muzej

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih
28. 03. 2025 16.12Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Italijanska velikana v izgradnjo novega stadiona vrednega 1,2 milijarde evrov
25. 03. 2025 16.14Italijanska nogometna velikana Inter in Milan sta milanskim mestnim oblastem predstavila 250 strani dolg dosje za izgradnjo novega stadiona na območju San Sira. Gre za projekt, ki je skupno vreden 1,2 milijarde evrov. V zadnjem obdobju so svoj 'dom' prenovile že številne evropske ekipe.

Fotografije voščene lutke Beyonce razburile: Očitno ne vedo, kako je videti
24. 03. 2025 07.53Znameniti muzej Madame Tussauds je na družbenem omrežju objavil fotografije nove voščene figure v svoji zbirki, z njimi pa takoj razburil javnost. Gre za kip ameriške pevke Beyoncé, ki stoji v Orlandu na Floridi, a oboževalci niso najbolj navdušeni nad tem, kar so videli.

Najdba na Vipavskem bi lahko odstranila tančice s 1600 let stare skrivnosti
21. 03. 2025 16.45Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo.

Ivanišević: Možnost neuspeha ni obstajala
21. 03. 2025 10.49Goran Ivanišević, eden najboljših teniških igralcev svoje generacije in prvi Hrvat z zmago v Wimbledonu, je novi gost tretje epizode tretje sezone serije (Ne)uspeh prvakov: Special s Slavenom Bilićem. Znan po svojih neverjetnih servisih in borbenosti na igrišču je to strast prenesel v svojo kasnejšo trenersko kariero, o kateri je med drugim razpravljal v oddaji. Začetki na Firulah, Novak Đoković, odhod v Avstralijo in sloviti Wimbledon leta 2001 so le nekatere od tem, o katerih sta voditelj Slaven Bilić in Goran Ivanišević spregovorila.

Dragocena slika izginila iz muzeja, 50 let kasneje so jo našli v drugem
04. 03. 2025 08.23Nizozemska policija je sporočila, da je s pomočjo nizozemskega detektiva, ki se posveča področju umetnosti, in novinarjev revije o umetnosti Vind razvozlala primer skrivnostnega izginotja slike flamsko-nizozemskega mojstra Pietra Brueghla mlajšega iz muzeja v Gdansku pred 50 leti.

Pred Handanovićem in Oblakom je bil ... Mirko Blažina
18. 02. 2025 08.00Samir Handanović in Jan Oblak nista prva slovenska vratarja, ki so ju uvrščali med najboljše na svetu. V štiridesetih letih prejšnjega stoletja je v Argentini navduševal Mirko Blažina. Slovenskima staršema se je pred natanko stotimi leti rodil v Gabrovcu pri Trstu. Med svetovne zvezde se je izstrelil pri San Lorenzu. Bil je tako dober, da so si ga želeli celo v argentinski reprezentanci.

Pred šolarji z vzhoda države teden dni počitniškega veselja
17. 02. 2025 06.13Za približno 122.400 učencev in dijakov iz vzhodne Slovenije se začenjajo zimske počitnice. Pred njimi je teden dni zimskega veselja, v katerem jih čaka pester počitniški program številnih društev in organizacij. Ob ugodnem vremenu si bodo lahko dali duška tudi v športnih aktivnostih in zabavi na snegu, kot se za zimske počitnice spodobi.

Obnovili Titovo 'ladjo miru', ki bo odslej služila turistom
10. 02. 2025 15.40Po šestih letih se je končala obnova Titove ladje Galeb. Plovilo, ki je bolj znano kot "ladja miru", se je zdaj vrnilo v pristanišče na Reki, kjer bo tudi zasidrano in bo služilo kot muzej. Poleg muzejskega dela bodo v ladji hostel, restavracija in kavarna. Obnova ladje je stala 12,4 milijona evrov, delno pa je bila financirana iz evropskih sredstev.

Ob obali Tenerifa prvič posneli grozljivega morskega vraga
09. 02. 2025 10.33Črni morski vrag je globokomorski plenilec, ki običajno živi na morskem dnu. Na hrbtu ima izrastek, poln bioluminiscentnih simbiotskih bakterij, ki k tej grozljivi ribi vabijo plen.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan
09. 02. 2025 09.30Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

V Madridu odprli največji Banksyjev muzej v Evropi
04. 02. 2025 08.58V Madridu so odprli muzej, posvečen britanskemu ubranemu umetniku Banksyju, čigar identiteta še vedno ostaja skrivnost. V njem je na ogled 170 reprodukcij njegovih del v naravni velikosti. Med njimi so tudi njegovi najbolj znani murali oziroma freske.

V ruskem napadu zagoreli starodobniki odstavljenega ukrajinskega predsednika
29. 01. 2025 10.21Razbitine ruskega drona so v torek zadele muzej z zbirko starodobnikov odstavljenega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča. Ob tem je izbruhnil obsežen požar, v katerem je bilo uničenih oz. poškodovanih več kot 30 vozil.

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti
27. 01. 2025 06.07Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Direktorica Louvra se zavzema za temeljito prenovo muzeja
24. 01. 2025 18.38Prva direktorica na čelu Louvra, najznamenitejšega francoskega muzeja, Laurence des Cars je v zabeležki ministrici za kulturo Rachidi Dati opozorila na nezavidljive razmere v muzeju. Zavzela se tudi za temeljito prenovo muzeja. Iz Elizejske palače so medtem sporočili, da bo francoski predsednik Emmanuel Macron Louvre obiskal v torek popoldan.

Mojster maket: Ko je umrl Prešeren, v Kranju ni bilo snega
24. 01. 2025 06.00Po 12 letih dela, 50 tisoč vloženih urah, 200 kilogramih porabljenega lepila in urgenci zaradi vdihavanja hlapov Kamničan Igor Grabnar v soboto postavlja na ogled svoj življenjski projekt. V Šenčurju namreč odpira muzej Slovenija v malem – edini muzej daleč naokrog, ki si ga lahko obiskovalec ogleda s povečevalnim steklom.

Oblečena v gasilca skušala izropati zapuščene losangeleške domove
12. 01. 2025 07.13Losangeleški gasilci se že šesti dan borijo z ognjeno pošastjo, ki jo hranijo močni vetrovi in nizka vlažnost. Vetrovi se krepijo in nič ne kaže, da bi v prihodnjih dneh pojenjali. Eden od požarov grozi, da bo zajel tudi eno najbolj ekskluzivnih sosesk v mestu. Število žrtev medtem narašča, po zadnjih uradnih podatkih je umrlo najmanj 16 oseb. Na pomoč Kaliforniji so sicer priskočile tudi sile iz osmih drugih zveznih držav, pa tudi iz Kanade in Mehike. In kot da oblasti nimajo dovolj težav z gašenjem plamenov, morajo ob tem pred grabežljivimi nepridipravi varovati tudi zapuščene losangeleške domove.

Soseska, v kateri se je začelo argentinsko nogometno božanstvo
31. 12. 2024 12.33"Najboljši vseh časov je 20. oktobra 1976 debitiral na tem stadionu," piše na spominski plošči pred stadionom, nekoč poznanim kot La Paternal. Danes nosi drugačno ime: Estadio Diego Armando Maradona. Dom kluba Argentinos Juniors je kraj, kjer je Maradona pri komaj 15 letih debitiral v članskem nogometu.

Pogorela muzejska kašča iz 19. stoletja: 'Le komu je bila napoti?'
30. 12. 2024 15.12Na kamniških Zapricah je v nedeljo popoldne zagorela stara muzejska kašča, ki so jo v začetku 19. stoletja postavili v Tuhinjski dolini, zadnjih 50 let pa je "živela svoje drugo življenje" v Kamniku. Po prvih podatkih policije naj bi zaradi še neznanega vzroka zagorelo v notranjosti lesenega objekta, poškodovan ni bil nihče.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Kaj smo poslušali v 2024?
28. 12. 2024 07.00Sprehod čez domačo glasbeno sceno nam pokaže, da je v preteklem letu ponudila veliko dobrega, tako po izdanih ploščah kot s strani koncertov, velikih in manjših, privoščili pa smo si tudi skok na tuje glasbene lestvice albumov. Kaj se je torej poslušalo v iztekajočem se letu?

Doživite čarobni december v Izoli in se prepustite radostim na Ledenem otoku
18. 12. 2024 00.15V Izoli vas čakajo nepozabne izkušnje za vso družino ali romantičen oddih v dvoje. Prepustite radostim na drsališču, uživajte v bogatem programu in začutite praznični duh ob morju.

Bodo dokumenti o trgovini z orožjem končno javni?
17. 12. 2024 09.42Poslanci Svobode Martin Premk, Urška Klakočar Zupančič in Branko Zlobko so vložili predlog, da se umakne oznaka tajnosti iz dokumentov o nedovoljeni trgovini z orožjem med letoma 1991 in 1994. Predlagatelji so izpostavili dejstvo, da kljub vsem obravnavam na parlamentarnih komisijah in razpravah v javnosti zadeva še vedno ostaja brez epiloga. Predlagatelji ne vidijo več razloga, da bi se ta del slovenske zgodovine še vedno skrival pred javnostjo.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

'Vsi imamo radi čokolado, a o njej v bistvu zelo malo vemo'
15. 12. 2024 07.00Pred točno mesecem dni je v Ljubljani svoja vrata odprl najbolj sladek muzej v Sloveniji – Muzej čokolade Chocolarium. V tem času se je z zgodovino kakava in čokolade seznanilo že okoli 9000 ljudi, ki so v muzeju lahko pokusili tudi vse sestavine čokolade, tekočo čokolado iz fontane in različne okuse čokolade, med drugim z baziliko, črnim sezamom, limono in čilijem. Skupaj so obiskovalci v zadnjem mesecu pojedli več kot 1000 kilogramov čokolade.

V MoMA so se poklonili stoletnici rojstva Marcella Mastroiannija
12. 12. 2024 12.01Muzej moderne umetnosti (MoMA) v New Yorku se v sodelovanju z rimskimi studii Cinecitta poklanja 100. obletnici rojstva italijanskega igralca Marcella Mastroiannija z retrospektivo njegovih filmov. Retrospektiva javnosti ponuja na ogled 17 filmov z Mastroiannijem v glavnih vlogah, osvetlila pa bo tudi uspešno kariero njegove hčere Chiare.

V Londonu bodo razstavili znamenite rdeče kopalke Pamele Anderson
11. 12. 2024 15.03Enodelne rdeče kopalke so najverjetneje najbolj znan kos kopalne opreme na svetu, zaslovele pa so, ko jih je v seriji Obalna straža nosila Pamela Anderson, ki jo je vloga izstrelila med najbolj privlačne zvezdnice tistega obdobja. Sedaj si jih bodo lahko v živo ogledali oboževalci z vsega sveta, saj bodo na ogled na razstavi v Londonu.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.