enotna'
Vprašanje, zakaj je znotraj stroke toliko različnih mnenj o uporabnosti teh ventilatorjev, težko komentira. "Verjetno mislite Bolnišnico Celje, čeprav težko komentiram, ker ne poznam njihovih utemeljitev, vendar kolikor vem, so dobili ventilatorje Sirius Medic, ki imajo to opcijo, torej kompresor in vlažene cevi. Mislim, da je stroka, kar se tiče nabave teh ventilatorjev, kar enotna".
Uporabo ventilatorjev v Splošni bolnišnici Celje je komentiral tudi vladni govorec Jelko Kacin. Bolnišnica je ventilatorje, o katerih je govoril Mirkovič, prilagodila in aktivno uporabljala, Kacinove besede povzema STA. Ob tem, da se jim je zgodilo veliko žarišče v Šmarju pri Jelšah, je bila bolnišnica prisiljena celotno intenzivno dejavnost preusmeriti in na novo zagnati, ker so celotni intenzivni oddelke zasedli bolniki s tega območja, je dejal.
"Ne v covid oddelku ne v delu, kjer so predihavali druge bolnike na intenzivnem oddelku, ni umrl nihče," je poudaril Kacin. Na oddelku, na katerem so uporabljali novi tip ventilatorja, so po njegovih besedah uspešno ventilirali 18 bolnikov, še piše STA.
UKC Ljubljana uporablja ventilatorje Hamilton
V UKC Ljubljana za zdravljenje bolnikov s covidom-19, ki rabijo predihavanje, po Mirkovičevih besedah uporabljajo ventilatorje, ki so jih imeli že pred epidemijo. Gre za ventilatorje, ki jih obvladajo in so po njihovem mnenju dobri. Glede na trenutne razmere in upad števila bolnikov s covidom-19, ki so odvisni od ventilatorja, tudi ni drugačne potrebe.
"Glede na to, da imamo v UKC še vedno covid enoto, ta enota uporablja ventilatorje, ki so bili last UKC že prej. Zaenkrat ni bilo potrebe, da bi uporabili nove ventilatorje. Uporaba takih je na bolnikih, ki prihajajo, težavnejša. Raje uporabljamo te, ki so doma in so preizkušeno dobri," je še pojasnil.
KOMENTARJI (386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.