Ker se je ohladilo, se je meja sneženja v goratem svetu severne Slovenije spustila do nadmorske višine okoli 1300 m, v visokogorju (nad okoli 2000 m) pa bo predvsem na območju Julijskih Alp zapadlo okoli četrt metra snega. Na Kredarici je do 21. ure zapadlo že 35 cm snega.
Ponekod na višjeležečih cestah je že pričelo snežiti in se sneg tudi oprijemlje cestišč. "Na cesti čez Vršič je obvezna zimska oprema, priporočljive so verige. Opozarjamo še, da je na vseh cestah, kjer se sneg oprijemlje cestišč tudi pred 15. novembrom obvezna zimska oprema," so sporočili s Prometno-informacijskega centra in pozvali k previdnosti.
Vpliv sredozemskega ciklona na vreme v Sloveniji se je spet okrepil. Ker se je središče ciklona prek srednje Italije in srednjega Jadrana popoldne pomaknilo nad severni Jadran, so se zaradi velikih razlik v zračnem tlaku vetrovi nad nami precej okrepili, znova pa se bodo krepile tudi padavine.
Kot so zapisali na Centru za obveščanje, so imeli gasilci in delavci komunalnih in cestnih podjetij tudi danes polne roke dela. Na terenu je bilo aktivnih 47 gasilskih enot, od tega štiri poklicne. Gasilci so s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene objekte, iz objektov črpali vodo, odstranjevali podrta drevesa in posledice plazov.
Kljub deževnemu dnevu je v zadnjih dvanajstih urah po Sloveniji padlo okoli 50 mm padavin. Največ na Planini pod Golico - 62 mm.
Hidrolog Janez Polajnar je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da se ciklon Kasandra, ki povzroča trenutne padavine, ponoči močno približal Tržaškemu zalivu. "Zaradi tega bo potegnil zrak s kontinenta proti morju, burja se bo krepila. Ponoči bo torej burja še močnejša, kar lahko povzroča težave v prometu, prav tako pa tudi ob morju. Največji valovi namreč nekoliko stran od obale že dosegajo višino dveh metrov in pol. V kombinaciji z visoko plimo bo to valovanje težave povzročilo zlasti na območju Pirana," je povedal.
Najmočnejši sunek vetra je bil izmerjen na postaji Podnanos - 131 km na uro
V popoldanski urah je začela v Vipavski dolini in na Primorskem pihati tudi burja, ki v sunkih dosega hitrost do 131 kilometrov na uro. Na vipavski hitri cesti med Nanosom in Selom ter na regionalni cesti Razdrto-Podnanos-Manče-Vipava je prepovedan promet za počitniške prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami. Na regionalni cesti Vipava-Ajdovščina pa je prepovedan promet za počitniške prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do osem ton.
Zaradi sunkov burje, ki je prevračala ograje, reklamne panoje, podirala drevesa in prevrnila avtomobilsko prikolico, so večkrat posredovali gasilci GRC Ajdovščina. Na cesto Zreče - Skomarje sta se podrli dve večji drevesi, v Štanjelu, v občini Komen, pa so gasilci razžagali in odstranili večje podrto drevo, ki je oviralo promet.
V občini Piran se je na lokalno cesto v Parecagu z brežine prikotalila večja skala, na Kolombanu pa je zaradi okvare potopne črpalke voda zalila kletne prostore objekta. Na lokalni cesti Dekani-Sveti Anton, se je nad voziščem odlomila večja veja.
Agencija RS za okolje je sicer za osrednjo in jugovzhodno Slovenijo zaradi padavin izdala oranžno opozorilo, za jugozahodno Slovenijo pa so izdali oranžno opozorilo zaradi močnega vetra. Za preostanek države velja rumeno opozorilo.
Na ulici Nikole Tesle v Ilirski Bistrici je medtem v gospodarskem objektu podtalna voda zalivala jaške. Gasilci so iz podzemnih jaškov betonarne izčrpali okrog dvajset kubičnih metrov podtalne vode. V Podturnu pri Dolenjskih Toplicah je podtalnica zalila klet stanovanjske hiše iz katere je gasilec izčrpal okoli pet kubičnih metrov vode.
V Velikih Brusnicah je voda iz naraslega potoka ogrožala stanovanjski hiši, zato so gasilci napolnili in pripravili protipoplavne vreče. V ulici Pod Trško Goro v Novem mestu je podtalnica zalila klet stanovanjske hiše, naplavine pa so ogrožale mosta pri gradu Otočec, v občini Novo mesto. V naselju Potok, v občini Straža, je podtalnica zalila klet stanovanjskega objekta, gasilci so izčrpali okoli štiri kubične metre vode.
Na Mostecu, v občini Brežice, so gasilci zaradi narasle reke Save, s pomočjo čolna sprostili brod in uredili privez ob nasipu reke Save. V občini Radeče se je zaradi razmočenosti terena večje drevo nevarno nagnilo preko ceste, v Celju pa se je nasproti pokopališča sprožil manjši zemeljski plaz in delno zasul ulico. S težavami zaradi podtalnice, ki je vdrla v kleti objektov, pa se soočajo tudi na območju občine Žalec.
Poplave in zemeljski plazovi:
- V Laškem je zaprt podvoz na Trubarjevem nabrežju na relaciji Laško - Breze - Šentjur.
- Cesta Smednik - Zameško - Kostanjevica je zaprta med Koprivnikom in Malencami.
- Cesta Kočevje - Željne je zaprta pri Željnah.
- Cesta Grgelj - Fara je zaprta na več odsekih.
- Cesta Grgelj - Kot je zaprta med Prelesjem in Dolom, zaprta je tudi cesta Kot - Sodevci.
- Cesta Volče - Solarji je zaradi zemeljskega plazu zaprta pri Volčah.
Krka in njeni pritoki bodo naraščali še vse do petka popoldne
Padavine, ki so v sredo zajele Slovenijo, so povzročile razlivanje rek zlasti v zahodni ter ponekod v osrednji Sloveniji ter težave z meteorno padavinsko vodo. Reke v večjem delu države sicer že upadajo, zlasti tiste, ki so v sredo najbolj narasle.
Krka in njeni pritoki bodo zaradi prihajajočih padavin medtem naraščali še vse do petka popoldne, zato bo reka poplavljala na nekoliko obsežnejših območjih, kot je to običajno. Največji pretok okoli 350 kubičnih metrov naj bi dosegla v petek okoli 12. ure, je napovedal Polajnar. "To je tak pretok, da bo poplavljeno nekoliko širše območje, a voda naj ne bi vstopila v Kostanjevico," je povedal v naši večerni oddaji.
Upa, da se slednje bo Kostanjevica torej ostala na suhem. "Na srečo trenutno narašča počasi," je povedal, a ob tem opozoril, da bodo nekatere ceste zjutraj pod vodo, zaradi česar se bo pot voznikom podaljšala.
"Pri tem pretoku običajno Krka sicer še ne vstopi v Kostanjevico, pa vendar povzroča že veliko težav na prometnicah na tem spodnjem delu. Utegnili bi biti poplavljeni mostovi in prometnice na območju med Novim mestom in izlivom Krke, težave se lahko pojavijo tudi v Krški vasi," je pojasnil Polajnar. V primeru, da Krka preseže predvideni pretok 350 kubičnih metrov, obstaja možnost, da bodo težave tudi v Kostanjevici na Krki.
Ostale reke bodo upadle oziroma ne bodo tako močno narasle, kot so v sredo, je dejal Polajnar. Se bo pa še razlivala Ljubljanica na Ljubljanskem barju na območju pogostih vsakoletnih poplav. Kolpa, ki se trenutno razliva na območju pogostih poplav, naj bi se začela umirjati danes čez dan oziroma v noči na petek. Hidrološke razmere na Krki se bodo predvidoma začele umirjati v soboto.
V sredo večjih težav ni bilo
Obilno sredino deževje po informacijah občinskih in regijske civilne zaščite na Goriškem in v Posočju ni povzročilo večjih težav. Kot je povedal poveljnik kobariške občinske civilne zaščite Aleksander Vončina, so gasilci intervenirali na manjšem, sicer že od prej znanem zemeljskem udoru v Drežniških Ravnah.
V Drežniških Ravnah se je namreč na enakem mestu zemljina usula že pred dvema letoma, takrat je teren pregledal geolog in s tega vidika tisto mesto ni problematično, je še dejal Vončina.
Izmed vseh intervencij zaradi posledic vremena, ki jih je v sredo po državi zabeležil republiški center za obveščanje, jih je bilo največ na območju regijskega centra Nova Gorica. Tam so našteli 43 intervencij, večina pa se jih je zgodila v samem mestu Nova Gorica, je povedal poveljnik regijske civilne zaščite Samuel Kosmač. Večinoma je šlo za poplavljanje kleti.
Tudi na Bovškem tokratno deževje doslej ni povzročalo večjih težav. Veliko več težav so po besedah poveljnika bovške civilne zaščite Edija Melinca imeli minuli petek.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.