imunski

Je vaš mikrobiom v ravnovesju?

10. 04. 2025 09.12

Povezava med zdravimi usti in zdravim oralnim mikrobiomom je nesporna. Kako pa lahko poskrbimo, da sta oba zdrava? Tukaj je nekaj enostavnih nasvetov.

BLOG: Zdravilni učinki artičok

30. 03. 2025 14.39

Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Boljša izbira za hidracijo telesa

18. 03. 2025 00.15

Tempo sodobnega življenja, stres in neuravnotežena prehrana lahko obremenijo naše telo. Zato ljudje nenehno iščemo načine, kako izboljšati svoje počutje in poskrbeti za dobro delovanje organizma. Naj bo to gibanje, zdrava prehrana, meditacija, igranje s psom, druženje z bližnjimi. A ena stvar, na katero prepogosto pozabimo, je zadosten vnos tekočin. Hidracija namreč bistveno pripomore k normalnemu delovanju telesnih funkcij in ohranjanju naše vitalnosti.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Natalija Kolšek: Moč objema je magična

14. 03. 2025 11.23

Pevka Natalija Kolšek, ki je tekmovala v oddaji Znan obraz ima svoj glas, predstavlja novo skladbo Objemi me. Natalija pravi, da je potrebnih vsaj 20 sekund močnega objema, da se v telesu začne sprožati hormon sreče. To je v videospotu ponazorila z zaljubljenim parom, ki ga odigrata njena hči in njen partner.

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih

13. 03. 2025 14.35

Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema

06. 03. 2025 13.03

Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola

05. 03. 2025 16.53

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola. Letošnje geslo Ti in jaz - 40 dni brez alkohola poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Akcija vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi in je opozorilo, da prekomerno uživanje alkohola povzroča veliko stisk, tudi zaradi skrhanih odnosov.

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok

03. 03. 2025 09.39

V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

Love is the Answear: Ljubezen se začne pri vas!

08. 02. 2025 00.15

Valentinovo, praznik zaljubljencev, je pogosto osredotočeno na izkazovanje ljubezni do partnerja. A kaj, če bi letos ta dan posvetili tudi ljubezni do sebe? Ljubezen do sebe je namreč temelj za zdrave in trdne odnose, ki jih gradite z drugimi. Answear vas spodbuja, da si vzamete čas za razvajanje sebe in drugih ter vas poziva, da letos ljubezen izkažete na kreativen in inovativen način.

Tabletka proti staranju?

02. 02. 2025 10.11

Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Kako Procollagen združuje lepoto in zdravje v eni kapsuli

30. 01. 2025 00.15

V svetu, kjer skrb za videz in zdravje postaja vedno bolj pomembna, Lux-Factorjev Procollagen predstavlja inovacijo, ki z združevanjem najpomembnejših hranil omogoča celostno nego od znotraj navzven.

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva

28. 01. 2025 16.20

Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Odslej v embalaži za hrano prepovedana uporaba škodljive kemikalije

27. 01. 2025 07.41

V Evropski uniji je začela veljati nova uredba o prepovedi uporabe bisfenola A v materialih, ki pridejo v stik s hrano. Namen je čim bolj zmanjšati izpostavljenost temu škodljivemu endokrinemu motilcu.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku

22. 01. 2025 14.54

Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Pri kokoših v Prekmurju potrdili atipčno kokošjo kugo

22. 01. 2025 10.58

V dvoriščni reji kokoši v Murski Soboti so pristojni potrdili atipično kokošjo kugo. Na gospodarstvu so izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Uprava za varno hrano ob tem rejce perutnine poziva k previdnosti in doslednemu upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Top priložnost te zime: vrhunski lepotni izdelki zdaj na razprodaji!

22. 01. 2025 00.15

Pozor, pozor! Če ste čakali na pravi trenutek, da se razvajate z vrhunskimi lepotnimi izdelki, imate zdaj popolno priložnost!

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja

22. 12. 2024 08.44

Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

Swiss+Bed vzmetnice – najboljše vzmetnice na slovenskem tržišču?

11. 12. 2024 00.15

Ljudje v povprečju prespimo približno tretjino življenja. Kakovost našega spanca pa ima velik vpliv na naše zdravje, energijo, razpoloženje, imunski sistem in produktivnost, zato je zelo pomembno, na kakšni vzmetnici spimo.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

Zimski trik za zdravje kože, las in sklepov!

06. 12. 2024 00.15

V zimskih mesecih se naša koža, lasje, nohti in sklepi soočajo z največjimi izzivi, zato v tem obdobju postane nujno, da svojemu telesu zagotovimo ustrezno podporo od znotraj. Tu nastopi Procollagen, inovativni prehranski dodatek, ki deluje kot notranji ščit tudi v najbolj neizprosnih zimskih dneh.

Pred vrhuncom viroz: kako okrepiti malčkov imunski sistem?

29. 11. 2024 19.59

Ste med tistimi starši, ki imajo pozimi otroke skoraj več doma kot v vrtcu ali šoli? Virusi so sicer letos že začeli razsajati, trenutno je največ rinovirusov, bolezni rok, nog in ust, koronavirusa in norovirusa. Večji naval na ambulante pa pediatri pričakujejo v prihodnjih tednih, ko bosta udarila še gripa in RSV. Zato smo preverili, kako skušajo širjenje bolezni preprečiti v vrtcih, pa tudi, kako se z virozami spopasti doma, kako lahko torej starši vsaj nekoliko okrepijo malčkov imunski sistem.

'Jaz nisem videl tiste njene tvorbe, samo eno veliko ljubezen'

29. 11. 2024 09.00

Da nekaj ni, kot bi moralo biti, so staršem povedali ob morfološkem pregledu ploda med nosečnostjo. A da bi se svoji punčki odpovedala, nista nikoli resno razmišljala in svoje odločitve ne obžalujeta niti v najtežjih trenutkih. Mia Plejnšek iz Gradišča v občini Sveti Tomaž je danes prikupna triletnica. Po eni strani nežna deklica, po drugi neomajna borka, ki se pogumno spopada z zdravljenjem, ki pa v Sloveniji žal ni na voljo. Tako odhaja v tujino, česar pa slovenska zdravstvena zavarovalnica ne krije. Mija zato potrebuje pomoč dobrih ljudi. Njihova dobrota je že večkrat ganila njeno družino, tokrat pa je mogoče prispevati z nakupom umetniških del ali finančnim prispevkom.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut

18. 11. 2024 05.57

Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Režiser David Lynch pri hoji potrebuje dodatni kisik

15. 11. 2024 17.28

Režiser David Lynch je z javnostjo delil novice o svojem zdravstvenem stanju. 78-letnik, ki je leta 2020 dobil diagnozo dolgotrajne pljučne bolezni, je razkril, da sedaj pri hoji potrebuje dodatni kisik. Od takrat se najraje zadržuje doma, saj je stanje močno vplivalo na njegov imunski sistem.

Je šlo šampinjonarstvo pri nas po gobe?

11. 11. 2024 19.29

Slovenci obožujemo gobe. Surove, pečene, ocvrte, z jajcem, v kremni juhi, dušene v obari, vložene. Gobe imajo visoko vrednost antioksidantov, vitaminov in mineralov ter krepijo imunski sistem. A v naravi jih za vse preprosto ni dovolj, zato kupujemo gojene. Najbolj priljubljeni so šampinjoni, ki pa pridelovalcem, sploh slovenskim, povzročajo precej glavobola. Celo do te mere, da se z njihovim gojenjem pri nas ukvarja le še ena kmetija – gobarna Smuk iz Loga pri Brezovici. 18 ljudi, ki ne pozna praznikov in vikendov. Letno pridelajo 400 ton, a to ne zadovolji slovenskih potreb.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil

10. 11. 2024 18.46

Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".