Zakladnica hrane iz divjine nam je zato postala nevarna, saj mnogi nimamo znanja in vedenja o rastlinah, ki jih želimo nabirati in uživati. Doktor Jože Bavcon z ljubljanskega Botaničnega vrta pravi: "Na vsaki vasi je bil včasih nekdo, ki je vse te rastline poznal in to znanje se je prenašalo iz roda v rod ... Danes pa tega ni. A trend je takšen: vsi v naravo, preživimo se v naravi, ker je to pač moderno. Ampak moda nas lahko tudi ubije."
Po zadnjih smrtnih primerih zaradi zastrupitve s podleskom, za katerega so mislili, da je čemaž, je rubrika 24ur Inšpektor šla v naravo in s strokovnjaki, kuharji, poznavalci, farmacevti in botaniki preverila, kakšna so zlata pravila nabiranja hrane v naravi. Katere rastline so nevarne in katere ne? Kaj uživati in kako in česa nikakor ne? Vsi odgovori pa jutri v 24ur Inšpektor!
Slovenija
Od čemaža in špargljev do gob in sadja ... narava je zakladnica hrane, a nujna so tudi opozorila
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
23
Čez leto v naravi mnogi nabiramo marsikaj, kar lahko uporabimo v prehrani. Od goznih sadežev do gob, od listov in cvetja za čaje do užitnih cvetov za v solate, pa regrat, čemaž, divje šparglje in še in še. Narava je prava zakladnica hrane in čajev, tudi zdravilnih rastlin ... a ob tem mnogi pozabljajo najpomembnejše: da sta vsakdanjik in resničnost današnjega časa povsem drugačna kot pred desetletji in da mnogi rastline poznajo le še iz knjige ali z interneta. Kar pa je za nabiranje in uživanje mnogo premalo.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.