Znanost in tehnologija

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku

Ljubljana , 22. 01. 2025 14.54 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Raziskovalci in raziskovalke so se pri razvijanju pristopa navdihovali pri inflamosomih, ki so sestavni del prirojenega imunskega sistema. Inflamosomi so proteinski stroji, ki celice človeškega telesa uporabljajo kot orodje v boju proti škodljivim mikroorganizmom. V okuženih celicah inflamosomi zaznajo prisotnost mikroorganizma, nato pa sprožijo posebno obliko celične smrti, pri kateri z izločanjem vnetnih molekul citokinov in izlitjem vsebine celice sprožijo vnetje, ki na mesto okužbe privlači imunske celice, so navedli v sporočilu za javnost.

Imunogena celična smrt v boju proti raku
Imunogena celična smrt v boju proti raku FOTO: Kemijski inštitut

V tumorske celice miši z melanomom so raziskovalci vnesli zapis za protein gasdermin D, ki naluknja celično membrano in sproži celično smrt ter vnetje. Obenem pa so v rakave celice vnesli zapis za citokine, ki v kombinaciji z izlito celično vsebino odmrlih celic delujejo kot alarm za imunske celice. Te vstopijo v tumor in se spopadejo z rakavimi celicami. S pristopom, ki spodbuja protitumorsko delovanje imunskih celic so raziskovalci ozdravili štirideset odstotkov miši z melanomom, ki velja za izredno agresivno obliko raka, so sporočili z inštituta.

Raziskovalci so obenem ugotovili, da določeni tipi citokina, kot je interlevkin 12, ojačajo protitumorsko delovanje imunskih celic, medtem ko ga drugi, kot je interferon gama, zavirajo. Za uspešno zdravljenje je torej potrebna posebna previdnost pri izbiri citokina. Proteine so v tumorske celice vnesli s pomočjo elektroporacije, ki je priročna predvsem za lažje dostopne tumorje, kot so različne vrste kožnega raka ali raka dojk. V prihodnosti, pa raziskovalci nameravajo raziskati drugačne načine dostave proteinov, ki bi lahko omogočili tudi zdravljenje manj dostopnih tumorjev, so navedli na inštitutu.

Raziskavo so izvedli Sara Orehek, Taja Železnik Ramuta, Duško Lainšček, Špela Malenšek, Martin Šala, Mojca Benčina, Roman Jerala in Iva Hafner Bratkovič, rezultate raziskave pa so objavili v ugledni znanstveni reviji Nature Communications, so navedli v sporočilu za javnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zurc
22. 01. 2025 16.12
ko bo to na voljo v v slovenskih bolnišnicah preko zdravstvenega zavarovanja potem bo šele čas za veselje in optimizem
BWC Buyer
22. 01. 2025 15.58
+2
Nonstop neki dosezki, narodu pa na razpolago nic. Kaj je point tu zdej?
zurc
22. 01. 2025 15.36
+2
ja ,dobra novica ampak ne za nas ,ko bo dokončno razvito ,bodo taprvo ta velike korporacije imele prednost (ker bodo patent prodali ,zdravit navadno rajo se ne isplača ,ker ni denarja)
Janez Novak 13
22. 01. 2025 15.25
+4
Čestitke. Razumem itak nič.
gullit
22. 01. 2025 15.41
+2
Tudi jaz ne. Je pa na fb ena frizerka fajn razložila da so notri težke kovine, da se kovanci začnejo lepiti na glavo, pa da boš hitro umrl, ampak ne od raka. Sarkazem off
Kmecka logika
22. 01. 2025 15.16
-5
Bravoooo...vsaj ena dobra novica