
Gospodarska interesna združenja po Žakljevih besedah vlado že več mesecev opozarjajo, da so razmere v gospodarstvu alarmantne. "Vlada se na opozorila ne odziva. Zadnji primerjalni podatki slovenskih in številnih mednarodnih institucij kažejo na to, da je situacija v gospodarstvu in na trgu dela resna," je podčrtal.
Med drugim je izpostavil nedavno objavljeno lestvico svetovne konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD, ki vključuje 64 držav, Slovenija pa se je uvrstila na 42. mesto.
Kot je še dodal, so v Sloveniji aprila ugotovili velik padec industrijske proizvodnje, in sicer 7,9-odstotnega. "To je največ med državami območja z evrom. Območje z evrom je aprila celo generiralo enoodstotno rast," je poudaril. Še bolj skrb vzbujajoči so po njegovih besedah podatki evropskega statističnega urada glede trga delovne sile. "Ti kažejo, da se je v prvem četrtletju leta zaposlenost zmanjšala za 1,6 odstotka v primerjavi z zadnjim četrtletjem lani. Gre za najslabše podatke v EU," je dejal.
Razpoloženje v gospodarstvu se je junija poslabšalo šesti mesec zapored. Kazalnik gospodarske klime je na mesečni ravni upadel za 1,8, na medletni ravni pa za 5,4 odstotne točke na –4,8 odstotne točke. Glede na maj je imel največji negativni vpliv kazalnik zaupanja v storitvenih dejavnostih, glede na lanski junij pa v predelovalnih dejavnosti, je objavil statistični urad.
"Opozorila gospodarstva so zaenkrat ostala preslišana, v NSi pa vseeno upamo, da bodo zadnji podatki zbudili našo vlado in streznili, da se bo pravilno odzvala," je dejal. V stranki se jim sicer zdi najbolj pereč problem gospodarstva cene energentov, predvsem za velika, energetsko intenzivna podjetja.
Žakelj je opozoril tudi na po mnenju NSi "povsem zgrešeno politiko vlade na področju investicij v času ohlajanja gospodarstva". Ministrstvo za infrastrukturo po njegovih besedah ustavlja državne investicije, direktorji gradbenih podjetij pa poudarjajo, da razen razpisov za investicijski program Darsa razpisov praktično ni.
Ministrstvo so pozvali, naj takoj pristopi k objavi javnih razpisov. "Če želimo ohraniti stabilnost javnih financ in še naprej zagotavljati družbeno blaginjo, je nujno potrebno izboljšanje slovenskega poslovnega okolja," je dodal.
V opozicijski poslanski skupini zahtevajo sklic nujne seje odborov DZ za gospodarstvo ter za delo, družino, socialne zadeve in invalide, v sprejem pa članom odborov predlagajo tri sklepe.
Vlada naj pripravi akcijski načrt, v katerem morajo biti po Žakljevih besedah jasno razdelani ukrepi, predvsem uvedba kapice na ceno energentov za podjetja, in dolgoročni ukrepi za izboljšanje konkurenčnosti slovenskega poslovnega okolja.
Predlagajo tudi, da odbora Ministrstvo za infrastrukturo pozoveta, da ne zmanjšuje investicij v vzdrževanje in razvoj cestne in železniške infrastrukture ter nemudoma pristopi k objavi javnih razpisov za izvedbo del.
"Kot tretji sklep pa predlagamo, da vlada takoj obnovi socialni dialog in naj predloge gospodarstva tudi upošteva," je sklenil.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.