fiziki

Pia pred sodniki: Kot da greš na koncert svojega najljubšega pevca
18. 03. 2025 17.44Pia Pajnič je verjetno največja oboževalka MasteChefa Slovenija. Ko je uresničila svoje dolgoletne sanje in prvič stala pred sodniki, je bila vsa iz sebe. Sedaj se želi izkazati pred svojimi idoli, v primeru zmage pa iti po stopinjah Karima Merdjadija in Bruna Šulmana.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja
07. 03. 2025 13.52V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?
16. 02. 2025 07.14Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah
06. 01. 2025 13.59Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Slovenija bi bila lahko polnopravna članica Cerna v drugi polovici 2025
04. 10. 2024 12.09Slovenska zastava bo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave zaplapolala predvidoma v drugi polovici leta 2025. Svet Cerna je namreč nedavno pozitivno ocenil pripravljenost Slovenije na polnopravno članstvo v tej organizaciji, med drugim zaradi dobro razvite skupnosti na področju eksperimentalne fizike osnovnih delcev.

Prva Slovenka z diplomo z elitne britanske vojaške akademije
13. 07. 2024 10.45Do pasu v blatu, v dežju in mrazu, s še enkrat večjo težo od svoje na hrbtu in nadčloveškimi napori – hodi, teče, razmišlja, taktizira. Dosega izjemne rezultate in se ves čas postavlja ob bok najboljšim. "Preveč sem trmasta, da bi sploh pomislila na to, da bi obupala in se predala. Poleg tega bi bolj bolelo, če bi prišla nazaj in rekla, da nisem zmogla, kot pa če bi napela vse moči in stvar izpeljala do konca." Tako o specializaciji, najtežjem delu šolanja, ki ga je uspešno zaključila, pripoveduje 29-letna poročnica Greta Tomšič, prva Slovenka na elitni britanski vojaški akademiji Sandhurst.

Šestošolci najslabši pri slovenščini, devetošolci pri matematiki
03. 07. 2024 11.52Državni izpitni center je objavil prve analize nacionalnega preverjanja znanja v letošnjem šolskem letu. V 6. razredu so učenci pri preizkusu iz slovenščine v povprečju dosegli 45,9 odstotka možnih točk, pri matematiki pa 49,1 odstotka. V 9. razredu so pri slovenščini dosegli 56,4 odstotka, pri matematiki pa 43,8 odstotka možnih točk.

Umrl je britanski fizik in prejemnik Nobelove nagrade
09. 04. 2024 21.19Britanski fizik Peter Higgs, ki je za teoretična spoznanja v zvezi z "božjim delcem", Higgsovim bozonom, ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja, leta 2013 prejel Nobelovo nagrado za fiziko, je umrl v 94. letu starosti, je sporočila Edinburška univerza.

Tomaž Prosen z ekipo Googlovega laboratorija do preboja v kvantni fiziki
05. 04. 2024 07.44Matematični fizik Tomaž Prosen je z raziskovalci Googlovega laboratorija Quantum AI dokazal prvo koristno uporabo kvantnega računalnika. Z njim so namreč uspešno izvedli kvantno simulacijo kvantnega materiala, pri tem pa odkrili nov tip transporta. Odkritje predstavlja začetek nove ere raziskav v teoretični fiziki z uporabo kvantnega računalnika.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Resno družboslovje, ne moralistični zdravi razum, odstira podnebni problem
24. 02. 2024 16.46Prejšnji teden smo ugotovili, da smo v zadnjih 12 mesecih prvič presegli simbolično omejitev segrevanja ozračja za 1,5 C v primerjavi s predindustrijskim povprečjem. Prečkanje te omejitve, ki je bila leta 2015 vzpostavljena v kontekstu Pariškega sporazuma, je slabo – zelo slabo. Antropogene podnebne spremembe ostajajo ena najresnejših nevarnosti, ki čakajo človeštvo v 21. stoletju in katerih dejanske posledice čutimo že nekaj časa. Naivno in, kot bom pokazal, neproduktivno vprašanje se zato pogosto glasi: Zakaj se ničesar še nismo naučili? Kako je možno, da se še vedno ne obnašamo v skladu s to nevarnostjo? Kako je možno, da se povprečen človek sploh ne zaveda prepada, proti kateremu drvimo?

Nobelova nagrada za fiziko raziskovalcem elektronov v materiji
03. 10. 2023 12.25Letošnja Nobelova nagrada za fiziko je romala v roke francoskemu znanstveniku Pierru Agostiniju, madžarsko-avstrijskemu znanstveniku Ferencu Krauszu in francosko-švedski znanstvenici Anni L'Huillier za njihov prispevek k raziskavam elektronov v atomih in molekulah, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Nagrado so prejeli za eksperimentalne metode, ki ustvarjajo "atosekundne svetlobe pulze za preučevanje dinamike elektronov v snovi". Delo letošnjih nagrajencev na atosekundni časovni skali nam, tako kot konstrukcija novega teleskopa ali mikroskopa, odpira nov svet, pravi Dragan Mihailović z Instituta Jožef Stefan (IJS).

Umaknili znanstveni članek, ki je trdil, da ni dokazov o podnebni krizi
26. 08. 2023 11.21Eden največjih svetovnih znanstvenih založnikov Springer Nature je umaknil članek, v katerem so avtorji ugotavljali, da niso našli dokazov o podnebni krizi. Kot so pojasnili, članek iz leta 2022 ni bil podprt z obstoječimi dokazi, bil je pristranski in selektiven.

Kdo je Ribničan, ki je osvojil astronomski triatlon?
21. 08. 2023 12.54Peter Andolšek je dijak tretjega letnika Gimnazije Bežigrad, ki je na letošnji astronomski olimpijadi pometel s konkurenco in postal najboljši na svetu v poznavanju astronomije. Ujeli smo ga na Poljskem, ko se je z mentorji in sotekmovalci odpravljal domov, v pogovoru pa nam je razkril, kako se počuti po tako pomembni zmagi, kakšni so njegovi načrti za prihodnost, pa tudi, kaj vse ga še zanima poleg fizike in astronomije.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro
12. 08. 2023 15.45Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Ko vodilni znanstveniki svarijo pred umetno inteligenco
03. 06. 2023 20.47Svarila zaradi eksistencialnih groženj, ki jih v prihodnosti napovedujejo raziskovalci, so vse glasnejša. V zadnji Stanfordovi raziskavi je več kot tretjina znanstvenikov odgovorila, da bi lahko odločitve sistemov umetne inteligence privedle do nuklearne katastrofe. Številni najvidnejši strokovnjaki s tega področja, ki so še lani mirili, da tehnologija ne more ogroziti ljudi, so svoje mnenje v zadnjih mesecih spremenili in zdaj tudi sami opozarjajo na nevarnosti.

Nasa: Od 800 videnj NLP je okoli 40 sumljivih
31. 05. 2023 15.24Znotraj ameriške vesoljske agencije že leto dni deluje posebni odbor, ki se ukvarja le s preučevanjem t. i. neidentificiranih zračnih pojavov oziroma pojavov z 'neznanimi letečimi predmeti'. Prej so se take raziskave izvajale v strogi tajnosti, dodeljene pa so bile vojski ali obveščevalnim službam. Nasa je v nasprotju z njimi javno spregovorila o svojem delu.

'S 1500 evri bi država pokazala, da javne uslužbence vsaj malo ceni'
12. 05. 2023 06.08Bitka za višji regres v javnem sektorju se je začela. V zasebnem v nekaterih podjetjih namesto najnižjega (1200 evrov) izplačujejo najvišji možen neobdavčeni regres, ki znaša dobrih 2144 evrov. Sindikati javnih sektorjev želijo, da bi zaposleni v najnižjih plačnih razredih dobili 300 evrov več, torej okoli 1500 evrov neto. "Glede na višino regresov v zasebnem sektorju sem trdno prepričan, da bi morali pri tem predlogu trdno vztrajati," je povedal Štrukelj. Trobiš pa je medtem opozoril, da gospodarstvenike skrbi, kdo bo to plačal.

'Nimam rad primerjave z atomsko bombo'
23. 04. 2023 07.00Objavljamo nadaljevanje pogovora z enim največjih strokovnjakov za umetno inteligenco pri nas. Marko Robnik Šikonja se na Fakulteti za računalništvo in informatiko že vrsto let ukvarja s strojnim učenjem in obdelavo naravnega jezika. Na strahove, ki prihajajo predvsem iz ZDA, da nas bo umetna inteligenca uničila, gleda zelo preudarno in mirno ter dodaja, da še nismo tako daleč.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'
16. 04. 2023 16.10Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

Tekmovanje v recitiranju števila pi in peki pit. Vse v čast dneva matematike
14. 03. 2023 07.34Dan števila po, ki ga vsako leto praznujemo 14. marca, so na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani s pestrim programom. V počastitev dne, ki je hkrati tudi mednarodni dan matematike, pripravljajo celodnevni program, ki se bo sklenil z razglasitvijo zmagovalca letošnjega tekmovanja v recitiranju števila pi. In kdo je letošnji zmagovalec? 16-letni dijak Nejc Korošec, ki je z glave stresel kar 1125.

Obeti: zamude letal, izpadi elektrike in čudoviti severni siji
28. 02. 2023 18.46Sonce se po več desetletjih prebuja. Kot ugotavljajo znanstveniki, so se namreč nekoliko povečale njegove aktivnosti, ki bodo na našem planetu povišale verjetnost za nekatere nevšečnosti. Med drugim bodo možne težave v mobilni tehnologiji in letalstvu. Na drugi strani pa bodo sončne nevihte na nebu pričarale osupljive severne sije.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Kdo je novi hrvaški Sanjski moški, ki prihaja na POP TV?
19. 12. 2022 17.45Na POP TV boste lahko vsak teden od torka do četrtka spremljali novo sezono šova Sanjski moški Hrvaška. Kdo je novi postavni Dalmatinec, za čigar srce se bo potegovalo 20 deklet?

Teden skozi fotografije
17. 12. 2022 12.43Izteka se 50. teden v letu 2022, ki so ga zaznamovale politične afere tako na tujem kot doma. V škandal pri prejemanju podkupnin se je zapletla podpredsednica evropskega parlamenta Eva Kaili, domači politični parket pa je pretresel odstop notranje ministrice Tatjane Bobnar in njen spor s predsednikom vlade Robertom Golobom. Medtem ko se vojna v Ukrajini neusmiljeno nadaljuje, pa se napetosti stopnjujejo tudi na severu Kosova. Če konfliktom ni videti konca, pa je zaključek svetovnega prvenstva v nogometu tik pred vrati.

Lumentum je svojo zgodbo v Sloveniji šele začel pisati!
27. 11. 2022 00.15Lumentum je vodilni oblikovalec in izdelovalec inovativnih optičnih in fotonskih izdelkov na trgu, ki zagotavljajo rešitve za optični prenos in komercialne laserje po vsem svetu.

Slovenski fizičarki uspelo: za svoj projekt dobila 1,5 milijona evrov
22. 11. 2022 12.06Na razpisu Evropskega raziskovalnega sveta za raziskovalce, ki začenjajo svojo samostojno raziskovalno pot, je projekt dobila tudi sodelavka Instituta Jožef Stefan, dr. Zala Lenarčič, ki je evropsko komisijo navdušila s svojim inovativnim znanstvenim predlogom. Za svoj petletni projekt "Šibko vzbujane kvantne simetrije (DrumS)" je pridobila skoraj 1,5 milijona evrov. Kot so pojasnili na Institutu Jožef Stefan, je to že šesti raziskovalni ERC projekt, a prvi, ki ga je pridobila raziskovalka, na tokratnem razpisu pa tudi edini slovenski.

Kaj so rona, kveta, ronto in kvekto? 'S širitvijo sveta potrebujemo nove besede'
19. 11. 2022 12.31Hitri napredki v znanosti in tehnologiji, z njima pa obsežno shranjevanje podatkov na svetovni splet in pametne telefone pomeni, da je s prostorom treba razširiti tudi izraze, ki se uporabljajo za merjenje teže in velikosti. Zato so se znanstveniki v Parizu dogovorili, da bodo metričnemu sistemu prvič v tem stoletju dodali nove predpone, in sicer rono, kveto, ronta in kvekta.

Raziskovalec Jan Malec na TikToku širi znanje o jedrski fiziki
17. 06. 2022 18.44Družbena omrežja že dolgo niso več samo kraj, kjer objavljamo svoje fotografije, utrinke iz življenja in se povezujemo z ljudmi s celega sveta. Informacije o zdravstvu, znanosti in svetu na spletnih platformah z zabavnimi videi že leta širijo tudi številni svetovni znanstveniki – med njimi je tudi Jan Malec, raziskovalec Instituta Jožef Štefan.