V skladišču pristanišča v libanonski prestolnici naj bi že šest let shranjevali okoli 2750 ton amonijevega nitrata, ki je glavna sestavina več vrst gnojil. Snov je v granulah oziroma kristalih, v stiku z vlago se hitro raztopijo in tako zemlji oddajo dušik, ki je pomemben za rast rastlin.
Snov sama po sebi ni nevarna, če je pravilno skladiščena in nekontaminirana. Toda, če je snov kontaminirana, se meša s tekočimi gorivi ali ni skladiščena pod ustreznimi pogoji, postane eksplozivna. Za detonacijo je potrebna že manjša začetna eksplozija, tako imenovani ojačevalec detonatorja. Njegova eksplozivna moč pa dosega približno 40 odstotkov TNT, navaja spletna enciklopedija Wikipedia. Amonijev nitrat sicer deluje kot oksidant, saj poveča gorljivost in omogoči ostalim gorljivim snovem, da gorijo hitreje in z večjo intenzivnostjo.
Eksploziv, pripravljen iz amonijevega nitrata, pogosto uporabljajo pri rudarjenju, v kamnolomih in v gradbeništvu. Ker je snov relativno lahko dostopna, pa je priljubljena tudi pri teroristih, ki iz njega izdelujejo improvizirane bombe.
Če so velike količine amonijevega nitrata izpostavljene visokim temperaturam, se prav tako lahko vname. Če torej snov skladiščimo v bližini tekočega goriva ali v velikih količinah v slabo prezračevanem prostoru, se lahko zgodi scenarij, kot smo ga videli v Bejrutu. Večja kot je količina, bolj verjetna je eksplozija.
Kaj pravijo strokovnjaki?
"Na lestvici je ta eksplozija nekoliko bližje atomski bombi kot navadni bombi," je za Reuters dejal Roland Alford, direktor britanskega podjetja Alford Technologies, ki je specializirano za ravnanje z ubojnimi sredstvi. "Tukaj gre verjetno za eno največjih nejedrskih eksplozij vseh časov," je prepričan.
Strokovnjaki pravijo, da sta rdeče rjava barva dima in gobast oblak, ki ga vidimo na posnetkih, značilna za eksplozije amonijevega nitrata. "Videoposnetki dogodka kažejo, da je bil sprva belo siv dim, ki mu je sledila eksplozija, ki je v zrak izpustila velik oblak rdeče rjavega dima in velik bel gobast oblak. To nakazuje, da so bili plini, ki so se sprostili ob tem, beli hlapi amonijevega nitrata, strupena rdeče rjava pa dušikov oksid, ter voda," je za Reuters dejal strokovnjak za forenzično, okoljsko in analitično kemijo Stewart Walker iz Univerze Flinders. Ob tem je dejal, da se pri eksplozivu, izdelanemu iz amonijevega nitrata, ne bi smel pojaviti takšen rjavkast dim. "To mi pove, da ravnovesje kisika ni bilo pravilno – zato ni šlo za zmešan eksploziv. Očitno je šlo pri eksploziji v Bejrutu za nesrečo, razen če je šlo za požig," je prepričan.
"Najprej smo videli črn dim, nato rdečega – to je bila nepopolna reakcija. Domnevam, da je najprej prišlo do manjše eksplozije, ki je povzročila reakcijo amonijevega nitrata. Ali se je do te manjše eksplozije zgodila po nesreči ali namerno, pa še ne vemo," pa je za AFP povedala Jimmie Oxley, profesorica kemije na ameriški Univerzi Rhode Island.
"Zamisel, da je bila takšna količina (snovi) zanemarjena kar šest let, je nedojemljiva, šlo je za nesrečo, ki je čakala, da se zgodi," je za Reuters dejal Andrea Sella, profesor anorganske kemije na Univerzi v Kaliforniji.
Večje nesreče zaradi eksplozij amonijevega nitrata
To ni prvič, da je neustrezno skladiščenje ali ravnanje z amonijevim nitratom povzročilo nesreče s smrtnimi izidi. Leta 1921 je v nemški tovarni v kraju Oppau eksplozija amonijevega sulfata in nitrata terjala 565 življenj.
Leza 1947 je na ladji v ameriškem pristanišču v Texas Cityju izbruhnil požar, ki je detoniral okoli 2300 ton te kemikalije. Eksplozija je povzročila ogromen morski val. V nesreči je umrlo najmanj 567 ljudi, več kot 5000 pa jih je bilo ranjenih.
Eksplozija amonijevega nitrata se je leta 2001 zgodila tudi v skladišču v francoskem Toulouseu, pri tem je umrlo 31 ljudi, ranjenih pa je bilo okoli 2500.
Leta 2004 je na tovornem vlaku, ki je prevažal amonijev nitrat, eksplodiralo v severnokorejskem kraju Rjongčon v bližini kitajske meje. Severnokorejske oblasti so takrat sporočile, da je v nesreči umrlo 54 ljudi, ranjenih pa je bilo 1249. Rdeči križ pa je poročal o več kot 160 mrtvih in okoli 1300 ranjenih.
Tri leta pozneje, leta 2007, je v podobni nesreči v Mehiki umrlo 40 ljudi, več deset pa je bilo ranjenih. Nesreča se je zgodila, ko sta trčila tovornjak in poltovornjak. Po trčenju je izbruhnil požar, ki je povzročil eksplozijo tovora, v katerem je bil amonijev nitrat. Po eksploziji je v cesti nastal krater velik 3x12 metrov.
Leta 2013 se je zgodila eksplozija v tovarni umetnih gnojil v Teksasu, kjer so skladiščili amonijev nitrat. V nesreči je umrlo 15 ljudi, ranjenih pa je bilo okoli 200. Preiskava je sicer pokazala, da naj bi šlo za sabotažo.
V kitajskem pristanišču Tjandžin, kjer so poleg amonijevega nitrata skladiščili tudi druge kemikalije, se je podobna eksplozija zgodila leta 2015. Umrlo je najmanj 173 ljudi.
Zlorabe v teroristične namene
Kot rečeno, se lahko zaradi teh svojih lastnosti amonijev nitrat uporablja tudi za izdelavo eksploziva. Uporabljala ga je denimo irska republikanska vojska (IRA) pri svojih bombnih napadih v Londonu v 90. letih prejšnjega stoletja.
Dve toni amonijevega nitrata so uporabili tudi za izdelavo bombe v napadu na stavbo FBI v Oklahomi leta 1995. V bombnem napadu, ki velja za najhujše domače teroristično dejanje v ZDA, je umrlo 168 ljudi. je Za napad so leta 1997 obsodili nekdanjega ameriškega vojaka Timothyja McVeigha, leta 2001 pa so ga usmrtili. Njegov sodelavec, prav tako nekdanji vojak, Terry Nichols, pa je bil obsojen na dosmrtno zaporno kazen brez možnosti pogojnega izpusta.
Prav tako so amonijev nitrat uporabili v napadih na nočne klube na Baliju leta 2002, v katerih je umrlo več kot 200 ljudi.
Leta 2011 je desničarski terorist Anders Behring Breivik uporabil amonijev nitrat za izdelavo bombe v Oslu, preden se je odpravil na strelski pohod na otok Utoya. Osem od njegovih 77 žrtev je umrlo v eksploziji bombe, ki jo je nastavil v bližini vladnih poslopij.
Istega leta je v bližini vrhovnega sodišča v indijski prestolnici New Delhi eksplodirala bomba, izdelana iz amonijevega nitrata. V napadu, ki ga je po besedah indijskih oblasti izvedla teroristična skupina, povezana z Al Kaido, je umrlo 15 ljudi, okoli 76 pa je bilo ranjenih.
Leta 2013 se je zgodil podoben napad v mestu Hyderabad na jugu Indije, v katerem je umrlo 18 ljudi. Preiskava je pokazala, da sta bili bombi izdelani iz amonijevega nitrata, pa tudi velike količine žebljev in vijakov.
Amonijev nitrat so pogosto uporabljali talibani v Afganistanu in militanti v Iraku. Z njim so namreč napolnili avtomobile ali celo tovornjake in jih nato uporabili kot bombe.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.