oksid

Smejalni plin ni šala: Belgijci prepovedali 'rekreativno drogo'
29. 03. 2023 18.33V Belgiji zadnja leta močno narašča uporaba tako imenovanega smejalnega plina med mladimi. Zaradi vse večjega tveganja za zdravje in varnost v prometu so ga oblasti v občinah Sambreville in Sombreffe prepovedale, kmalu naj bi jim sledilo še več drugih. Za uporabo, posedovanje in preprodajo substance je predvidena globa 350 evrov.

Zbudil se je ohromljen od popka navzdol in ni mogel hoditi: 'Um želi ponoviti'
18. 03. 2023 16.49Didušikov oksid, imenovan tudi "smejalni plin", se denimo uporablja kot sredstvo proti bolečinam med porodom in za stepanje smetane v gostinstvu. Vendar pa je v zadnjih letih v ZDA, Avstraliji in Evropi postal vse bolj priljubljena t. i. rekreativna droga, ki jo ljudje vdihavajo zaradi sproščene, hihitajoče se evforije, ki jo povzroči, kar v povprečju traja eno do dve minuti. Vendar pa ne gre za nenevarno početje.

Bo smejalni plin kmalu na seznamu prepovedanih substanc?
28. 07. 2022 19.46Na prvi pogled pa tudi prvi vdih nedolžen brezbarvni plin, ki se ga je ob kratki uporabi zaradi kratkih učinkov evforije in sproščenosti prijelo ime "smejalni", je v svetu v preteklosti že vzbujal skrb. A zdaj se zaradi škodljivih posledic ob vdihovanju v svetu vse pogosteje uvršča na sezname prepovedanih substanc, razen seveda za osnovne namene, torej v medicini in gostinstvu. Njegovo uporabo bo za mladoletne v kratkem prepovedala tudi Bolgarija. Kako razširjen je ta tihi ubijalec v Sloveniji in kje vse je že prepovedan?

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca
31. 03. 2022 15.49Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

BLOG: Ganoderma lucidum, goba z zdravilnimi učinki
07. 11. 2021 17.42Ganoderma lucidum je goba z mnogimi farmacevtsko zanimivimi učinkovinami. Mnogi jo imenujejo "Panacea Polypore", kar v prevodu pomeni goba za vse bolezni. Včasih je bila dostopna le v naravni obliki, danes pa jo najdemo v obliki različnih produktov, kot so kapsule, čaji, tinkture in sirupi. Pomagala naj bi celo pri zdravljenju raka, okvarah jeter, sindromu kronične utrujenosti, boleznih krvožilja in mnogih sodobnih boleznih. V vsem času njene uporabe še niso zasledili stranskih učinkov.

Krave naučili uporabljati stranišče
15. 09. 2021 16.04Novozelandski in nemški raziskovalci so krave uspešno naučili uporabljati stranišče. To so dosegli tako, da so živali nagradili, ko so urinirale na točno določenem mestu. Upajo namreč, da bo to pomagalo preprečiti onesnaženje vode in zmanjšalo emisije toplogrednih plinov.

Ste zaužili katerega izmed odpoklicanih izdelkov? NIJZ pomirja, da je tveganje nizko
24. 08. 2021 18.05Že več kot 150 izdelkov je trenutno na seznamu iz prodaje umaknjenih živil zaradi nevarnega in v Evropi prepovedanega etilen oksida prisotnega v aditivu za živila, znanem tudi kot rožičev gumi, in so ga zaznali v posameznih slotih aditiva E410. Med umaknjenimi izdelki je največ sladoledov, sadnih jogurtov in kefirjev, najdejo pa se tudi krofi, radler z okusom grenivke, sadne pijače, piškoti, rezine soljenih svinjskih pleč in živila, katerih sestavina je ingver.

V zvezi s spornim aditivom inšpekcijski postopek in analize vzorcev
21. 08. 2021 09.53Medtem ko se nadaljujejo umiki oz. odpoklici živil s trgovskih polic zaradi uporabe aditiva gumi iz zrn rožičevca, v katerem je bila ugotovljena prisotnost rakotvornega etilen oksida, uprava za varno hrano med drugim vodi inšpekcijski postopek v podjetju Incom, čaka pa tudi na rezultate analiz 53 različnih vzorcev.

Zaradi prisotnosti etilen oksida trgovine s polic umikajo priljubljeno znamko sladoleda
23. 06. 2021 17.49V teh vročih dneh je sladoled za marsikoga odlična osvežitev. Ni pa vsak sladoled tudi varna rešitev. Zaradi prisotnosti strupenega etilen oksida je trgovsko podjetje E. Leclerc s prodajnih polic umaknilo več vrst priljubljenih sladolednih ploščic znanih blagovnih znamk in o tem kar samo obvestilo državno upravo za varno hrano. Sporno serijo priljubljene znamke sladoleda umikajo tudi iz ostalih večjih trgovskih centrov. Za katere sladolede konkretno gre, kako se je etilen oksid znašel v njih in kako nevaren je za naše zdravje?

So testi za covid-19 prevlečeni z rakotvornim etilenoksidom?
29. 03. 2021 16.21Po družbenih omrežjih se širi zapis, ki naj bi "opozarjal" na škodljive snovi na materialu, s katerim opravljajo teste na novi koronavirus. Gre za etilenoksid, ki naj bi poškodoval DNK in povzročal več vrst raka. Zapis temelji na posnetku, ki se je pred tem pojavil na družbenih omrežjih.

S hrano povezana tretjina izpustov toplogrednih plinov
09. 03. 2021 15.36Tretjina vseh globalnih izpustov toplogrednih plinov je povezana s hrano, kaže nova raziskava. V tej oceni so raziskovalci upoštevali denimo krčenje gozdov, rabo gnojil, vzrejo živine in odpadke. Avtorji upajo, da bodo podatki pomagali prepoznati področja, na katerih bodo globalni ukrepi za zmanjšanje izpustov najučinkovitejši.

V aferi smejalni plin vložene obtožnice, neuradno se bo zagovarjalo šest oseb
04. 03. 2021 17.27Državno tožilstvo v Novi Gorici je vložilo obtožnico v aferi smejalni plin. Na Okrožnem sodišču v Novi Gorici so potrdili vložitev obtožnice, trenutno poteka vročanje obtožnice strankam v postopku. Zaradi napake pri priklopu medicinskih plinov v enem od delov nove urgence šempetrske bolnišnice naj bi se neuradno zagovarjalo šest obtoženih.

Zaradi vdihavanja smejalnega plina v Gradcu umrla 17-letna Slovenka
03. 02. 2021 10.14V Gradcu se je zgodila huda tragedija. 17-letna Slovenka, ki je bila na obisku pri prijateljici, naj bi umrla zaradi prevelikega odmerka smejalnega plina, ki sta ga najstnici vdihavali iz bombic za penjenje smetane. Zdravniki opozarjajo, da gre za zelo nevaren trend, saj lahko hitro pride do pomanjkanja kisika v telesu in posledično tudi smrti.

Smo o umiku zdravju škodljivih živil dobro obveščeni?
29. 12. 2020 17.43S trgovskih polic v EU še naprej umikajo izdelke, ki vsebujejo indijski sezam, v katerem so odkrili etilen oksid. Gre za rakotvorno snov, ki je v EU za pridelavo in predelavo hrane prepovedana, v Indiji, od koder je sporni sezam, pa jo uporabljajo za razkuževanje. Pri nas so proizvajalci in trgovci do zdaj odpoklicali 33 izdelkov.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani
13. 11. 2020 06.00Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
09. 10. 2020 09.31Količine dušikovega oksida – plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid – se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Na ilegalni rejverski zabavi v bunkerju zastrupljenih 25 ljudi
31. 08. 2020 18.03Zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom je bilo v norveški prestolnici Oslo na zdravljenje v bolnišnico sprejetih 25 ljudi, ki so se udeležili ilegalne rejverske zabave v bunkerju. Pet oseb je bilo v kritičnem stanju, med zastrupljenimi sta bila tudi dva policista. Državni organi menijo, da so zastrupitev povzročili prenosni generatorji.

Amonijev nitrat: uporaben kot gnojilo, za izdelavo bomb ga zlorabljajo tudi teroristi
05. 08. 2020 17.10Libanonske oblasti so za uničujočo eksplozijo v Bejrutu okrivile zaloge amonijevega nitrata, ki so ga v neprimernih pogojih skladiščili v pristanišču. Gre za kristalno snov brez barve in vonja, ki nastane z združitvijo amonijaka in dušikove kisline. Najpogosteje se uporablja kot dušikovo gnojilo, a je pri teroristih priljubljeno tudi pri izdelavi improviziranega eksploziva. Snov pa je bila v preteklosti že vzrok številnih industrijskih nesreč po svetu.

Hudo onesnaženje hrvaške reke, ki se izliva v Jadransko morje
31. 12. 2019 17.59Približno 250.000 litrov mazuta iz nekdanje tovarne glinice (aluminijev oksid) pri Obrovcu se je razlilo v kraško podzemlje in reko Zrmanjo, ta pa naprej v Jadransko morje. A v tovarni je še na milijone litrov nevarnih snovi, PCB-ja in radioaktivnih odpadkov, za katere ne skrbi nihče.

Zakaj je faktor 50 boljši od faktorja 30?
28. 07. 2019 07.06Izpostavljenost soncu je dokazano škodljiva, zato je priporočljiva uporaba sredstev za zaščito pred UV-žarki. Izdelkov, ki nas ščitijo pred nevarnimi sončnimi žarki, je veliko, zato se pojavlja vprašanje, katerega izbrati. Je boljši faktor 15, 30 ali 50?

9 čudežnih artiklov za hujšanje, katere farmacija skriva pred vami!
16. 05. 2019 00.10Na trgu obstaja ogromno različnih izdelkov za hujšanje, kot so tablete, prehranski nadomestki, čaji in podobno. Njihovi proizvajalci zatrjujejo, da resnično delujejo in pomagajo topiti kilograme. Pa je temu res tako? Marsikdo je upravičeno skeptičen pred nakupom tovrstnega izdelka, zato smo se odločili, da vse skupaj preverimo in opravimo analizo 10 najbolj priljubljenih shujševalnih izdelkov.

V Jadranskem morju so 50 let kraljevali slovenski podmorničarji
21. 04. 2019 07.00Podmornica P-913 "Zeta" je bila del projekta gradnje podmornic razreda Una, namenjenih tedanji floti jugoslovanske vojne mornarice. Skupno je bilo tako dokončanih šest podmornic, ki so dobile imena po rekah iz vsake od socialističnih republik v Jugoslaviji. V Muzeju vojaške zgodovine v Pivki si danes lahko ogledate eno teh podmornic. Tudi mi smo si s številnimi podmorničarji ogledali delovanje in poslušali spomine na tiste čase.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?
31. 03. 2019 07.00Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

Onesnažen zrak dokazano pospešuje staranje
18. 03. 2019 00.01V zadnjih letih se veliko govori o onesnaženosti ozračja in o tem, kako to vpliva na celotno življe na Zemlji. Danes je dokazano, da onesnaženost okolja dejansko vpliva na staranje in da je v resnejših primerih tudi glavni povzročitelj predčasnega staranja.

Sodišče uvedlo sodno preiskavo za osmerico osumljenih
28. 12. 2018 08.22Z novogoriškega okrožnega sodišča so osmim osumljenim iz afere smejalni plin poslali sklepe o uvedbi preiskave. Ti se lahko še pritožijo, a to sodne preiskave ne bo ustavilo.

Otok na nogah: Arsenalove zvezdnike ujeli pri uživanju 'hipi cracka'
07. 12. 2018 09.16Londonski Arsenal po odhodu Arsena Wengerja uživa v enem najuspešnejših začetkov sezon v tem tisočletju. A razpoloženje trenerja Unaija Emeryja je, vsaj delno, pokvarilo odmevno razkritje v medijih, ki poročajo o vse prej kot športnem nočnem življenju nekaterih največjih zvezdnikov članskega moštva.

BLOG: Popoln poletni sadež
19. 08. 2018 07.10Lubenica je nizkokalorično, okusno sadje, ki nas v vročih poletnih dneh osveži ter hidrira. Kar pa najbolj odlikuje ta poletni sadež, je definitivno to, da je lubenica izjemen vir antioksidantov, vitaminov in mineralov.

BLOG: To je najboljša hrana za poletne dni
22. 07. 2018 06.00Večini ljudi je v poletnih mesecih izjemno vroče. Organizem si lahko shladimo ne samo s kopanjem v hladnem morju in jezerih, temveč tudi s prehrano, katere stalnica naj bosta sadje in zelenjava. Vas zanima, katera so "top" živila za poletne dni?

Slovenija bo morala do 2030 zmanjšati izpuste za 15 odstotkov. Je cilj dosegljiv?
24. 02. 2018 13.27Cilj – zmanjšati izpuste za 15 odstotkov glede na leto 2005, ki ga določa EU – je po mnenju ministrstva za okolje dosegljiv. Ključnega pomena bo predvsem ukrepanje za zmanjševanje emisij iz sektorja gospodinjstva in storitve ter omejevanje emisij iz sektorja promet, v katerem bo za doseganje ciljev najprej treba dodatno zagotoviti večjo rabo javnega potniškega prometa.