posočju

Za zdaj preprečili kolaps, bojijo se poletja
19. 03. 2025 18.46Pred napovedanim kolapsom nujne medicinske pomoči v Posočju v Zdravstvenem domu Tolmin mrzlično iščejo rešitve. Zaenkrat so uspeli sestaviti polne reševalne ekipe z zdravniki za naslednji mesec. Največja težava pa ostajajo poletni meseci, ko od Bovca do Tolmina naštejejo milijon nočitev. Številni v Posočje prihajajo ravno v iskanju adrenalina, ki prinaša toliko več tveganja za poškodbe.

V Bovcu nov potencialni investitor za smučišče, občina zagotovila sredstva
14. 03. 2025 10.04Bovški občinski svetniki so v četrtek potrdili letošnji proračun, v katerem je 120.000 evrov za projektiranje nove krožne kabinske žičnice na Kanin. Občino je v začetku meseca obiskala tudi nova skupina potencialnih investitorjev za prenovo kaninskega gorskega centra. V Bovcu je sicer tudi to zimo prevladovalo turistično mrtvilo.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči
13. 03. 2025 17.14Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan
09. 02. 2025 09.30Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Naročite narezek za novoletno pogostitev!
27. 12. 2018 21.46December je čas veselja in druženj, druženj pa seveda ni brez dobre hrane. Če v teh dneh pričakujete goste ali pa organizirate sestanke, družabna srečanja s poslovnimi partnerji in novoletne zabave, pravočasno poskrbite, da boste svojim gostom ponudili le najboljše. In kaj je lahko boljšega od domačih tradicionalnih mesnin?! Da, z narezki nikakor ne morate zgrešiti! In če vam jih še lično dekorirajo in pripeljejo na dom, v službo ali na zabavo, ste zmagali.

V Portorožu podelili vesne najboljšim slovenskim filmskim ustvarjalcem
28. 10. 2024 10.58Zaključil se je 27. Festival slovenskega filma Portorož, ki je v slabem tednu dni predstavil letošnjo bero slovenskih filmov ter gostil vrsto strokovnih dogodkov in večernih druženj. Zaključno slovesnost v Glavni dvorani Avditorija Portorož, ki jo je obiskala tudi ministrica za kulturo, dr. Asta Vrečko, je povezoval Toni Cahunek, za glasbo pa sta poskrbela Samuel Blues in Miha Erič.

Gozdar, ki išče raj na Zemlji
10. 10. 2024 06.00Ste tudi vi med tistimi, ki na družbenih omrežjih pri prijatelju vidite fotografijo kakšnega neznanega slapa in že preverjate, kako se do njega pride? Za Roka Bremca je iskanje skritih kotičkov narave strast, ki ga vodi ne le po Sloveniji, pač pa tudi po Italiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini ter Albaniji. Svoja odkritja objavlja na kanalu na YouTubeu z imenom 'Raj na zemlji'. Preboj je naredil s posnetkom najvišje ležečega bivaka, približno 300 višinskih metrov pod Triglavom, ki ima v slabih dveh mesecih več kot 141.000 ogledov.

Občutna otoplitev: na vzhodu celo do 25 stopinj
08. 10. 2024 09.25Jugozahodni veter nam je prinesel občutno otoplitev. Toplo vreme bo vztrajalo do vključno četrtka. Največ padavin bo v Posočju.

Imajo druge alpske države pravi odgovor na reševanje iz gora?
07. 10. 2024 17.45Notranji minister Boštjan Poklukar je med obiskom v Posočju menil, da bo treba brezplačno izvajanje gorske reševalne službe spremeniti. Po njegovih besedah je "nedopustno, da slabo ali neprimerno opremljeni pohodniki spravljajo v nevarnost gorske reševalce in helikopterske posadke".

Zaradi izgube vrata zaprla edina igralnica v Posočju
05. 10. 2024 19.39Z oktobrom je vrata zaprla edina igralnica v Posočju, Hitova Aurora, ki je v bližini Kobarida zaposlovala 40 domačinov. Igralnica je delovala 20 let, po navedbah uprave pa naj bi že od leta 2008 prinašala izgubo, zato so se dokončno odločili za zaprtje. Nekateri domačini pa menijo drugače in opozarjajo, da bi lahko z več oglaševanja in pravimi prijemi poslovala več kot uspešno in da so v ozadju lobiji, ki bi radi prevzeli koncesijo.

Kolpa in Krka poplavljata, burja dosegla 131 km/h, nekatere ceste zasnežene
03. 10. 2024 07.24Naše kraje je dosegel nov sredozemski ciklon, okrepili so se vetrovi in padavine, ki bodo vztrajale do petka zjutraj. V popoldanski urah je začela v Vipavski dolini in na Primorskem pihati tudi burja, ki v sunkih dosega hitrost do 131 kilometrov na uro. Podrtih je več dreves. V višjeležečih krajih pa je zapadel tudi sneg, ki se ponekod oprijema cestišč. Zaradi obilnih padavin bo še naraščala reka Krka, največji pretok bo dosegla v petek dopoldne.

Novi nalivi na zahodu: na Voglu padel rekord, v Brežicah 28 stopinj
27. 09. 2024 10.20V severozahodni Sloveniji se je obnovila močnejša nevihtna celica, ki se pomika proti severovzhodu, je sporočila agencija za okolje. Reke v severni polovici Slovenije imajo velike pretoke, razliva se Soča v zgornjem toku in Sava Bohinjka v Bodeščah. Tudi gladina Bohinjskega jezera še vedno narašča. Pretoki ostalih rek se zmanjšujejo, navaja Agencija RS za okolje.

Petek bo vetroven in topel, v soboto prihaja hladna fronta
26. 09. 2024 11.28Z močnimi jugozahodnimi vetrovi k nam doteka topel in zelo vlažen zrak, ki ob dviganju ob gorskih pregrad prinaša dež. Največ padavin bo do petka zvečer padlo v Posočju. Najmočnejši sunki vetra lahko takrat na izpostavljenih mestih presežejo hitrost 70 kilometrov na uro. V soboto dopoldne se pričakuje prehod hladne fronte od severa, ki bo predvidoma prinesla nekaj dežja večjemu delu Slovenije. Od nedelje naprej pa kaže na večinoma suho in hladnejše vreme.

Poletje se tudi koledarsko preveša v jesen: kakšno vreme nas čaka?
22. 09. 2024 09.25Prvi teden letošnje koledarske jeseni bo zaznamoval topel in vlažen jugozahodni veter. Jutri bo na zahodu že zjutraj veliko oblačnosti, v nadaljevanju dneva pa se bo postopno pooblačilo tudi drugod. Na Primorskem in Notranjskem bo popoldne že lahko padlo nekaj kapelj dežja. V torek bo prevladovalo oblačno vreme. Padavine bodo od zahoda prešle večji del države, nastala bo tudi kakšna nevihta.

Katapult nad Sočo bi lahko pripeljal tudi do velike tragedije
23. 08. 2024 08.01Opozorilne table, žičnata ograja, varovalna gradbena mreža in trakovi ter skupina mladeničev, ki visoko nad smaragdno gladino vse to mirno prepleza. "Veste, saj to je zaprto povsem provizorično, ker je zdaj toliko turistov, sicer pa ni nobene nevarnosti," poznavalsko pripomnijo. To ni res, brv čez Sočo smo zaprli z dobrim razlogom, so za 24ur.com zatrdili na kobariški občini.

V modro globino s še zadnjega stolpa v Sloveniji
15. 08. 2024 12.44Ko se vzpenjaš po ozkih mokrih stopnicah navzgor, je na prvi skakalni ploščadi občutek še precej pomirjujoč. A višje kot greš, hitreje bije srce. Pogled s samega vrha stolpa, ko se ti na levi strani riše mogočna Mežakla, bazenska gladina pa je kar 10 metrov pod teboj, pa je že povsem zastrašujoč. Kaj šele, če se moraš pognati vanjo. "Tamle imate Gumija, on je legenda teh skokov, on vam bo vse razložil," se smejijo Jeseničani.

Najbolj vroč teden tega poletja: živo srebro vse do 39 stopinj Celzija
12. 08. 2024 09.43V večjem delu Slovenije smo vstopili v najbolj vroč teden letošnjega poletja. Vročina bo najbolj izrazita v osrednjem in južnem delu države ter v Posočju, kjer se bodo popoldanske temperature do vključno petka gibale med 35 in 38 stopinj Celzija. Na severnem Primorskem se lahko lokalno ogreje celo do 39 stopinj Celzija. Na severu Slovenije pa bodo termometri pokazali od 31 do 35 stopinj Celzija. Arso je zaradi vročine za ves teden izdal vremensko opozorilo.

20 let po potresu še vedno čakajo na nadomestne gradnje, na klice ni odzivov
12. 07. 2024 18.46Natanko 20 let mineva od zadnjega večjega potresa pri nas. 12. julija 2004 je nekaj po 15. uri Posočje stresel potresni sunek z močjo 4,9 po Richterjevi lestvici. Takrat je prebivalcem spodmaknilo tla pod nogami, okoli njih pa je bobnelo, ko so velike skale padale v reko, veliko hiš in cest je bilo poškodovanih. 20 let kasneje v Posočju nekateri še vedno čakajo na nadomestne gradnje, pa čeprav imajo gradbeno dovoljenje. "Z ukinitvijo državne tehnične pisarne v Tolminu nimamo več sogovornika, zato ostajamo brez odgovorov," pravijo domačini.

Kako obvarovati Sočo?
06. 07. 2024 16.02Kako obvarovati Sočo, naš naravni biser, in hkrati ohraniti turizem in gospodarstvo v Posočju? Ena naših najlepših rek je magnet za adrenalinske športe, predvsem raftarje in kajakaše. Turisti izkušnjo s Soče opisujejo kot "vznemirljivo, adrenalinsko in čudovito" ter iz doline Soče odhajajo z neprecenljivimi spomini. V ozadju pa so že leta kaos, neurejene zadeve, preveliko število agencij, nekatere tudi brez minimalnih standardov, ki tržijo spuste na reki. Odlok kobariške občine, ki je občutno dvignil ceno dovolilnice za plovbo, pa je letos iz Bovca in Kobarida odgnal številne turiste.

Pirc Musarjeva v Baški grapi: V Sloveniji moramo začeti delati na protipoplavnih ukrepih
12. 06. 2024 20.26Kaj si v Zgornjem Posočju in Baški grapi obetajo od prvega obiska predsednice države Nataše Pirc Musar? Obiskala je tamkajšnje šolarje, dom upokojencev in lokalno podjetje, pa tudi prostovoljne gasilce in domačine, ki so se lani jeseni spopadali s poplavami in plazovi. Kaj jih najbolj tare in s katerimi izzivi se morajo vsakodnevno spopadati?

Slabi obeti za letošnjo turistično sezono v Posočju
07. 06. 2024 18.52Po tem, ko so številke po pandemiji covida iz leta v leto rasle, je letošnji april prinesel hladen tuš. V bovški občini so imeli aprila skoraj polovico manj nočitev kot aprila lani, na Kobariškem je bilo nočitev za četrtino manj. Zaprtje smučišča na Kaninu in bojkot kajakašev zaradi novega odloka o plovbi po Soči z višjimi cenami se torej še kako poznata.

Tolminska korita spet odprta za obiskovalce
27. 05. 2024 19.28Zemeljski plaz v Zatolminu, ki je bil konec januarja usoden za domačina in je obenem ogrozil pot do Tolminskih korit in Čadrga, so sedaj sanirali. Ker so dela končali celo dva tedna pred rokom, so že odprli eno najbolj obiskanih turističnih točk v Posočju: Tolminska korita, ki so jih turisti težko pričakovali. Še vedno pa ni mogoče do cerkve sv. Duha v Javorci, ki nosi znak evropske dediščine.

Terenska tekma za volivce: kdo bo 'glas Slovenije' v Evropi?
20. 05. 2024 20.04Politične stranke pred evropskimi volitvami kot po tekočem traku predstavljajo programe in se borijo za pozornost ljudi. Nova Slovenija je še vedno na poti z avtobusno kavarno. Levica nadaljuje s prepričevanjem na spletu in skuša seči tudi do podeželja, kjer ima tradicionalno najmanj podpore. V največji vladni stranki pa pravijo, da jih gneča v levosredinskem delu političnega prostora ne skrbi. Jim lahko manjše stranke vendarle premešajo karte?

Se Kaninu obeta rešitev? Župan in država dobila resno ponudbo
08. 05. 2024 20.33Ali se Kaninu vendarle obeta boljša prihodnost? Kot nam je povedal bovški župan, je tik pred prvomajskimi prazniki na mizo dobil resno ponudbo o javno-zasebnem partnerstvu. Podrobnosti ni razkril, so pa ponudbo prejeli tudi na ministrstvu za infrastrukturo, kjer proučujejo možnosti razvoja edinega visokogorskega smučišča pri nas. Če model javno-zasebnega partnerstva ne bi uspel, v vladi razmišljajo o alternativnem predlogu.

Pri raziskovanju jame v Posočju odkrili kosti izumrlega jamskega medveda
01. 04. 2024 14.21Jamarska sekcija PD Tolmin je pri raziskovanju še ne odkrite jame v okolici Kambreškega med Tolminom in Kanalom ob Soči naletela na izjemno odkritje. V jami, ki meri nekaj manj kot 300 metrov, so odkrili kosti in zobe jamskega medveda. Prve ugotovitve potrjujejo, da so kosti stare najmanj 27.000 let, njihovo natančno starost pa bodo ugotavljali z nadaljnjimi raziskavami. Kosti živali, ki je izumrla ob vrhuncu zadnje ledene dobe, so našli v vodnem kanalu, zato predvidevajo, da jih je po jami več tisoč let raznašala voda.

'Ribiči niso dobri gostje, odlični gostje so'
29. 03. 2024 20.18V Posočju se je že začela ribiška sezona, letos zaradi zgodnjih praznikov teden dni prej kot običajno. Obeti so odlični, pravijo tako domači ribiči kot turistični ponudniki. Ribiški turisti so odlični gostje, poudarjajo oboji in dodajajo, da uspeha ne merijo v številkah, pač pa v kakovostnih doživetjih. Kdo pa so ribiči, ki muharijo v Posočju in zakaj se vračajo?

Arso zaradi močnega jugozahodnika izdal rumeno opozorilo
28. 03. 2024 15.45V teh dneh je nad zahodno Evropo obsežno ciklonsko območje, ki sega tudi do naših krajev. "Zaradi tega so nad našimi kraji precej močni jugozahodni vetrovi, ki v sunkih lahko dosežejo hitrosti med 50 in 70 kilometri na uro, zato je Arso izdala rumeno opozorilo za vso državo," je povedala Veronika Hladnik Zakotnik z agencije.

Giro d'Italia 2025 tudi na slovenskih tleh?
12. 03. 2024 12.48Vse več je namigov, da bo kolesarska dirka po Italiji v letu 2025 vnovič obiskala tudi Slovenijo. Mediji v Furlaniji – Julijski krajini pišejo, da si uvod v dirko oz. znameniti Grande Partenzo močno želijo v Trstu. Ena od etap naj bi obiskala tudi obe Gorici, ki bosta prihodnje leto nosili naziv evropska prestolnica kulture.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?