Zadnje slabo desetletje je bila Maruša Černjul redna udeleženka vseh največjih atletskih tekmovanj na svetu. Tudi leta 2016 je v Riu de Janieru nastopila na olimpijskih igrah. Osvojila je 21. mesto, a dobila prepotrebno izkušnjo, s katero bi se lahko podala v Tokio bolj samozavestna. Najprej pa v lov na normo. A ta zdaj ne bo potrebna, saj so igre prestavljene za leto dni. 27-letnica upa, da bo prirediteljem uspelo izpeljati vsaj evropsko prvenstvo, ki je na sporedu konec meseca avgusta. "S strani menedžerja imam ta hip podatke le do konca junija. Do takrat ni predvidenih mitingov. Verjamem, da evropsko prvenstvo v Parizu bo, saj je na sporedu šele konec avgusta. Dosegla sem že normo," je za 24ur.com povedala diplomantka univerze Lincoln v Nebraski, ki je kasneje končala še magistrski študij prehrane in zdravja ter bila tam nekaj časa asistentka profesorja.
Prav v Združenih državah Amerike je še nekoliko bolj izpilila življenjski slog, sploh organizacijo in logistiko, v prvi vrsti pa, kako poskrbeti sama zase. Človek po pogovoru z njo dobi občutek, da domišljija in improvizacija ne poznata meja, kar članici celjskega Kladivarja v času koronavirusa pride še kako prav. Sploh ker skoka v višino, za razliko od nekaterih drugih atletskih disciplin, ne moreš trenirati v naravi. "Morala sem poiskati nekatere rešitve, saj ne pride v poštev, da bi zaradi nastalih razmer povsem opustila atletiko. Treba je trenirati, vzdrževati formo, tiste elemente pač, ki jih lahko. Kar zadeva improvizacijo, je takole – namesto uteži sem plastenke napolnila s peskom, trening metov namesto z medicinkami ali pa kroglo izvajam s pomočjo 4 kilograme težkih kamnov, za raztezne vaje je v gozdu dovolj prostora, poskoke pa delam s kolebnico," dodaja športnica, ki se je v času koronavirusa preselila na Svibno, na družinski vikend, nekoč pa je bila to babičina rojstna hiša.
Količina treninga ostaja enaka
Černjuleva trenira približno 2 uri dnevno. Po skoraj ustaljenem programu. "Glede na to, da je okolica precej hribovita, imam za šprinte na voljo kar nekaj klancev, včasih pa se zato celo pošalim, da se pripravljam za kakšen gorski tek. A tek v klanec mi predstavlja dobro obremenitev, glede na to, da nimam na voljo fitnesa. A tudi to se bo spremenilo, saj sem že malce raziskala, kakšno opremo je možno dobiti, kaj lahko naročim in kako je z dostavo," dodaja Celjanka, ki ima še eno veliko strast. Kuho in peko, pri čemer je izjemno pomembno ustvarjati s sestavinami, ki jih lahko nabere sama. Da bi bila hrana kar najbolj zdrava. "Koprive, čemaž, regrat," našteje Černjuleva sestavine, ki jih je ta hip v izobilju, tako da lahko s pridom izkorišča tudi znanja, ki jih je pridobila v času podiplomskega študija.
Od nekdaj rada v kuhinji
Kuha že od malega. Vselej je bila rada prisotna v kuhinji, rada je minimalno eksperimentirala. Odkar fotografira hrano za objavljanje na najrazličnejših družbenih omrežjih, je dobila še dodatno mero navdiha, kaj pripraviti. "Pečem domač kruh iz droži, izdelujem mlečne izdelke, kot sta skuta in jogurt. Vse skupaj je lažje, ker imam čez hrib prijazne sosede, ki imajo domače mleko. In glede na to, da je vsega naravnega v izobilju, v trgovini nisem bila že lep čas," pove in poudari: "Ne, nisem vegetarijanka, če je bilo to vaše naslednje vprašanje. Jem meso, je pa res, da ne v pretirano velikih količinah. In pa ribe." Zdaj bodo zaloge počasi pošle, tako da bo tudi v času karantene, med katero je zelo zaposlena, v kratkem odšla v trgovino. Vsekakor pa bi bila bolj srečna, če bi se lahko vrnila na stadion in začela s pravimi treningi. Tistimi, ki bodo po koncu karantene prepotrebni, da bi bila pripravljena za prvo tekmo po koncu koronavirusa.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.