Slovenci spomladi po stari tradiciji vzamemo v roke nože in se odpravimo na polje ali travnik, kjer raste verjetno najbolj cenjen plevel pri nas. Regrat bi lahko uvrstili kar med naše nacionalne jedi, saj je izredno priljubljen.

Ni omejitev pri nabiranju
Zanimivo je, da je ta dragocena rastlina javno dobro, kar pomeni, da ni omejitev pri nabiranju. Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so nam pojasnili, da na podlagi Zakona o kmetijskih zemljiščih ni posebnih določil, ki bi količinsko urejala omejitve pri nabiranju zelenih rastlin, torej tudi regrata. Sicer pa je priporočljivo, da ga nabiramo na negojenih površinah, tam, kjer se ne sprehajajo psi ali pasejo domače živali. Tudi nabiranje ob večjih prometnicah ni primerno. Pri nabiranju bodite pozorni tudi na to, da izbirate regrat z mladimi listi. V starejših je namreč več taraksacina, snovi, ki daje tej zelenjavi grenkobo in lahko povzroči drisko in motnje v srčnem ritmu.
Cene v nebo
Vsak, ki ga je kdaj nabiral, pa ve, da se je treba za vsak kilogram potruditi. Po izkušnjah branjevk na tržnici si je treba za čiščenje vzeti tudi do dobri dve uri. Cene pa na začetku sezone segajo v nebo. Recimo na tržnici boste za kilogram odšteli tudi okoli 16 evrov. Kupimo ga lahko celo v spletnih prodajalnah.

Številni zdravilni učinki
Regrat se ne ponaša le z odličnim okusom, temveč tudi s številnimi zdravilnimi učinki. Ponekod ga obravnavajo kot plevel, a po krivici, saj je dokazano, da je to zelo zdrava jed. Kot je za naš portal pojasnila nutricionistka Mojca Cepuš, regrat vsebuje čreslovine, to so grenčice, ki so zelo dobre za naša jetra. Zato je spomladi, ko damo težko hrano na stran, regrat zelo dobrodošel na našem krožniku, saj z uživanjem pomagamo jetrom, da se okrepijo. Tudi na svojem blogu o razstrupljanju v naši rubriki Fit je prehranski svetovalec Boban Pauković zapisal, da ima regrat naravni diuretični učinek. To pomeni, da pomaga uravnotežiti nivo tekočine in povečuje prizadevanja jeter, da hitro izločijo toksine. Z regratom boste okrepili imunski sistem, pomagali uravnati krvni sladkor in olajšali prebavo, poudarja. Cepuševa še dodaja, da ima zelo malo kalorij, okoli 44 kalorij na 100 gramov.
Regrat vsebuje tudi eterično olje, beljakovine, rudninske snovi, holin, vitamine A, B in C, inzulin in encimatske snovi. Ženske si ga spomladi zelo rade privoščijo, kajti pitje regratovega soka ali čaja čisti organizem in povrne voljo ter energijo za nove podvige. Kako pripraviti čaj? Koristen recept najdete na našem portalu Okusno.je.
Naše babice so poznale učinkovit zdravilni recept za sirup, in sicer so ga pripravile iz regratovih cvetov, sladkorja, limone, pomarančne lupine in vode. Ta sirup se jemlje večkrat dnevno.

Vse hranilne snovi se ohranijo, če ga pripravimo v solati. Z dodatkom trdo kuhanih jajc pa lahko hitro pripravimo malico ali večerjo.
Regrat temeljito očistimo, operemo in osušimo. Jajca previdno položimo v kozico in zalijemo s toliko hladne vode, da so povsem pokrita. Kozico pristavimo na zmerno temperaturo in počakamo, da voda zavre. Ko voda zavre, kozico odstavimo in jajca v vodi pustimo še natanko 8 minut. Nato jih ohladimo pod hladno tekočo vodo in olupimo. Jajca razrežemo na kolobarje ali četrtine. Iz kisa, olja in soli v majhni skledici pripravimo solatni preliv. Preliv mešamo toliko časa, da se sol povsem raztopi. Regrat razporedimo po štirih krožnikih. Obložimo ga z narezanimi jajci in prelijemo s pripravljenim solatnim prelivom. Pripravljeno solato postrežemo.
Še več zanimivih receptov najdete tukaj.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.