ladijski

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?
18. 02. 2025 06.00Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Objavili fotografijo poškodovane letalonosilke: na trupu vidne raztrganine
15. 02. 2025 14.44Ameriška mornarica je po trku ene najmočnejših vojaških ladij Harry S. Truman z večjo trgovsko ladjo v Sredozemskem morju z javnostjo delila fotografijo poškodb, ki so v nesreči nastale na trupu ladje. Kot ocenjuje nekdanji mornar vojaškega pomorskega poveljstva in izredni profesor zgodovine na univerzi Campbell je iz že iz poškodb razvidno, da sta se ladji trudili izogniti trčenju. Letalonosilka se trenutno še vedno nahaja v Sredozemlju, ni še jasno, ali bo v prihodnjih dneh vplula v pristanišče, kjer bo inšpekcijska skupina ocenila potrebna popravila za ladjo.

'Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci'
11. 01. 2025 09.30Nočemo biti Danci. Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci, je jasen grenlandski premier Mute B. Egede. Pred mediji je zavrnil špekulacije, da bi otok lahko zaplenili, potem ko je novoizvoljeni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump ta teden sprožil pravi politični vihar z napovedjo, da bi lahko nanj krenil tudi z vojaško silo.

Domačini po potopu katamarana: 'Princ je bil več kot le prevozno sredstvo'
18. 11. 2024 08.26Prebivalci otoka Silba se poslavljajo od potopljenega katamarana Princ Zadra, ki jih je leta vozil z otoka na kopno in nazaj domov. Poudarili so, da zanje "Princ" ni bil le prevozno sredstvo, pač pa zatočišče in dom, posadka pa je bila več kot le posadka. Kot pravijo, je bila ta zanje kot družina.

Se Kitajska pridružuje 'elitnemu' klubu držav z letalonosilkami na jedrski pogon?
11. 11. 2024 09.36Kitajska naj bi zgradila kopenski prototip jedrskega reaktorja za veliko vojaško ladjo, kažejo analize satelitskih posnetkov in kitajskih vladnih dokumentov. Gre za jasen znak, da Peking izredno hitro napreduje pri izdelavi svoje prve letalonosilke na jedrski pogon, kar pa obenem predstavlja vse večjo konkurenco Združenim državam Amerike.

Umrl je podjetnik, predavatelj in vizionar Franci Pliberšek
09. 11. 2024 09.47V 59. letu starosti je umrl generalni direktor MIK Celje Franci Pliberšek.

Priznal, da je iz ladje skušal izvleči pakete kokaina: potapljač gre v zapor
22. 10. 2024 20.24Na okrožnem sodišču v Kopru se je začela glavna obravnava v sojenju tujcema, ki sta marca letos v koprskem pristanišču iz ladje pod vodo poskušala izvleči vreče z 258 kilogrami kokaina. Albanec Edi Bajrami je krivdo priznal in je bil obsojen na osem let zapora. Sojenje Brazilcu Romulu De Souzi Silvi se bo nadaljevalo 10. decembra.

Ruska raketa naj bi zadela civilno ladjo: umrla ena oseba, pet ranjenih
07. 10. 2024 22.51Ruska raketa je po navedbah ukrajinskih virov v pristanišču Odesa zadela civilno ladjo, ki je plula pod zastavo države Palau. V napadu je življenje izgubila ena oseba, je sporočil guverner regije Odesa Oleg Kiper.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Poplave v Romuniji terjale več življenj, v Avstriji se pripravljajo na 'najhujše'
14. 09. 2024 10.49Strahovi pred vremenskim ciklonom Boris nad Evropo se uresničujejo. V Romuniji so umrli najmanj štirje ljudje, gasilci skušajo rešiti tudi živali. Na Češkem je zaradi neurij brez elektrike ostalo 60.000 gospodinjstev. O poplavah poročajo tudi s Poljske, kjer ponekod na jugu države evakuirajo prebivalce. Vremenoslovci pričakujejo, da se bo deževje nadaljevalo. Obilne padavine so zajele tudi večji del Avstrije, na jugu države piha močan veter s sunki do 146 kilometrov na uro, na severu pa je zapadlo do 170 litrov padavin na kvadratni meter.

Sicilijo z zasebnim letom zapustil tudi kapitan potopljene luksuzne jadrnice
31. 08. 2024 12.49Celotna posadka jadrnice Bayesian, ki je potonila v noči na 19. avgust, je zapustila Italijo. Zadnji štirje člani posadke so v torek zvečer z zasebnim letom poleteli v Španijo, med njimi je bil tudi kapitan luksuznega plovila. Trije člani posadke, tudi prvi med njimi, so sicer del preiskave tožilstva, vendar pa jim italijanske oblasti niso izrekle prepovedi zapuščanja države. Prve obdukcije pokojnih bodo italijanske oblasti izvedle v ponedeljek.

Zaradi neurij več zalitih prostorov in podrtih dreves
02. 08. 2024 07.00Nevihte z močnimi krajevnimi nalivi so v četrtek zvečer in v noči na danes povzročale težave v več krajih po Sloveniji. Zalitih je bilo več objektov, močan veter je predvsem na Primorskem podiral drevesa in za dobro uro prekinil promet v koprskem pristanišču. Aktiviranih je bilo 20 gasilskih enot, od tega dve poklicni.

Slovenijo dosegla močna nevihta s silovitimi sunki vetra
01. 08. 2024 06.10V četrtek zvečer se je nad severovzhodno Italijo razvil večji nevihtni sistem, ki je ob spremstvu močnih sunkov vetra dosegel Primorsko. Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi napovedanih krajevnih neurij izdala oranžno opozorilo za celotno državo. Na Obali so veljali preventivni ukrepi, ladijski promet v koprskem pristanišču pa je bil začasno ustavljen.

Zelenski britansko vlado pozval, naj mu dovoli napadati rusko ozemlje
19. 07. 2024 14.32Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bil gost na izrednem zasedanju britanske vlade. Vodilne ministre je seznanil z vojaškim konfliktom, hkrati pa se je pogovarjal o ukrepih za preprečitev, da bi tankerji z rusko nafto kršili mednarodne sankcije proti Moskvi. Poleg tega je pozval vlado, naj Kijevu dovoli z zahodnim orožjem obstreljevati cilje na ruskem ozemlju.

Zvita poteza, ki Kitajski Tajvan prinese brez vojne, ZDA pa naslika kot agresorja
26. 06. 2024 15.43Strah pred tem, da bo Kitajska napadla Tajvan in poskusila na ta način uveljaviti politiko ene Kitajske, narašča že nekaj časa. Kitajska okoli Tajvana tudi redno razkazuje svoje vojaške mišice. A nekateri menijo, da je Tajvan mogoče osvojiti tudi brez orožja.

Hutijevci v Rdečem morju potopili ladjo pod liberijsko zastavo
13. 06. 2024 10.21Za potop tovorne ladje v lasti Grčije v bližini pristanišča Hodeidah na Rdečem morju so prevzeli odgovornost jemenski uporniki Hutijevci. Ladja za prevoz premoga Tutor, ki je sicer plula pod liberijsko zastavo je bila hudo poškodovana, potem ko so Hutijevci nanjo poslali brezpilotna letala in balistične izstrelke.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Nov napad na ladjo v Rdečem morju. Kdo je odgovoren?
28. 05. 2024 16.23Raketni napad v Rdečem morju pred jemensko ladjo je poškodoval ladjo, utrpela je večjo škodo. Odgovornosti zaenkrat ni prevzela nobena skupina, vendar so oči uperjene v jemensko skupino upornikov Hutijevce, ki so v preteklosti že izvajali številne napade na ladje.

Duhovnik napadel Severino: javnost spomnil na škandal izpred 20 let
19. 05. 2024 11.58Severina je nedavno javno pozvala vse svoje sledilce k podpisu peticije za pravico do splava, a verjetno ni pričakovala, da bo zaradi izražene podpore vsem ženskam deležna slabih kritik. Ali pa vsaj ne tako nizkotnih opazk, kot ji jih je namenil hrvaški duhovnik. Tomislav Lukač je delil njeno objavo in na plan privlekel več kot 20 let star škandal o posnetku pevkinega intimnega odnosa na jahti.

Galant napovedal povečanje števila vojakov v Rafi in govoril o Gazi po vojni
16. 05. 2024 17.06Izraelski obrambni minister je napovedal povečanje števila izraelskih vojakov v Rafi na skrajnem jugu Gaze. Kot je dejal, se bodo operacije izraelskih sil na tem območju okrepile. Čeprav je Galant zavezan zatrtju Hamasa, pa v nasprotju z Netanjahujem ni naklonjen temu, da bi Izrael po vojni prevzel oblast v Gazi. Izrael sicer neprestano izvaja zračne in kopenske napade v že tako uničeni palestinski enklavi. Izraelske okupacijske sile pa so izvedle nove racije tudi na Zahodnem bregu, v katerih so ubili tri ljudi. Ameriška vojska je pred obalo Gaze zasidrala plavajoči pomol, ki bo služil za dostavo humanitarne pomoči obubožanim prebivalcem. Arabski voditelji, ki so se zbrali v Bahrajnu, pa so se zavzeli za popolno priznanje države Palestine.

Kako poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo?
21. 04. 2024 20.33Modna industrija porabi več energije kot ladijski in zračni promet skupaj. V luči dneva zemlje smo se odpravili preveriti, kako lahko poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo in da čim manj onesnažujejo okolje.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Britanska tovorna ladja z 41.000 tonami gnojila potonila v Rdečem morju
02. 03. 2024 15.35Ladja Rubymar, ki je v britanski lasti in so jo 19. februarja s protiladijsko balistično raketo zadeli jemenski hutijevci, je potonila v Rdečem morju, potem ko je več dni vanjo vdirala voda. Gre za prvo ladjo, ki je bila popolnoma uničena po začetku hutijevske kampanje proti Izraelovim vojaškim operacijam v Gazi.

Na dražbo gre simbol maoizma: Mao Cetungova Mala rdeča knjižica
28. 02. 2024 15.59Mala rdeča knjižica po kulturni revoluciji na Kitajskem ni bila ravno cenjena, vendar pa njena priljubljenost ni nikdar upadla. Zgodnja izdaja Mao Cetungove rdeče knjižice gre zdaj na dražbo, kjer naj bi dosegla več kot 35.000 evrov.

Težave ZDA v Rdečem morju: Hutiji so nas presenetili
24. 02. 2024 17.43V Washingtonu priznavajo, da imajo težave s preprečevanjem napadov jemenskih Hutijev na ladje v Rdečem morju. Kljub številnim letalskim in raketnim napadom, skupina še vedno krepi svoje zaloge orožja in še naprej napada ladje, ki so povezane z Izraelom, ZDA in Veliko Britanijo. "Še naprej nas presenečajo, ne vemo točno, kaj vse imajo na razpolago," je za CNN dejal eden od uradnikov. V Washingtonu menijo, da je problem v aktualni strategiji, ki omejuje obseg napadov.

Luka Koper: Doseženi poslovni rezultati so bili nad pričakovanji
22. 02. 2024 17.06Prihodki od prodaje skupine Luke Koper so bili lani s 312,8 milijona evrov skoraj enaki kot predlani, čisti dobiček pa je upadel za 24 odstotkov na 56,4 milijona evrov. Rezultate, ki so sicer presegli pričakovanja, so med drugim pojasnili z višjimi stroški.

Hutijevci ob obali Jemna napadli dve ameriški in britansko ladjo
19. 02. 2024 20.44Jemenski hutijevci so sporočili, da so v Adenskem zalivu z raketami napadli ameriški ladji Sea Champion in Navis Fortuna. Za zdaj še ni znano, ali sta bili ladji poškodovani. Hutijevci so napadli tudi britansko tovorno ladjo, ki je utrpela škodo, vso posadko pa so morali evakuirati. Velika Britanija je napad že obsodila.

'Gromozanski projekt na Nikobarskih otokih pomeni smrtno obsodbo za plemena'
07. 02. 2024 09.17Velik gradbeni projekt na Nikobarskih otokih bi pomenil smrtno obsodbo za tam živeče pripadnike plemena, ki se ukvarjajo z lovom, so opozorili akademiki z vsega sveta. Otok v Indijskem oceanu, ki šteje 8000 prebivalcev, bi indijske oblasti rade spremenile v "indijski Hongkong", več milijard evrov vreden projekt pa bi vključeval mednarodni ladijski terminal, letališče, elektrarne, vojaške baze in industrijski park. V okviru projekta bi bil seveda dobršen del namenjen tudi razvoju turizma.

Hutijevci znova udarili na britansko ladjo v Rdečem morju
06. 02. 2024 11.05Tokrat je bila tarča tovorna ladja, ki je plula pod zastavo Barbadosa in je v lasti Združenega kraljestva. Plovilo je sicer utrpelo manjšo škodo, nihče pa ni bil poškodovan, je sporočilo britansko podjetje za pomorska tveganja Ambrey. Napadli naj bi tudi ameriško ladjo Star Nasia.

Bodo hutijevci sabotirali podmorske kable, ki povezujejo vse regije sveta?
05. 02. 2024 07.24Ameriške sile so izvedle nov zračni napad na položaje hutijevcev, v katerem so uničile pet vodenih raket. Z najmanj štirimi so hutijevci po navedbah ZDA nameravali napasti ladje v Rdečem morju. Napad se je zgodil na območju, ki je pod nadzorom jemenskih upornikov. Medtem pa jemenska telekomunikacijska podjetja opozarjajo, da bi hutijevci lahko šli korak dlje in sabotirali podmorske komunikacijske kable v Rdečem morju.