Računsko sodišče je med lanskim majem in decembrom opravilo revizijo poslov z zaščitno opremo, na začetku tedna pa je predlog sprejelo in poslalo revidirancem. Za nepravilnosti in neučinkovitost so, kot ugotavlja računsko sodišče, odgovorni tako vlada v celoti kot tudi ministrstvi – gospodarsko in zdravstveno – ter zavod, ki je posle na koncu izpeljal. Toda s tem je, kot opozarjajo, soglašal tudi minister Zdravko Počivalšek. Ugotovitve so tako najbolj obremenjujoče za gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki je tudi prvi osumljenec v kriminalistični preiskavi poslov z ventilatorji, ki jo vodi nacionalni preiskovalni urad (NPU).
Nina Zidar Klemenčič, odvetnica Zdravka Počivalška, je dejala, da "po predpisih se to soglasje ministrstva predvideva zato, da se s tem nadzorujeta količina nabav in vrednost nabav in zlasti, da se ima nadzor nad tem, ali je skladno s predvidenim proračunom." Dodala je še, da Počivalšek neposrednega vpliva na samo sklepanje poslov ni imel.
Kakšne so ugotovitve revizije?
Glavni očitki temeljijo na netransparentnem in negospodarnem delovanju vseh vpletenih. Kupovali so tudi ventilatorje, ki so bili neustrezni, ki jih nismo niti potrebovali niti uporabili. Skoraj polovica od 64 dobaviteljev je v Slovenijo pripeljala opremo brez ustreznih certifikatov, številni dobavitelji pa k ponudbam niso priložili fotografij posameznih kosov opreme. Neustrezni so bili, po ugotovitvah Računskega sodišča, tudi postopki naročanja, ker ponudnikov niso obravnavali enakopravno.
Revizorji še ugotavljajo, da dobavitelji niso bili obravnavani enakopravno, saj je država namreč le dvema za blago v celoti plačala vnaprej. Po posredovanju Počivalška je približno osem milijonov namenila za nakup GenePlanetovih ventilatorjev. Predplačilo za maske pa je prejelo podjetje Dobnik Trade, ki je imelo za nameček še zelo slabo bonitetno oceno. Počivalšek je zanikal tudi, da je posredoval v poslu soproge njegovega bratranca, ki je državi prodala za nekaj več kot 50 tisoč evrov mask, četudi so te na testiranju dobile negativno oceno.
Vlada je za nabave uradno zadolžila zavod za blagovne rezerve, a ta je lahko izbiral le med ponudbami dobaviteljev, ki so jih dobili z ministrstva za gospodarstvo. Zavod prav tako ni odločal, katera ponudba je ustrezna in katera ne. Ali kot ugotavlja računsko sodišče: "Ministrstvo je prispevalo k neenakopravni obravnavi ponudnikov, ne da bi za to sploh imelo pristojnost."
Podobno je bilo tudi z ventilatorji. Zavod je izbral štiri dobavitelje, a na podlagi seznama, ki ga je posredovalo Počivalškovo ministrstvo, ki je usmerjalo dobavo, ne da bi vedelo, koliko ventilatorjev je že v državi. Ministrstvo je zavodu odredilo, da kupi 326 ventilatorjev, pri čemer se je sklicevalo na elektronsko sporočilo ene od domačih infektologinj, je ugotovilo računsko sodišče.
V primeru nakupa ventilatorjev je zdravstveno ministrstvo ocenjevalo, da bi jih naša država potrebovala 200. Kljub temu je ministrstvo Zdravka Počivalška le pet dni kasneje Zavodu za blagovne rezerve poslalo ponudbe za dobavo 126 ventilatorjev več, kar je skupno znašalo 326 ventilatorjev. Na koncu so jih želeli kupiti celo 533, saj so toliko pogodb namreč podpisali, na koncu pa je bilo dobavljenih precej manj, le 168. Po prekinitvi pogodbe z GenePlanetom so jih 20 vrnili, za 64 pa so morali naknadno kupiti celo primerno opremo, da so jih sploh lahko uporabili za za zdravljenje covidnih bolnikov. Pri vsem tem pa so, kot kaže, sami oktobra lani ugotovili, tako piše v predlogu poročila, da jih tri četrtine ali točno 110 ni primernih za to, kar naj bi omogočali – zdravljenje covidnih bolnikov.
In v to nabavo je bila vključena tudi Jelka Godec. Takrat še poslanka stranke SDS, ki je z nekaterimi ponudniki komunicirala kar prek strankinega elektronskega naslova. Ni jasno, piše v poročilu, kdo jo je aktiviral in predvsem, zakaj. Katere veščine in znanja je imela, da je bila tako pomembna, da je ni mogel nadomestiti kakšen drug uslužbenec Zavoda za blagovne rezerve? S tem je, ugotavljajo, delovala v nasprotju z Zakonom o poslancih, ki določa nezdružljivost funkcij.
Revizija je razkrila tudi dogajanje okrog GenePlanetovih ventilatorjev Sirusmed R 30, ki po oceni strokovne skupine UKC Ljubljana brez nadgradnje niso bili primerni za zdravljenje obolelih s covidom-19. Ministrstvo se je pri dobavi sklicevalo na pozitivno mnenje dr. Mateja Podbregarja iz celjske bolnišnice, češ da so ti ventilatorji med epidemijo primerni za široko uporabo, a je ob tem zamolčalo Podbregarjevo opozorilo, da gre za najosnovnejši model nižjega razreda in da bi po tej ceni lahko kupili najboljše ventilatorje Siriusmed R 50+ z vsemi dodatnimi opcijami.
V reviziji piše tudi, da je bilo kar nekaj pogodb sklenjenih brez predhodnega varnostnega pregleda Slovenske varnostno-obveščevalne službe (Sova) dobaviteljev. Med njimi je bilo tudi podjetje Korez Sorting Group iz Stopč pri Grobelnem, ki je zavodu za 480.000 evrov prodalo necertificirane maske z zaščitno gumico. "Medtem ko jih je Počivalšek predstavljal kot dosežek domače obrti, so v občinah povzročile val razburjenja, zato jih nekateri niso želeli prevzeti. Na zavodu so morali pogodbo o dobavi teh mask podpisati, še preden je medresorska skupina končala z obravnavo ponudbe. Zakaj podjetje Korez Sorting Group ni prestalo varnostnega preverjanja, ni znano. Po poročanju Svet24 pa se je soproga lastnika podjetja takrat s tožilstvom pogajala o priznanju krivde zaradi vpletenosti v hekerski napad na Luko Koper in še dve drugi podjetji leta 2011," piše Necenzurirano.
Sova prav tako ni varnostno preverila podjetij Acron in Hmezad TMT, ki sta državi prodali za 20 milijonov evrov necertificiranih mask in pri tem obšli farmacevtsko inšpekcijo, varnostni zadržek pa je Sova imela pri podjetju SLA Marketing iz Destrnika, saj njegovo lastništvo vodi na Slovaško in se konča v ameriški davčni oazi Wyoming.
Odzval se je tudi gospodarski minister Počivalšek, ki je zapisal, da ima dovolj medijskih laži. "Vsebina poročila je povsem drugačna in govori o tem, da je bila Slovenija sistemsko nepripravljena. Niti besede ni o moji osebni vlogi," je zapisal na družbenem omrežju.
Na objavo delov vsebine poročila se je odzval tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, ki je zagotovil, da dokument v medije ni prišel z računskega sodišča. "Imamo močne notranje kontrole. Vsak vpogled in tiskanje dokumentov se zabeleži. Policiji smo naznanili sum storitve kaznivega dejanja ob razkritem osnutku poročila." Vesel je povedal, da si želi, da bi delo lahko zaključili čimprej, ob tem pa je še omenil pritiske, ki so jih deležni revizorji. "Zaščititi moram računsko sodišče ter omogočiti, da si lahko poročilo vsak državljan prebere sam," je dejal.
Spomnimo, da so že konec decembra mediji, povezani s SDS, poskušali vnaprej diskreditirati revizijo oziroma jo prikazati kot nepomembno, pri tem pa so obračunavali tudi s predsednikom računskega sodišča.
KOMENTARJI (1315)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.