Za nakup omenjenega deleža so madžarski investitorji plačali 38 milijonov evrov, s čimer je del postopka med skladom York in družbo Prestige zaključen.
Lani so v Sava Turizem ustvarili kar 84 milijonov prihodkov, 20 več kot leta 2020, skoraj trikrat večji pa je bil tudi dobiček iz poslovanja pred obrestmi, davki in amortizacijo. Poleg tega je Sava od države samo prek bonov lani dobila več kot 20 milijonov neto, vse skupaj pa celo dobrih 35. Zato so poznavalci prepričani, da tudi nekoliko višja cena kot pred slabim letom ni tako visoka, da država in njeni cenilci ne bi mogla upravičiti uveljavnjanja predkupne pravice.
V Prestige Tourism potrdili dogovor z Yorkom, v Savo bi vložili 200 milijonov evrov
Družba Prestige Tourism je v ponedeljek s podružnico sklada York Capital Management podpisala dogovor o nakupu 43,2-odstotnega deleža Yorka v Savi. Do prevzema bo prišlo po izpolnitvi odložnih pogojev, med drugim po pridobitvi soglasja varuha konkurence in neuveljavljanju predkupne pravice države.
"Družba Prestige Tourism bo vstopila v družbo Sava z ambicijo dolgoročnega razvoja turistične dejavnosti na vseh njenih destinacijah in krepitve njene konkurenčnosti na trgu, kar je skladno z javnim interesom za to panogo in hkrati ne obremenjuje državnega proračuna," so danes sporočili iz družbe.
Družba Prestige Tourism, za katero stoji madžarski sklad Diofa Asset Management, namerava svojim partnerjem v lastništvu Save – Slovenski državni holding (SDH) je lastnik skoraj 19-odstotnega deleža, Kapitalska družba (Kad) pa 28-odstotnega deleža – pojasniti svoje namere glede upravljanja naložbe v družbo, ki je sama kapitalsko prešibka, da bi lahko zagnala nov investicijski ciklus.
Da z SDH sodelujejo pri pridobivanju relevantnih podatkov in podlag, ki bodo temelj za upravljalsko odločitev, so izpostavili tudi v Kadu. "Prihodnjih odločitev glede urejanja razmerij med lastniki in upniki ter ostalimi deležniki v družbi Sava, vključno z morebitnim uveljavljanjem predkupne pravice, Kapitalska družba zato še ne more komentirati," so navedli.
Po sklenitvi pogodbe o prenosu deleža in terjatev do družbe Sava s podružnico sklada York Capital Managment in ko bodo za to izpolnjeni odložni pogoji, želi Prestige Tourism v partnerstvu z državo izvesti obsežen investicijski cikel v obstoječe in nove zmogljivosti. Za razvoj Save je pripravljen zagotoviti 200 milijonov evrov lastnih naložbenih sredstev.
V družbi Prestige Tourism izpostavljajo štiri stebre maksimiranja ekonomskega učinka nakupa deleža v Savi: kapitalsko podporo, prenovo, podporo pri upravljanju sredstev ter upravljanje vrednosti za zaposlene in operativno poslovanje.
Kot navajajo v podjetju, bodo sledili ključnim strateškim ciljem slovenskega turizma, zapisanih v razvojnih dokumentih. "Prestige Tourism v slovenski turizem prinaša splet kapitala, znanja, najboljših praks in izkušenj na področju turizma. Verjamemo, da so naše namere združljive s cilji, ki jih na področju turizma zasleduje slovenska država," je ob tem dejal glavni izvršni direktor in večinski lastnik družbe Michel Caillard.
Kot še pravi Caillard, je dolgoročni cilj novega lastnika krepitev konkurenčnosti portfelja Save Turizem ob hkratni vzdržni poslovni uspešnosti družbe in vzdržnem donosu za lastnika. Napoveduje tudi tvorno sodelovanje z deležniki v lokalnem okolju, turističnem sektorju in na državni ravni ter krepitev konkurenčnosti turističnih storitev Save Turizma.
Za nakup deleža v Savi so v družbi, kot pojasnjujejo, "združili moči kapitalsko močni investitorji, ki bodo v turizmu kot kapitalsko intenzivni dejavnosti zagotovili kontinuirano investiranje v hotelske zmogljivosti doslej kapitalsko podhranjene Save Turizem".
Vstop novega lastnika v lastništvo Save družba Prestige Tourism načrtuje kot prvi korak pri zaključku dolgoletnega procesa finančnega prestrukturiranja, ki se je začel s prisilno poravnavo. Prestige Tourism ima za izvedbo nakupa zagotovljeno podporo finančnega partnerja, in sicer sklad madžarskega zasebnega kapitala Fönix, ki je v lasti sklada Diofa Asset Management.
30-dnevna predkupna pravica
O podpisu pogodbe so bili danes obveščeni tudi na SDH. S tem je začel teči 30-dnevni rok za morebitno uveljavljanje predkupne pravice države pri prodaji Yorkovega deleža v Savi. Iz SDH so za 24ur.com potrdili, da so danes prejeli obvestilo sklada York za uveljavitev predkupne pravice v družbi Sava. "SDH in KAD sodelujeta pri pridobivanju relevantnih podatkov in podlag, ki bodo temelj za sprejem informirane upravljavske odločitve. SDH do sprejema odločitve glede predkupne pravice oziroma sprejema morebitne druge upravljavske odločitve, predmetnega postopka ne bo komentiral," so dodali.
Čeprav so s pojasnili glede uveljavitve predkupne pravice za Yorkov delež, ki jo imajo državni lastniki, v SDH skopi, je pa "prizadevanje", da bi jo SDH izkoristil, pred dnevi napovedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Letni načrt upravljanja državnih naložb za letos sicer glede naložbe v Savo predvideva več scenarijev. Poleg možnosti nakupa in oblikovanja turističnega holdinga so predvideli še druge možne scenarije, na primer združitev Save in Save Turizma ter skupno prodajo s skladom York.
"V hitro spreminjajočem se poslovnem okolju turistične panoge je treba preučiti tako novonastala tveganja kot tudi več scenarijev, ki bodo v prihodnje narekovali optimalno upravljavsko odločitev SDH v zvezi s Savo," so pred dnevi navedli v SDH, ob tem pa odločno zanikali informacije v nekaterih medijih, da naj bi razmišljali o prodaji svojega deleža madžarskemu skladu.
Mediji sicer že nekaj časa ugibajo, ali bi lahko v tujih rokah – tudi v rokah madžarskih skladov – končali lastniški deleži, terjatve, njihove kombinacije in tudi zemljišča turističnega portfelja Družbe za upravljanje bank (DUTB). Gre predvsem za tri družbe: Istrabenz Turizem, ki upravlja portoroške hotele, Thermano Laško in nepremičninsko družbo Argolina, ki je lastnica investicijskega zemljišča v Izoli na območju nekdanje ladjedelnice.
članica Strokovnega sveta Slovenske turistične organizacije Maja Urana Maravić je v oddaji Svet na Kanalu A povedala, da so se težave Save vlekle od gospodarske krize pa vse do leta 2015 in 2016. "Še vedno pa niso bili vrnjeni vsi dolgovi, prav tako niso imeli toliko kapitala, da bi lahko šli v investicije," je povedala.
Glede napoved 200-milijonske madžarske investicije, je dejala, da je to zagotovo dobra napoved. "Želimo si dolgoročnih investicij, odpiranja delovnih mest ter razvoja destinacij. Ali bodo res izpolnili to obljubo, pa je vprašanje. Če pride do prodaja Madžarom, pa je treba postaviti varovalke, da se zaščiti slovenski interes."
Glede predloga, da bi Yorkov delež odkupila država, pa je dejala, da obstajajo različna mnenja. "V preteklosti smo imeli dobre in slabe domače in tuje lastnike. Samo lastništvo ni toliko pomembno, bistvena je dosega ciljev in da od destinacij dobimo maksimalno, kar lahko. Sem zato, da država odkupi ta delež, predvsem pa da se to vodi po mednarodnih standardih," je še povedala.
V opoziciji zahtevajo sklic izredne seje in državni nakup Yorkovega deleža
V strankah SD, SAB, LMŠ in Levica so napovedali sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ. V stranki SD so pozvali pristojne, naj "država prek SDH uveljavi predkupno pravico in ne dopusti prodajo slovenskih turističnih biserov nestrateškemu kupcu". Od pristojnih zahtevajo pojasnila, predvsem od gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki, kot so izpostavili, že dlje časa napoveduje ustanovitev Slovenskega turističnega holdinga. "Pod ostrešjem tega naj bi se nabrala vsa ključna slovenska turistična infrastruktura, sedaj pa se, kot so še dodali Socialni demokrati, dogaja ravno obratno, ta infrastruktura se prodaja," so zapisali.
Vodja poslanske skupine Matjaž Han je glede madžarskeg nakupa dejal, da "je jasno, da bi bilo Madžarski brez posebnih vezi z aktualno vlado težko v tako kratkem času lastniško vstopati v toliko različnih slovenskih branž in dejavnosti".
KOMENTARJI (671)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.