postavitev sončne elektrarne

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Zavrnjenih kar tretjina soglasij za priključitev sončne elektrarne na omrežje

08. 12. 2024 16.15

Z letošnjim letom se je zaključil sistem NET metering, s katerim se uravnavajo viški in manki elektrike, in za postavitev sončnih elektrarn veljajo nova obračunska pravila. Po pričakovanjih je zaradi tega nekoliko upadlo zanimanje za sončne elektrarne. A v Sloveniji kljub temu iz leta v leto narašča število majhnih sončnih elektrarn, ki jih je že več kot 60 tisoč. Se pa v zadnjem času lastniki nepremičnin, ki si želijo postaviti sončno elektrarno, soočajo z novim izzivom – pridobivanjem soglasij za priključitev na omrežje. Vse več soglasij je zavrnjenih. Zakaj?

Paket Pametna samooskrba: do 60 % nižje položnice za električno energijo

07. 11. 2024 00.15

Predstavljamo vam novo tehnološko rešitev na področju energetske oskrbe – paket Pametna samooskrba.

SunContract bo spoštoval odločbo agencije, kritičen do ministrstva

07. 10. 2024 15.23

Podjetje SunContract bo spoštovalo odločbo Agencije za energijo, ki mu je prepovedala zaračunavanje stroška, ki ga ima z zagotavljanjem elektrike v okviru sheme neto meritev pri sončnih elektrarnah, končnim odjemalcem. Je pa kritično do resornega ministrstva, da ne pripravi sistemske rešitve.

Teš se bo z novim letom preoblikoval v javno službo

11. 09. 2024 21.41

Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se bo s 1. januarjem 2025 preoblikovala v javno službo, saj ji Holding Slovenske elektrarne (HSE) ne bo več mogel pokrivati stroškovne cene proizvodnje električne energije. V ta namen bo oktobra oz. novembra sprejet tudi interventni zakon, je danes v izjavi za medije povedal generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

5 razlogov za postavitev sončne elektrarne

01. 07. 2024 00.15

Najboljši čas za sončno elektrarno je zdaj!

Zaščitite se pred strelo!

01. 07. 2024 00.15

Brez ustrezne zaščite lahko udar strele povzroči požar ali poškodbo stavbe, najbolj občutljive so električne naprave. Namestite kakovostno strelovodno in prenapetostno zaščito.

Znižajte račun za električno energijo

01. 07. 2024 00.15

S prehodom na sončno energijo! Z rekordno visokimi subvencijami zdaj še hitreje do sončnih elektrarn kot kadarkoli prej.

Imate soglasje za sončno elektrarno, ponudnika pa še ne?

25. 04. 2024 00.15

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne oddali do konca lanskega leta in že pridobili soglasje? Zdaj za vse nadaljnje korake ob sebi potrebujete še partnerja, kot je MOON. Naj vam pojasnimo, zakaj.

15 dni za poročilo: kako je določena cena ogrevanja za Šaleško dolino?

16. 04. 2024 20.15

Komisija DZ za nadzor javnih financ je velenjsko komunalo in občino pozvala k poročilu o določitvi cene daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, Računskemu sodišču pa predlagala revizijo postopka določitve te cene. Teš in župan trdita, da je podražitev posledica dražjih energentov in emisijskih kuponov, NSi težavo vidi v komunalnem podjetju.

Sončne elektrarne obvezne na objektih s strehami nad 1000 m2

10. 04. 2024 09.32

Uredba o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije prinaša poenostavitev in pohitritev postopka in omogoča povečanje kapacitet za pridobivanje energije, je na novinarski konferenci povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Pojasnil je tudi pravila glede obvezne, mogoče in dopustne postavitve sončnih elektrarn.

Obvezne sončne elektrarne na strehah, večjih od 1000 kvadratnih metrov?

28. 03. 2024 21.55

Vlada je izdala uredbo o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije. Z njo želi dodatno spodbuditi uporabo sončne energije, ki se hitro krepi. Med drugim bi bila postavitev sončnih elektrarn ob nekaterih izjemah obvezna na objektih s strehami, večjimi od 1000 kvadratnih metrov.

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih

19. 03. 2024 00.15

Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Za nekatere se poleti končuje obdobje poceni omrežnin

28. 01. 2024 12.27

Omrežninska reforma, ki bo v veljavo stopila prvega julija letos, za odjemalce, ki bolj obremenjujejo omrežje, pomeni konec nizkih položnic. A se bo strošek omrežnine na letni ravni za večino, kot kažejo tudi naši izračuni, nekoliko znižal. Toda tudi to obdobje se bo najkasneje konec leta 2026 končalo, takrat bodo namreč zaradi posodobitve elektro omrežja primorani dvigniti tarife. Medtem se je končalo obdobje, ko so lahko investitorji nameščali sončne elektrarne po sistemu neto meritev. V stroki pričakujejo tudi do 80-odstotni padec zanimanja.

Hotel Delfin v Izoli pripravljen na novo sezono

23. 01. 2024 00.15

Pogovor z Milošem Milivojevićem, direktorjem hotela Delfin

Čas se izteka

13. 09. 2023 09.03

Če razmišljate o postavitvi sončne elektrarne, je zdaj skrajni čas, da ukrepate in prehitite nova pravila, ki bodo podražila vašo investicijo.

Zdaj je čas za lastno sončno elektrarno – posebna brezobrestna ponudba

13. 03. 2023 00.15

Nepredvidljive cene elektrike lahko močno vplivajo na družinski proračun. Kot kažejo dogodki v zadnjih mesecih, lahko to za žep običajnega porabnika pomeni tudi občutne podražitve.

V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji

11. 03. 2023 14.05

Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na različna mnenja, kar se tiče koristi, ki jo bo občina imela od elektrarne in okoljskega vpliva.

Čaka nas velika energetska prenova

20. 11. 2022 08.30

Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

Sončne elektrarne na ključ za samooskrbo in postavitev sončne elektrarne

07. 10. 2022 09.14

Sončne elektrarne na ključ so ugodne. Sončna elektrarna za samooskrbo pretvarja sončno energijo v električno. Postavitev sončne elektrarne delno krije Eko sklad

Velik naval, ministrstvo podaljšuje roke

22. 09. 2022 13.20

Zaradi negotovih kriznih razmer v energetiki, ki imajo velik vpliv na cene energentov, se je, kot sporočajo na Ministrstvu za infrastrukturo (MZI), močno povečalo število vlog za izdajo soglasij za priključitev malih sončnih elektrarn. Ob tem v Evropi vlada še pomanjkanje sestavnih delov za sončne elektrarne, zaradi česar mnogi prebivalci niso ujeli predvidenih rokov. Zato so na MZI roke za priključitev samooskrbne elektrarne podaljšali do 31. decembra 2023, operaterji pa bodo imeli čas naprave registrirati do 31. decembra 2024.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Kako na dolgi rok znižati račun za elektriko?

05. 06. 2022 00.15

Ali se postavitev sončne elektrarne splača, je eno od ključnih vprašanj, ki si ga zastavi vsak, ko razmišlja o prehodu na trajnostne vire energije. Odgovor je: »Da, se splača.«

Prihranite tisoče evrov pri stroških elektrike vašega podjetja

02. 02. 2022 00.15

Predstavljamo vam poslovni model, s katerim lahko vašemu podjetju brez vašega finančnega vložka zagotovite nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike ter okolju prijazno energijo.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Financiranje ekoloških naložb: na banko ali Eko sklad?

23. 02. 2020 07.10

Učinkovita raba in obnovljivi vire energije, električna vozila ter druge za okolje sprejemljive naložbe prinašajo prihranke in prispevajo k čistejšemu okolju, a jih je treba financirati. Za tiste, ki se odločajo za svoj eko projekt ali se še bodo, so na Zvezi potrošnikov Slovenije preverili, kakšne možnosti finančnih spodbud ali kreditov ponujajo banke in kaj zagotavlja Slovenski okoljski javni sklad. Kaj in kje se torej najbolj splača?

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo

01. 06. 2018 07.00

Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

Predstavljamo vam SunContract program za pionirje

07. 01. 2018 09.24

Ljudje si že od nekdaj želimo pionirstva. Pred več kot dvesto leti so se pionirji podali na nevarno pot v Nov svet, današnje Združene države Amerike, kjer jih je čakalo nepoznano, surovo okolje. Zato še danes povezujemo pionirstvo s pogumom, vstrajnostjo in vizijo za lepšo prihodnost.

Tehnologija prihodnosti!

27. 07. 2017 06.30

Tehnologija blockchain dobiva z razvojem in vpeljavo le-tega v realne sektorje nove razsežnosti. Vsaka nova tehnologija, ki se pojavi na svetu, ima na začetku zelo zapletene procese, s katerimi je to novost mogoče upravljati.

Slovenski projekt, ki premika meje

19. 07. 2017 07.26

SunContract je slovenski zagonski projekt s področja energetike, ki želi s pomočjo blockchain tehnologije prebuditi inovacije v zaspanem energetskem sektorju. Namen projekta je postavitev decentralizirane platforme za trgovanje z električno energijo, ki bo omogočala direktno poslovanje med proizvajalci in potrošniki, verige podatkovnih blokov pa bodo skrbele za transparentnost in učinkovitost.