
Ravnovesje ustnega mikrobioma pomembno vpliva na zdravje
Raziskave v zadnjih letih potrjujejo, da so usta vrata v naše telo ter sodijo med biološko najbolj zapletene in pomembne dele telesa. Ustni mikrobiom kot druga največja in najbolj raznolika mikrobiota za črevesjem vsebuje več kot 700 vrst bakterij, med njimi vsaj dve vrsti, ki pomembno prispevata k nastanku zobnih oblog. Vendar, če je ustni mikrobiom v ravnovesju, škodljive bakterije nimajo pomembne moči. Če pa ga denimo oslabimo z nekritično uporabo ustne vode z neprimerno sestavo, bomo ob tem nehote uničevali tudi dobre bakterije, na moči pa lahko pridobijo škodljive, ki se seboj prinesejo težave.
Ni vseeno, kakšno ustno vodo izberemo
Razmišljate, da bi v svojo rutino ustne higiene vključili tudi ustno vodo? Večina jo običajno uporablja za razkuževanje ustne votline in prikrivanje zadaha, spet drugi pa mislijo, da bodo z njeno uporabo očistili zobe in preprečili nastanek zobnega kamna. Kakšna pa je pravzaprav moč ustnih vod? Pomembno je vedeti, da imajo ustne vode podporno funkcijo. S svojim delovanjem ne nadomeščajo ščetkanja zob z zobno ščetko in čiščenja medzobnih prostorov z medzobno ščetko. Tako tudi ne preprečujejo nastanka zobnega kamna, lahko pa delujejo protibakterijsko in protivnetno na obzobna tkiva, če vsebujejo tovrstne učinkovine. Slednje pa s seboj prinaša tudi omejitve uporabe.

Ustna voda s formulo naslednje generacije
Linija Curaprox Perio plus je sedaj bogatejša za ustno vodo Perio plus zero, ki vsebuje formulo naslednje generacije. Ta temelji na Citrox-u, izvlečku bioflavonoidov iz agrumov s številnimi protimikrobnimi lastnostmi in zagotavlja močno zaščito pred bakterijo Streptococcus mutans in kolonijami primarnih mikrobov, ki prispevajo k nastanku zobnih oblog, ob tem pa ohranja ravnovesje ustnega mikrobioma. Nudi dolgotrajno zaščito proti zobnim oblogam, težavam z dlesnimi, suhim ustom in zadahu.
Nismo sami: 5 zanimivih dejstev o črevesnem mikrobiomu in njegovi vlogi pri našem zdravju
1. Z nami živi na trilijone mikrobov: v in na našem telesu prebiva več mikroorganizmov kot je človeških celic.
2. Črevesni mikrobiom je kot organ: bakterije v črevesu skrbijo za fermentacijo vlaknin, ki jih tanko črevo ne more prebaviti in sintezo vitaminov. Proizvedejo lahko okoli 95-odstotkov zaloge serotonina, ki ga telo potrebuje za uravnavanje razpoloženja.
3. Prehranjevalne navade, zdravila in šport pomembno sooblikujejo naš mikrobiom: vsak mikrobiom je unikaten in nanj lahko do določene mere vplivamo s svojim načinom življenja – zdravo prehrano in gibanjem.
4. Dobri mikrobi krepijo naš imunski sistem in pomagajo pri prebavi: kratkoverižne maščobne kisline imajo učinek stabilizacije našega imunskega sistema in znižujejo njegov vnetni odziv.
5. Do 90 % vseh bolezni je povezanih z našim mikrobiomom: če je uravnotežen mikrobiom naš zaveznik pri vzdrževanju zdravja, potem je neuravnotežen in manj raznolik mikrobiom lahko vzrok za težave – vnetja in bolezni.
Naročnik oglasne vsebine je Curaden.