
Še v začetku lanskega leta je 34-letni Vito Oliveri, ki živi v Portlandu v Oregonu, blizu nekaterih najboljših smučišč v ZDA, s svojo zaročenko Emily Shuford pogosto smučal, prav tako sta rada hodila na izlete do jezer. Potem pa sta se znašla v stanju začasne paralize. Zaradi didušikovega oksida, ki sta ga uporabljala nekaj let, piše Business Insider.
Ko je Oliveri prvič vzel drogo, je pritrdil srebrno kapsulo v velikosti šminke na razpršilnik za stepeno smetano in napolnil balon, iz katerega je vdihnil plin. Takoj mu je bilo všeč.
A danes ima težave z ohranjanjem ravnotežja zaradi poškodb živcev, ki jih povzroča didušikov oksid. Nekoč je rad sprehajal svoja psa. Zdaj pade, če skočita nanj. Da se dovolj gibljeta, ju enkrat na teden pošlje v pasje varstvo.
Svojo zgodbo je želel deliti, da bi ozaveščal o nevarnostih uporabe didušikovega oksida.
"Na steklenicah z alkoholom je opozorilo, na cigaretah je opozorilo, ki vam pove, kaj se bo zgodilo, za didušikov oksid pa ni ničesar," je dejal Oliveri.
Didušikov oksid je po prvi izkušnji jemal na zabavah približno eno leto in prenehal, dokler se leta 2020 ni preselil v Portland in odkril super velikih jeklenk, ki so stale okoli 400 evrov.
Shufordova pa ga je prvič poskusila med prvim skupnim božičem para, potem ko sta se leta 2018 srečala v dispanzerju za uživanje konoplje, in tudi njej je bil takoj všeč.
Didušikov oksid ne povzroča fizične odvisnosti kot droge, kot je heroin, lahko pa povzroči "element psihološke odvisnosti".
Uporabniki trdijo, da hrepenijo po njem, ko ga ne jemljejo, so razdražljivi, nenehno lovijo isti prvotni občutek, ki so ga dobili, kar vodi v vedno večje količine, pravijo zdravniki.
Oliveri je povedal, da si je par skozi več tednov dnevno delil približno dve "super veliki" jeklenki, pri čemer sta se ustavila le, če sta bruhala ali imela simptome, podobne gripi.
"Napetost traja le 10 do 15 sekund, nato pa si vaš um želi vse skupaj spet ponoviti," je dejal Oliveri.
Poleg zdravstvenih težav ju je to pripeljalo v finančne težave, saj sta za razvado porabila tudi do 1300 evrov na dan. Prihranki so zato hitro kopneli.

Da je nekaj narobe, je Oliveri prvič opazil aprila 2022, ko so se mu začele nenadzorovano tresti noge in je težko stal pri miru. Ni vedel, da je bil to znak poškodbe živcev zaradi didušikovega oksida. Mesec dni kasneje je par pred poletom v Mehiko uporabil dve super veliki jeklenki in Oliverijeve noge so se tako tresle, da je moral najeti voziček, da se je premikal po letovišču. Do junija 2022 je bilo mravljinčenje "ekstremno". Nekega dne pa se je zbudil ohromljen od popka navzdol in ni mogel hoditi. V bolnišnici so mu povedali, da mu je didušikov oksid poškodoval živce, in so ga zdravili z injekcijami vitamina B12.
Minilo je s palico, nato pa še pet tednov, da je hodil brez nje, še vedno pa njegovo gibanje ni takšno, kot bi moralo biti.
Par je poskušal prenehati uporabljati drogo, potem ko je Oliveri prišel domov, a nista mogla, in pet mesecev kasneje je v bolnišnici končala še Shufordova. Par je spet poskušal prenehati, a ko sta se po mesecu dni pojavila stres ali dolgčas, sta se znašla na stari poti. Po nedavnem tridnevnem popivanja je Oliveri dejal, da se počuti nelagodno zaradi uporabe droge, ker spet težko hodi. Zdaj se znova trudita nehati.
Strokovnjaki so začeli na nevarnosti rekreativne uporabe didušikovega oksida in njegove potencialno škodljive učinke opozarjati, ko so se leta 2017 na trgu začele pojavljati majhne "stekleničke" te snovi, ki so ciljale na rekreativne uporabnike.
"Morda enkrat na pet ali šest let vidim pacienta, ki ga je zadela kap zaradi jemanja kokaina. Skoraj vsak teden pa vidim koga s težavami zaradi didušikovega oksida. To je torej težava," je za Sky News pred kratkim povedal britanski nevrolog dr. David Nicholl.
"Mislim, da je napačno temu reči smejalni plin, ker se zdi, da gre za šalo," je dodal Nicholl. "To je zdravilo, ki se uporablja kot anestetik, vendar s 50 odstotki kisika v nadzorovanem okolju z zdravstvenimi delavci, ki razumejo odmerke."
Akutna izpostavljenost plinu lahko povzroči anemijo in poškodbe živcev, povezana pa je tudi s težavami s plodnostjo. Nicholl je dejal, da je zloraba snovi trenutno najpogostejši vzrok za nujne sprejeme na nevrološki oddelek. "Ljudje pridejo v bolnišnico, ker težko hodijo, imajo mravljinčenje v rokah in nogah, pogosto nerazločno govorijo, redkeje so prisotni krči."
Didušikov oksid lahko paralizira ljudi, ker uničuje živčne celice v hrbtenjači z inaktivacijo vitamina B12, ki je bistvenega pomena za vzdrževanje sluznice živcev.
Ta poškodba živcev lahko povzroči tudi mravljinčenje in odrevenelost prizadetega dela telesa, pri čemer je resnost simptomov odvisna od tega, kako obsežna je poškodba.
"Pogovarjal sem se celo s kolegom oftalmologom, ki je videl bolnika, ki je oslepel, vendar je bilo to sekundarno zaradi hipoksije, ki jo je povzročilo vdihavanje didušikovega oksida," je še opozoril Nicholl.
V večini držav je posedovanje didušikovega oksida zakonito, vendar so nekatere prepovedale njegovo dobavo v rekreativne namene.
Nizozemska je pred kratkim prepovedala njegovo posedovanje in prodajo zaradi pomislekov o poškodbah živcev in strahu pred prometnimi nesrečami, ki bi jih povzročili uporabniki. Združeno kraljestvo bo prepovedalo prodajo, ne pa tudi posedovanje. V ZDA omejitve med drugim veljajo v zveznih državah New York in Kalifornija.
Zdravniki opozarjajo, da so že videli bolnike, ki so poškodbe živcev utrpeli po eni sami uporabi. V bolnišnice sprejemajo celo najstnike, ki so potrebovali invalidski voziček, postali inkontinentni ali niso mogli dobiti erekcije.
Uporabnikom, pri katerih se pojavijo simptomi, kot so otrplost, nepojasnjena inkontinenca ali težave z erekcijo, zdravniki svetujejo, naj takoj prenehajo z uporabo ter se odpravijo k zdravniku, kjer naj povedo, kaj uporabljajo, da se začne takojšnje zdravljenje z injekcijami vitamina B12.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.