regrat

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Regrat: zakaj ga je škoda samo za v solato?
25. 03. 2025 18.40Spomladi mnogi Slovenci planejo na travnike s košaro in nožkom v roki ter se zagnano lotijo nabiranja regrata. Dobro je že znano, da se moramo pri tem izogibati pognojenih travnikov, morda manj znano pa je to, da lahko regrat nabiramo praktično čez celo leto. Dr. Katja Rebolj, profesionalna nabiralka, nam je razkrila, zakaj regrat ni dober le za v solato, kakšne zdravilne učinkovine vsebuje in zakaj ga ima tudi sama tako rada.

Umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec: 'Zaznamovala otroštvo številnih'
16. 03. 2025 12.13V 97. letu starosti je umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec, najbolj znana po ilustraciji pravljice Muca copatarica. "Ilustracije Ančke Gošnik Godec so zaznamovale otroštva številnih generacij v desetletjih njenega ustvarjanja in ostajajo brezčasen izraz domišljije, lepote in umetnosti ter bodo nasmehe na obraze in grele otroška srca še naprej," je umetnici v slovo zapisala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Tomaž Kavčič s svojo kulinariko navdušil predsednika Italije
13. 02. 2025 14.47Tomaž Kavčič je ob odprtju evropske prestolnice kulture v Novi Gorici s svojimi kulinaričnimi kreacijami navdušil italijanskega predsednika, ki se je srečal s predsednico Republike Slovenije. Predsednik Sergio Mattarella je kosilo označil za zelo elegantno, vrhunski slovenski chef pa je priznal, da je izjemno počaščen, in ob tem razkril, kaj je s svojo soprogo Flavio postregel.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?
21. 04. 2024 07.00Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

Princ Dušan: Sem za kompromise, copatarstva se pa ne bom šel
27. 07. 2023 10.04Dušana Petriča prijatelji opisujejo kot posebnega človeka, ki ima srce na pravem mestu. Sam dodaja, da v zvezi ni copata, enako mirno in odločno pa je opravil tudi z boleznijo, ki ga je doletela.

'Čebele je treba krmiti, drugače bodo zaradi lakote umrle'
10. 05. 2023 10.34Začetek letošnje čebelarske sezone je zelo slab. Če se bodo razmere nadaljevale, se nam tudi letos obeta katastrofalna pašna sezona, opozarja Čebelarska zveza Slovenije. Čebelarje pozivajo, naj preverijo zaloge hrane v panjih, saj je treba ob takem vremenu čebele nujno krmiti.

Znaki, ki nakazujejo, da imate zamaščena jetra
10. 04. 2023 00.15Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda!

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?
25. 09. 2022 07.00Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti
20. 05. 2022 09.00Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Regrat si lahko naberete kar sami
11. 10. 2021 14.01
Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah
22. 04. 2021 17.38Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom
28. 02. 2021 12.00V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

BLOG: Ali uživate dovolj železa?
16. 08. 2020 09.34Ali v svojo prehrano vključujete dovolj živil, bogatih z železom? Se zavedate, da ima železo za naš organizem številne izjemno pomembne funkcije? Poleg tega, da je ključni element presnove, je tudi sestavni del številnih encimov in hormonov. Gre za mineral, ki je prisoten v vseh telesnih celicah. Največ ga imamo v rdečih krvnih celicah in v mišicah, kjer sodeluje pri shranjevanju, vezavi in prenosu kisika.

Carji karantene
26. 04. 2020 11.48V pogonu ne glede na razmere.

FOTO: Rojena za karanteno: premetavanje kamnov, kuhanje v sožitju z naravo
06. 04. 2020 11.06Državna prvakinja v skoku v višino Maruša Černjul si ne beli glave s koronavirusom. Vzdržuje formo, išče rešitve za omejitve, ki vladajo, kuha in peče. Odselila se je na družinski vikend, kjer ima prepotreben mir.

Tanja Postružnik Koren: Brez sočutja in sodelovanja ne moremo preživeti
26. 03. 2020 09.44V oddaji Mali šef Slovenije bo tokrat svoje roke kot 'tretji par rok' malim kuharjem posodila Tanja Postružnik Koren, voditeljica priljubljenega šova Ljubezen po domače. Tokrat smo se z njo pogovarjali o povsem 'domačih' in aktualnih temah.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali
04. 10. 2019 10.26V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?
06. 04. 2019 07.00Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?

Skladišče hrane ZPM Moste-Polje je izpraznjeno
04. 04. 2019 10.49Skladišče hrane ZPM Moste-Polje je izpraznjeno. Vse, ki lahko pomagate, prosijo za pomoč, da zaloge čim prej obnovijo. Potrebujejo živila z dolgim rokom trajanja.

Slovenska nacionalna jed z zdravilnimi učinki, a zasoljenimi cenami
30. 03. 2019 07.00Sezona uživanja regrata je odprta. Glede na priljubljenost bi celo lahko rekli, da spada med naše nacionalne jedi. Temu primerne so tudi zasoljene cene na začetku sezone. Na tržnici boste za kilogram odšteli tudi do 16 evrov, zato je več tistih, ki se ga odpravijo nabirat kar sami. Ne ponaša pa se le z dobrim okusom, temveč tudi s številnimi zdravilnimi učinki.

Dnevi se daljšajo, narava se prebuja, a vaše telo ne sodeluje
30. 03. 2019 07.00Sveža spomladanska živila, gibanje, dovolj spanja, to je le nekaj "orožij" v boju s spomladansko utrujenostjo, ki velja za obliko depresivne motnje. Veliko lahko naredimo sami, a če so simptomi prehudi in trajajo predolgo, le obiščimo osebnega zdravnika.

BLOG: Kako okrepiti in izboljšati delovanje jeter?
18. 03. 2019 10.00Brez jeter je nemogoče imeti pravilno delujoč metabolizem, zdravo cirkulacijo, uravnotežene hormone, čisto kri in dobro prebavo. Imate simptome, kot so napihnjenost, zaprtje, utrujenost in hormonsko neravnovesje? Potem je morda čas za čiščenje jeter.

87-letnico, ki je z nožem pred hišo nabirala regrat, policisti 'umirili' s paralizatorjem
17. 08. 2018 15.52Ameriški policisti so 87-letno ženico, ki je na trati pred hišo z nožem nabirala regrat, 'umirili' s paralizatorjem. Pozvali so jo, da izpusti nož, a ker Martha al Bishara govori le arabsko, seveda sploh ni vedela, kaj od nje želijo. Po dogodku so jo vklenili in odpeljali na policijsko postajo.

Kaj je užitno, kaj ne, kaj strupeno in kaj zdravilno?
05. 05. 2018 07.00Osnovno pravilo, ko nabirate rastline v naravi, je: če rastline ne poznate, je ne nabirajte. In uživajte samo tisto hrano iz narave, za katero ste stoodstotno prepričani, da jo lahko. Prihaja tudi sezona gob, zato bodite previdni tudi pri nabiranju teh.

Od čemaža in špargljev do gob in sadja ... narava je zakladnica hrane, a nujna so tudi opozorila
04. 05. 2018 06.00Čez leto v naravi mnogi nabiramo marsikaj, kar lahko uporabimo v prehrani. Od goznih sadežev do gob, od listov in cvetja za čaje do užitnih cvetov za v solate, pa regrat, čemaž, divje šparglje in še in še. Narava je prava zakladnica hrane in čajev, tudi zdravilnih rastlin ... a ob tem mnogi pozabljajo najpomembnejše: da sta vsakdanjik in resničnost današnjega časa povsem drugačna kot pred desetletji in da mnogi rastline poznajo le še iz knjige ali z interneta. Kar pa je za nabiranje in uživanje mnogo premalo.

Regrat: znanilec pomladi, ki ima celo svoj praznik
15. 04. 2018 15.57Pomlad je končno tu, narava pa kliče tudi s svojimi darovi. Eden takšnih je regrat, priljubljena rastlina, ki ima na Štajerskem kar svoj praznik. Na Bezeni pri Rušah so pripravili že šesti Praznik regrata. Sline pa se niso cedile le zaradi regratovih solat, pač pa tudi zaradi drugih domiselnih receptov z regratom.

BLOG: Razstrupljanje jeter se začne v naši kuhinji
15. 04. 2018 06.30Neizpodbitna resnica je, da živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo, organizem pa izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Imeti zdrava jetra je izjemnega pomena, saj bodo le takšna lahko pravilno in normalno opravljala svoje delo. Na srečo je veliko enostavnih, naravnih metod za razstrupljanje jeter.

Pomladne dobrote iz čemaža, kopriv in regrata
27. 03. 2017 06.30Ste vedeli, da so sokovi, ki se pretakajo v užitni divji hrani, kot so regrat, čemaž, koprive in šparglji, najbolj idealen izotonik? Vsebujejo namreč vse minerale, encime in vitamine, ki rastlino ohranjajo v dobri kondiciji, zato pa so najprimernejša hrana tudi za nas.

Ste vedeli, da je tudi prodaja 'najbolj plemenitega plevela' - regrata - omejena s predpisi?
13. 03. 2017 17.58Te dni so travniki polni nabiralcev regrata. Večina ga nabira za svoj okusen obrok. Če pa želite kot fizična oseba prodajati regrat, brez registracije osebne dopolnilne dejavnosti in vrednotnice ne bo šlo.