Vlada naj bi danes končala obravnavo poročila o dobavah zaščitne opreme, ki so po nastopu 'žvižgača' Ivana Galeta v javnosti dvignile veliko prahu. Opozicija je vložila interpelacijo zoper gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Sprva so opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB sicer napovedovale interpelacijo "najmanj zoper Počivalška, če ne zoper celotno vlado". K čim prejšnji, a verodostojni razjasnitvi okoliščin je pristojne institucije pozval tudi predsednik republike Borut Pahor, razkritje domnevno spornih poslov pa je kljub prepovedi zbiranja sprožilo celo proteste.
Vlada je na to odgovorila s pripravo poročila, ki so ga pristojni resorji pripravljali konec aprila in po začetku obravnave na vladi nanj oddali tudi pripombe. Po potrditvi na vladi je predvidoma tako še danes pričakovati javno objavo poročila.
Medtem pa je Geneplanet, ki za državo dobavlja ventilatorje, po seriji medijskih prispevkov o domnevnih nepravilnostih pri nabavah v soboto zavodu za blagovne rezerve predlagal sporazumno razvezo pogodbe, da bi zaščitil svoje dobro ime.
Počivalšek, ki uživa podporo premierja Janeza Janše, je še isti dan pozval ministrstvo za zdravje, naj poda mnenje o potrebnosti ventilatorjev, ki jih je že oziroma jih je po pogodbi še dolžan dobaviti Geneplanet. Zdravstveni minister Tomaž Gantar zato od zavoda za blagovne rezerve pričakuje podatke o tem, koliko ventilatorjev je že bilo dobavljenih in koliko naj bi jih v Slovenijo še prišlo, katerega tipa, kdaj in po kakšni ceni.
Je pa Gantar že pridobil mnenje strokovne skupine, v kateri je za področje ventilatorjev zadolžen zdravnik Marko Noč. Po njihovih podatkih imamo v državi – skupaj s tistimi, ki jih je dobavil Geneplanet – 423 ventilatorjev, kar da je v tem trenutku dovolj, je pojasnil minister.
Ministrstvo za zdravje predlaga prekinitev pogodbe za dobavo 110 Geneplanetovih ventilatorjev
Kot so sporočili z ministrstva za zdravje, pa je strokovna skupina, ki jo vodi profesorica Bojana Beović, zdaj podala predlog, da se 90 ventilatorjev Siriusmed R30, ki so že bili razdeljeni bolnišnicam, obdrži pod pogojem, da se zagotovi vse ustrezne in potrebne dodatke za njihovo delovanje. Predlog je MZ posredovalo direktorju zavoda za blagovne rezerve. 20 ventilatorjev istega tipa in proizvajalca, ki so v skladišču CZ v Rojah, pa se Geneplanetu vrne. Obenem se prekine pogodba z Geneplanetom za dobavo preostalih 110 ventilatorjev, so še sporočili z MZ.
Svojo plat zgodbe o nabavi ventilatorjev Siriusmed R30 pa so predstavili tudi v podjetju Geneplanet. Med drugim so zapisali, da omenjene ventilatorje uspešno uporabljajo v številnih evropskih državah, denimo v Veliki Britaniji, Nemčiji, Italiji in na Nizozemskem.
"Ventilatorji ustrezajo strokovnim zahtevam, imajo vse ustrezne certifikate in so poleg tega preizkušeni in potrjeni v praksi. Kot je danes potrdil tudi dr. Tomislav Mirkovič z UKC Ljubljana, je ta tip ventilatorjev primeren tudi za obravnavo bolnikov s covidom-19, če imajo kompresor, ogrevane cevi in vlažilec. Vsi dobavljeni ventilatorji imajo že vgrajen kompresor, prav tako pa smo tudi sami ponudili nadgradnjo z aktivnim vlažilcem z dvojno ogrevanimi cevmi. Za večino covid-19 pacientov pa je ventilator primeren tudi v obstoječi različici," so sporočili v pisnem odzivu.
Kot pravijo, so do danes zavodu za blagovne rezerve dostavili 110 tovrstnih ventilatorjev, ki da so bili dobavljeni v različne slovenske bolnišnice, prav tako je v večini že bilo izvedeno izobraževanje. "Prispeli ventilatorji so bili na lokaciji sestavljeni in preizkušeni s strani strokovno usposobljenega kadra, ki ima dolgoletne izkušnje pri upravljanju tovrstnih naprav. Za vse ventilatorje je bil izveden vizualni in funkcionalni pregled, opravljene električne meritve, preverjeno delovanje aparata in njegova celovita tehnična brezhibnost, kar dokazujejo instalacijski zapisniki," pojasnjujejo v Geneplanetu.
Kot je razvidno iz gradiva, ki so ga priložili sporočilu za javnost, njihove ventilatorje uporablja 12 slovenskih bolnišnic, od tega oba univerzitetna klinična centra ter Splošne bolnišnice Celje, Murska Sobota, Ptuj, Nova Gorica, Trbovlje, Slovenj Gradec, Izola in Brežice. V bolnišnicah so izvedli tudi usposabljanje za uporabo, je razvidno iz gradiva.
Dodajajo še, da so v družbi Geneplanet tako pri sklepanju poslovnih razmerij kot tudi pri izvajanju sprejetih obveznosti ves čas ravnali zakonito, skrbno in v skladu z dobro poslovno prakso.
Direktor podjetja Marko Bitenc je sicer v pismu za javnost že pred tem navedel, da je "zaradi pomanjkanja zaščitne in medicinske opreme v Sloveniji zavod za blagovne rezerve tudi z družbo Geneplanet kot zanesljivim dobaviteljem sklenil več pogodb." Zapisal je še, da so se kasneje "v medijih pojavile informacije o domnevnih nepravilnostih glede poslovnih razmerij" med zavodom in Geneplanetom. Ta poslovna razmerja pa so po njegovih besedah postala "podlaga za številne politična in strokovna obračunavanja v medijih".
Ostre obsodbe groženj zdravniku Rihardu Knaflju
Zdravniška zbornica Slovenije medtem ostro obsoja grožnje zdravniku Rihardu Knaflju, ki jih je bil delež po pojasnjevanju strokovnega stališča o kakovosti naročenih ventilatorjev. Ker so mu grozili tudi s smrtjo, v zbornici policijo pozivajo, da takoj ukrepa in ga zaščiti ter sproži preiskovalne postopke.
Knafelj kot eden izmed treh članov neformalne strokovne skupine strokovnjakov, ki je bila izbrana za ocenjevanje ponudb respiratorjev, med drugim namreč trdi, da ta ventilator, ki ga je zavod za blagovne rezerve naročil pri podjetju Geneplanet, ni primeren za predihavanje bolnikov, ki potrebujejo nadzorovano predihavanje zaradi covida-19. S tem, ko se je javno izpostavil, je v javnosti požel veliko hvale, a tudi javne napade in grožnje.
Knafelj je grožnje že prijavil policiji. Ljubljanski policisti so potrdili, da so v zadnjih dneh prejeli prijavo groženj preko družbenih omrežij. "Policija v okviru svojih nalog izvaja aktivnosti za zagotavljanje varnosti vsem državljanom, še posebej če je življenje oseb kakorkoli ogroženo," so pojasnili. Podrobnosti pa zaradi varovanja osebnih podatkov na policiji niso razkrili.
Kot so opozorili v zdravniški zbornici, se je v Sloveniji nasilje, ki so ga deležni zdravstveni delavci, v preteklosti prepogosto jemalo premalo resno, zato je že prihajalo do najbolj tragičnih dogodkov, kar pa se ne sme več ponoviti.
Tudi prebivalce so pozvali, da kriza zaradi koronavirusa in z njo povezano dogajanje ni in ne sme biti povod ali opravičilo za to, da bi postali nestrpna in celo nasilna družba. "Dostojna, spoštljiva komunikacija je osnovni pogoj za svobodno izražanje mnenj in upoštevanje stroke, brez katere zdravljenje covida-19, pa tudi vseh drugih bolezni, ne bo uspešno," so še zapisali v zbornici.
Zdravniška zbornica pa je prejela tudi opozorila o neprimernih stališčih, ki naj bi jih v preteklosti na družbenih omrežjih objavil oziroma delil Knafelj. Za razjasnitev morebitne kršitve kodeksa zdravniške etike bo zadevo obravnaval odbor za pravno-etična vprašanja zbornice, so napovedali. Knafelj se je medtem že opravičil za objave, če je z njimi koga užalil.
Medtem so se oglasili Knafljevi sodelavci s Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana, ki so mu javno izrazili podporo. "Verjetno smo prav mi, njegovi dolgoletni sodelavci, tisti, ki lahko z največjo mero odgovornosti pričamo o njegovi visoki strokovnosti, predanosti bolnikom in o njegovih neoporečnih etičnih odločitvah pri vsakodnevnem skupnem delu," je zapisal sestrski, administrativni in zdravniški kolektiv oddelka.
Ena od podpisnic pisma podpore Knaflju, zdravnica Miša Fister je medtem za oddajo 24UR ZVEČER dejala, da je Knafelj izjemen zdravnik, človek in kolega, ter jih je zelo prizadelo širjenje neresnic o njem. "Povedal je predvsem mnenje celotne komisije in zdi se mi prav, da se ve, kaj se je odločila strokovna komisija," je dejala.
Zdravniške organizacije: Medsebojno obtoževanje lahko vodi v ogrožanje javnega zdravja
Zdravniške organizacije zagovarjajo ničelno toleranco do korupcije, zato pričakujejo, da bodo zgodbe glede nabave opreme dobile epilog s strani za to pooblaščenih institucij. "Medsebojno obtoževanje lahko vodi v ogrožanje javnega zdravja in manj učinkovito obravnavo hudo bolnih, zato takšna ravnanja obsojamo," so zapisali v današnjem sporočilu.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.