investicijski načrt

Gradnja javnih stanovanj: v pripravi več projektov, obeta se dvig najemnin

11. 03. 2025 15.21

Stanovanjski sklad in pristojno ministrstvo po vladni napovedi o novem zagonu gradnje najemnih stanovanj nadaljujeta aktivnosti za uresničitev načrta. Ministrstvo bo prihodnji teden dalo v javno obravnavo izhodišča za stabilen finančni vir za gradnjo in oblikovanje vzdržnih najemnin, sklad pa nadaljuje projekte za 2000 novih stanovanjskih enot.

ZDA: naredite kripto spet velik. Finalni rekordi v 2025. Zadnja velika priložnost za začetnike. Novi vroči trendi.

20. 01. 2025 00.15

Katere kriptovalute kupiti v 2025? Bodo kriptovalute še rasle? Kdaj analitiki pričakujejo vrhunec rasti? Kako začeti pravilno in varno? Kaj morate vedeti preden porabite prvi evro? So dobički iz kriptovalut obdavčeni? Kateri so trenutno vroči trendi za 10x rasti? Potenciali za nove Bitcoine in Ripple? Vse te ključne informacije dobite brezplačno. Berite naprej, da jih ne zamudite.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Burna razprava o uvedbi kavcijskega sistema, a minister upa, da bodo dosegli konsez

19. 06. 2024 18.26

Pred sprejemom dokončne odločitve o uvedbi kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač so deležniki še zadnjič soočili argumente za in proti njegovi uvedbi. Razprava je bila na trenutke burna. Čeprav vsi poudarjajo, da trenutni sistem ravnanja z odpadno embalažo potrebuje izboljšave, pa si niso enotni, ali je pravi odgovor za njegovo nadgradnjo uvedba kavcijskega sistema. Uvedbi sistema nasprotuje predvsem Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, dvome pa imajo tudi nekatere trgovske družbe.

Eko sklad bo za kreditiranje okoljskih naložb zagotovil do 50 milijonov evrov

13. 02. 2024 21.22

Eko sklad bo letos za ugodno kreditiranje naložb na področju varstva okolja zagotovil predvidoma do 50 milijonov evrov, izhaja iz finančnega načrta sklada, ki ga je sprejel vladni odbor za gospodarstvo. Dodelil bo tudi za 34,5 milijona evrov nepovratnih finančnih spodbud za izboljšanje energetske učinkovitosti.

Proračuna sprejeta, januarja 8,2-odstotna uskladitev pokojnin

24. 11. 2023 16.47

Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki za sanacijo po avgustovski ujmi določata skupaj 1,6 milijarde evrov sredstev. Celotni odhodki se bodo prihodnje leto povzpeli na 16,2 milijarde evrov in se nato leta 2025 nekoliko znižali. Primanjkljaj bo leta 2024 presegel tri odstotke BDP, socialni transferji se bodo uskladili v celoti.

EIB odobrila 250 milijonov evrov posojila za drugi tir

12. 07. 2023 13.12

Evropska investicijska banka je dokončno odobrila posojilo v višini do 250 milijonov evrov za projekt drugega železniškega tira Divača–Koper. Pogodba bo podpisana predvidoma konec leta, projektna družba 2TDK pa bo posojilo začela črpati predvidoma v letu 2025, je sporočilo ministrstvo za infrastrukturo.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?

23. 06. 2023 15.00

Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

NSi v luči padca industrijske proizvodnje za nujno skupno sejo odborov DZ

23. 06. 2023 11.46

Poslanska skupina NSi v luči padca industrijske proizvodnje in mednarodne konkurenčnosti Slovenije zahteva sklic nujne seje odborov DZ za gospodarstvo ter za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Kot je poudaril poslanec Janez Žakelj, mora država gospodarstvu zagotoviti mednarodno primerljive in konkurenčne pogoje dela.

2TDK: Nazaj k stari časovnici in višjim stroškom

26. 05. 2023 17.44

Kot kaže, bo drugi tir zgrajen prej, kot je to napovedoval izvajalec 2TDK, a bo to stalo več. Prejšnje vodstvo 2TDK s Pavletom Hevko na čelu je želelo dokončanje projekta zamakniti za pol leta, na junij 2026, ko vlada tega ni potrdila, pa za tri mesece. Marca je moralo vodstvo 2TDK oditi.

85-milijonska naložba: 'Nimamo ne nafte ne plina, imamo pa gozd'

13. 03. 2023 11.41

Slovenija bo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost namenila tudi za naložbe v lesnopredelovalni industriji. Gospodarsko ministrstvo je podpisalo zadnji sklop pogodb o sofinanciranju, pričakovati je zagon investicij v skupni višini 85 milijonov evrov. Gre za enega največjih investicijskih ciklov v slovenski lesnopredelovalni industriji.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Na vroči strani Alp. Svet potrebuje zeleni prehod

16. 02. 2023 00.15

Gladina morja v severnem Jadranu se dviguje za približno 5 mm na leto.

Dvotirnost drugega tira bo zagotovljena z dodatnim levim tirom

24. 01. 2023 16.31

Najustreznejši način zagotovitve dvotirnosti železniške proge Divača-Koper je gradnja dodatnega levega tira ob že umeščenem drugem tiru ter ukinitev obstoječe proge med Koprom in Prešnico, je sklenila vlada. Sledi priprava državnega prostorskega načrta, ki bo omogočil pridobitev gradbenega dovoljenja.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo

14. 06. 2022 19.43

Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Negativno mnenje računskega sodišča projektu drugi tir

08. 06. 2022 09.16

Računsko sodišče v reviziji projekta drugi tir železniške proge Divača-Koper, katerega ocenjena vrednost znaša skoraj 1,6 milijarde evrov, ugotavlja, da vlada in ministrstvo za infrastrukturo pri vzpostavljanju podlag za gradnjo in gospodarjenje z drugim tirom nista bila učinkovita. Prav tako kot investitor pri pripravi in izvedbi projekta drugi tir ni bila učinkovita Direkcija za infrastrukturo. Računsko sodišče je od vlade zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati izvedbo popravljalnega ukrepa, vladi in DRSI pa so podale tudi priporočila.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev

18. 04. 2022 18.26

Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Ruski napad na vojaško oporišče ob meji s Poljsko provokacija?

14. 03. 2022 19.54

Ruski napad na ukrajinsko vojaško oporišče tik ob poljski meji, v katerem je umrlo najmanj 35 ljudi, je jasno sporočilo zvezi Nato, opozarjajo na Poljskem. Gre za provokacijo in poskus ogrožanja zaveznic. Pred morebitnimi napadi ruske vojske v državah članicah zveze svari tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki Nato znova poziva k prepovedi preletov nad Ukrajino. Po oceni nekdanjega načelnika generalštaba Slovenske vojske Dobrana Božiča pa si Rusija v tem trenutku ne želi vojne z Zahodom.

Družba Prestige namerava v razvoj poslovanja Save vložiti 200 mio. evrov

01. 02. 2022 10.25

Po tem, ko smo v petek poročali, da so predstavniki sklada York in družbe Prestige podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, je država danes prejela obvestilo o prodaji in o možnosti uveljavljanja predkupne pravice. V družbi Prestige so medtem potrdili dogovor z Yorkom in dodali, da želijo v Savo vložiti 200 milijonov evrov. Medtem je opozicija napovedala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, kjer bo zahtevala, da naj država kupi delež, ki ga ima sklad York.

Na upravni enoti zaradi večjih zaostankov več pritožb, vsaka pa vzame čas za reševanje

04. 01. 2022 17.00

Upravne enote so bile formirane leta 1995, ljubljanska je štela 420 zaposlenih, izvajali pa so pol manj postopkov kot danes. Ker se je z leti število zaposlenih znižalo za 40 odstotkov, na vsakega zaposlenega zdaj pride štirikrat več nalog kot prej. Najhujše pa očitno šele prihaja. Na UE Ljubljana zaradi poteka veljavnosti osebnih dokumentov velikemu delu prebivalcev pričakujejo, da bosta prihodnji dve leti najbolj kritični. Že zdaj pa je eden bolj obremenjenih oddelek za tujce in na upravno enoto zaradi dolgotrajnih postopkov letijo številni očitki. Tam odgovarjajo, da je osnovni problem pri tujcih, da oddane vloge niso popolne.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Tožilstvo umaknilo obtožnico zoper Senico in soobtožene

23. 11. 2021 14.11

Specializirano državno tožilstvo je umaknilo obtožnico zoper odvetnika Mira Senico in tri soobtožene zaradi zlorabe položaja in pranja denarja pri nakupu delnic Delamarisa, zato je bila obravnava preklicana, so povedali na celjskem okrožnem sodišču. Obtožnico je umaknilo zaradi pričanja izvedenke ekonomske stroke Milene Kosi.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki

28. 09. 2021 18.00

Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Pozivi k hitri širitvi. Liberalna družina želi mehanizem za zaščito vrednot

01. 09. 2021 18.45

Ena osrednjih tem letošnjega Blejskega strateškega foruma je nedvomno širitev EU na Zahodni Balkan. Slišali smo množico pozivov, naj proces dobi potreben zagon, saj gre predvsem za strateško vprašanje.

Banki JP Morgan po financiranju neuspešne Superlige nižja ocena trajnosti

21. 04. 2021 20.48

Agencija za trajnostni razvoj je po tem, ko je bilo razkrito, da ameriška banka JP Morgan Chase financira neuspeli poskus vzpostavitve evropske Superlige, banki znižala oceno trajnosti. Standard Ethics, ki podjetja ocenjuje na podlagi njihove trajnosti in temelji na bonitetnih agencijah, je kritiziral tako nogometne klube, ki so podprli novo nogometno ligo, kot tudi banko.

V Avstriji prihodnji teden sproščanje ukrepov za zajezitev virusa

01. 02. 2021 11.16

V Avstriji se bodo prihodnji ponedeljek znova odprle trgovine, v katerih bo obvezna zaščitna maska tipa FFP2. Svoja vrata bodo lahko odprli tudi ponudniki storitev. Nadzor na meji bodo medtem zaostrili. Zaradi širjenja novih različic novega koronavirusa pogoje za vstop zaostruje in zapira svoje meje vse več evropskih držav, med njimi Francija, Portugalska in Nemčija. Medtem spodbudnejše novice prihajajo tako od naših zahodnih kot južnih sosedov. Tudi Italija sprošča ukrepe, rdečih območij ni več. Na Hrvaškem pa so zabeležili najmanj novih okužb z novim koronavirusom od konca septembra.

Fajonova: Ne smemo se odmikati od jedrnega dela Evrope

28. 05. 2020 20.32

"Želim si povezovanja, iskrenosti v politiki dialoga, namesto napadanja. Na levosredinskem polu moramo najti veliko več sodelovanja, zdaj ni čas, da se napadamo, si nagajamo, za to bo čas kasneje, ampak da poskušamo narediti vse, da bomo rekli 'ne' tej vladi Janeza Janše, ker škoduje Sloveniji." To o tem, kakšno alternativo Janezu Janši bo ponudila "njena SD", pravi nova predsednica stranke Tanja Fajon.