Še en nevihtni sistem je Slovenijo dosegel okoli 1. ure ponoči, najhuje pa naj bi bilo na Goriškem, Krasu in na Obali. A Arso poroča, da nevihte zdaj nad južnim delom postopno slabijo, zadnje napovedi pa kažejo, da bo padavinski sistem v prihodnjih nekaj urah razpadel. Je pa sprva še možen kakšen naliv.
Kot napoveduje Arso, se bodo nevihte nadaljevale ponoči, nastala bodo tudi krajevna neurja, širila se bodo proti jugu in zahodu. V drugem delu noči se bo vreme postopno umirilo, od zahoda se bo začelo jasniti. Najnižje jutranje temperature bodo od 16 do 20 stopinj Celzija, na severozahodu pa okoli 14 stopinj.
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal Peter Jerina, vodja izmene ZGRS Sežana, je najhuje že šlo mimo in večjih škod, razen nekaj podrtih dreves v okolici Sežane in na Krasu, ni. So pa kljub temu pripravljeni, ob takih napovedih se organizirajo tudi različna društva, da lahko v primeru nezgod hitro intervenirajo.
Nevihta se je nekaj pred 21. uro močno okrepila nad Italijo in dosegla Slovenijo, nad Koprom pa se je pojavil poličasti oblak. Z Uprave za pomorstvo so sporočili, da je ladijski promet v koprskem pristanišču začasno ustavljen zaradi močnega vetra, poroča Uprava za RS za zaščito in reševanje.
Kot poroča Arso, so sunki vetra v Vipavski dolini, na Goriškem in ob morju, presegli 70 kilometrov na uro. Najvišjo hitrost je izmerila boja Zarja v Tržaškem zalivu, in sicer 86 kilometrov na uro. Največ dežja je do 23. ure padlo v Kočevju, 106 milimetrov, sledita Pasja ravan z 62 in Kredarica z 42 milimetri.
Nevihte so po napovedih Meteoinfo Slovenija začele nastajati že popoldne, nato pa se bodo nadaljevale v noč na petek. Razmere v ozračju bodo ponovno omogočale nastanek krajevnih neurij. Kot poroča ARSO, so v zadnjih dveh urah močnejše nevihte z nalivi in ponekod tudi točo nastale v okolici Ljubljane, na območju med Grosupljem in Ivančno Gorico ter v okolici Trebnjega in Mokronoga.
V samo pol ure je v Kočevju padlo 58,9 mm dežja, danes že 85,4 mm, poroča ARSO.
Sprva bodo nevihte nastajale predvsem v severnem in vzhodnem delu Slovenije, kasneje pa se bo težišče nevihtnega dogajanja preselilo proti zahodu. Nad severovzhodno Italijo je namreč po napovedih nastal večji nevihtni sistem, ki se je nato v obliki nevihtne linije pomaknil proti jugovzhodu in v večernih urah (predvidoma po 20. uri) dosegel Primorsko ter bo nato prešel tudi hrvaško Istro in Kvarner.
Ob prehodu nevihtne linije največjo nevarnost predstavlja močan veter, ki lahko zlasti vzdolž obale v sunkih preseže 100 kilometrov na uro, poroča Meteoinfo.
Nevihte nastale že popoldne
Agencija RS za okolje (Arso) je na svoji Facebook strani zapisala, da so se v severozahodni, osrednji ter jugovzhodni Sloveniji prve plohe in nevihte začele pojavljati že okoli 16. ure. Močnejša nevihtna celica se je takrat razvila v okolici Bleda in se počasi pomikala proti vzhodu.
Kasneje so močnejše nevihte z nalivi in ponekod tudi točo nastale v okolici Ljubljane, na območju med Grosupljem in Ivančno Gorico ter v okolici Trebnjega in Mokronoga, poroča Arso. V okolici Grosuplja in Trebnjega je padala toča, nevihta pa se je od tam pomikala proti Krškem, poroča spletni portal neurje.si. Toča je pobelila tudi Kredarico, v pol ure je padlo 29,8 milimetrov padavin.
Fotografije strel pa nam je bralka Sabina poslala tudi iz vasi Čadovlje pri Golniku.
Za celotno državo velja oranžno opozorilo
Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi napovedanih krajevnih neurij, ki bodo nastajala od sredine dneva do petka zjutraj, izdala oranžno opozorilo za celotno državo. Najbolj burno vremensko dogajanje pričakujejo proti večeru in v noči na petek, ko bodo ob prehodu vremenske fronte nastala krajevna neurja.
"Sunki vetra bodo lahko ob morju presegali tudi 100 kilometrov na uro in tudi smer bo zelo neugodna, severna do severozahodna, kar pomeni tudi slabe novice za vse, ki morda kampirajo kje na prostem v Istri ter na Primorskem. Priporočamo jim spremljanje dogajanja ter seveda, da se po potrebi umaknejo na varno," je opozorila dežurna meteorologinja na Agenciji RS za okolje (Arso) Eva Bezek.
Kot opozarja Arso, lahko krajevne plohe in nevihte povzročijo hiter prehodni porast hudourniških vodotokov in poplavljanje padavinske vode na manjših območjih. Verjetnost za ta pojav je sicer večja na območju severne in zahodne Slovenije.
Močnejše nevihte z močnim vetrom zahodnih smeri bodo v noči na petek predvidoma dosegle tudi Istro in Kvarner. Vreme se bo v petek zjutraj sprva prehodno umirilo, a nas bo popoldne ali zvečer od severa zajel nov pas neviht, ki se bodo lahko nadaljevale še v noč na soboto.
Tudi v petek čez dan lahko ob krajevnih plohah in nevihtah prehodno narastejo posamezni vodotoki in manjše reke.
Plohe in nevihte bodo nad našimi kraji nastajale tudi v soboto popoldne. Kakšna bo možna tudi v nedeljo, a bodo predvidoma manj intenzivne kot današnje in petkove, so zapisali na Arsu. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 19, na Primorskem do 23 stopinj Celzija, najvišje dnevne pa od 29 do 34 stopinj Celzija.
V obalnih mestih opozarjajo goste
V kampu Adria Ankaran so pred napovedanim poslabšanjem vremena že spraznili vodotoke in obrezali drevesa, svoje goste pa so opozorili na vremensko napoved in jim svetovali, da pospravijo svoje stvari, da jih v primeru močnejše burje ne bi odneslo, so pojasnili. Opozorili so tudi gostinske lokale, da pravočasno pospravijo senčnike.
V kampu Fiesa zaenkrat niso posebej opozarjali svojih gostov, v kampu Lucija pa se tako danes kot ob vseh drugih vremenskih preplahih ravnajo po navodilih in glede na obvestila civilne zaščite ter o slabi napovedi goste opozarjajo že ob njihovem prihodu. Tako so storili tudi tokrat.
Zaradi napovedanih neurij bosta v nakupovalnem središču Aleja in Citypark v Ljubljani ponoči odprti parkirni hiši. Prebivalci Ljubljane bodo lahko svoja vozila pripeljali zvečer in jih naslednje jutro odpeljali. Parkiranje bo brezplačno, so sporočili iz Aleje in Cityparka.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.