"Na zavodu za blagovne rezerve obžalujemo, da se je podjetje Geneplanet zaradi medijskega linča odločilo za odkup dobavljenih ventilatorjev in preklic preostalega naročila," je v. d. direktorja zavoda Tomi Rumpf zapisal v sporočilu za javnost. Kot je pojasnil, jih je vodstvo podjetja v soboto obvestilo, da predlagajo odstop od že sklenjenih dogovorov, odgovorili pa so jim, da bodo "ta predlog obravnavali z vso resnostjo in odgovornostjo".
Kot je navedel Rumpf, zavod za blagovne rezerve ni pristojen za sprejemanje "tako zahtevnih, strokovno kompleksnih in za položaj širše družbe pomembnih odločitev", zato so se za mnenje in strokovno odločitev takoj obrnili na tiste, ki so pristojni za položaj zdravstva in opremljenosti zdravstvenih ustanov.
"Naša dokončna odločitev glede sporazumne razveljavitve sklenjenih pogodb oziroma morebitne prekinitve poslovnega razmerja zavoda s podjetjem Geneplanet bo temeljila na odgovoru pristojnih institucij," je napovedal Rumpf in dodal, da so do prejema strokovne odločitve dolžni ravnati skladno z veljavnimi pogodbami in predpisi.
"Osebno sem sicer prepričan, da so ventilatorji, ki jih je Geneplanet dobavil v najbolj ključnih trenutkih, že olajšali delo marsikatere zdravstvene ustanove in tako pomagali bolnikom, okuženim s sars-cov-2," je še dodal v. d. direktorja zavoda za blagovne rezerve.
Podjetje Geneplanet se je v sporočilu za javnost odzvalo na razkritja, da je strokovna skupina strokovnjakov, ki je ocenjevala ponudbe ventilatorjev, njihov ventilator Sirius R30 ocenila kot manj primernega oziroma da ni primeren za predihavanje bolnikov s covid-19. Kljub temu je zavod za blagovne rezerve naročil prav te ventilatorje, minister Počivalšek pa naj bi posredoval pri zavodu za 100-odstotno predplačilo. Geneplanet je bil tudi edini, ki je imel za osem milijonov predplačila le 50-odstotno bančno garancijo.
Poleg tega je bila ponudba Geneplaneta najdražja izmed vseh. Prav tako niso dostavili ventilatorjev do predvidenega roka 15. aprila, zato je bila pogodba podaljšana do 15. maja. Do sedaj je podjetje dostavilo 110 ventilatorjev, do 15. maja jih mora skupaj 220, so navedli v oddaji.
Direktor podjetja Geneplanet Marko Bitenc je zavodu za blagovne rezerve predlagal razvezo pogodb za dobavo ventilatorjev v delu, kjer še ni bila izpolnjena, odkup že dobavljenih ventilatorjev po dobavni ceni in vračilo predplačila ter razvezo pogodb za dobavo zaščitnih mask v delih, kjer te še niso bile izpolnjene. Zatrdil je, da se zaradi poročanja o domnevnih nepravilnostih pri nabavah zaščitne opreme ime družbe pojavlja v negativnem kontekstu brez utemeljenega razloga, kar škoduje njenem ugledu.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je očitke o nepravilnosti zanikal in zatrdil, da to ni edino strokovno mnenje, ki so ga dobili. Pojasnil je, da so te ventilatorje kupili, ker so bili v tistem trenutku na voljo, tudi če niso bili mercedesi, ampak golfi. Zdravstveno ministrstvo bo sicer presojalo, ali Slovenija potrebuje dobavljene ventilatorje. Počivalšku je sicer včeraj podporo izrazil tudi premier Janez Janša. Kot je dejal, je minister Počivalšek skupaj s Toninom v četrkovi oddaji Tarča skušal predstaviti ključne podatke, a mu "bevskajoča voditeljica tega ni dovolila".
Gantar: Po mnenju strokovne skupine trenutno v državi dovolj ventilatorjev
Na ministrstvu za zdravje bodo v ponedeljek odločili o razvezi pogodbe za dobavo zaščitne opreme, kot to zavodu za blagovne rezerve predlaga Geneplanet. Pred tem želijo podatke o že dobavljenih ventilatorjih in še naročenih. Kot je za STA pojasnil zdravstveni minister Tomaž Gantar, je malo presenečen, da se odgovornost zdaj prenaša na ministrstvo za zdravje, ki doslej ni sodelovalo pri nabavah opreme. Potrdil je, da je od v. d. direktorja zavoda za blagovne rezerve prejel dopis z vprašanjem, ali je smiselno pogodbo z Geneplanetom razdreti ali jo realizirati.
Je pa Gantar že pridobil mnenje strokovne skupine, v kateri je za področje ventilatorjev zadolžen zdravnik Marko Noč. Po njihovih podatkih imamo v državi tudi skupaj s tistimi, ki jih je dobavil Geneplanet, 423 ventilatorjev, kar da je v tem trenutku dovolj, je pojasnil Gantar. Glede njihove uporabnosti pa je minister pojasnil, da je strokovna skupina ocenjevala 92 ponudb in potrdila 13 respiratorjev. Med temi potrjenimi so ventilatorji Siriusmed R30, kakršne je dobavil Geneplanet, "bolj na koncu vrste", pri čemer pa je potrebna njihova dostava skupaj z ustreznimi vlažilci, cevmi in kompresorji, je navedel minister.
"Potrebujem več podatkov, da ne bomo imeli na koncu koncev močno pretiranega števila teh aparatur v Sloveniji, glede na to, da so za delo z njimi potrebne tudi ustrezne ekipe, ki jih tudi nimamo v neomejenem obsegu," je še dodal Gantar in poudaril, da bodo odgovore zavodu za blagovne rezerve poslali v navedenem roku, torej v ponedeljek do 17. ure.
KOMENTARJI (1471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.