"V zadnjih tridesetih letih se je podatkovna sfera eksponentno povečala, podatkovni znanstveniki pa so zato spoznali, da jim primanjkuje besed s katerimi bi opisali obseg shranjevanja. Gre za probleme prihodnosti," je pojasnil vodja meroslovja v britanskem Nacionalnem fizikalnem laboratoriju Richard Brown. Znanstvenik je tudi predlagal imena in velikost novih štirih predpon.
Gre za rono (ang. ronna), ki jo sestavlja 27 ničel, še nekoliko večjo kveto (ang. quetta), ki je še za tri ničle večja ter njuni sorodni predponi - ronta (ang. ronto) in kvekta (quecto), kjer se 27 oziroma 30 ničel postavi za decimalno vejico.
Prvi dve bosta pomagali pri opisu večje količine podatkov in razdalj, na primer pri raziskovanju vesolja, manjši pa bosta uporabni pri kvantni fiziki in fiziki delcev. Rona in kveta sta največji do sedaj sprejeti predponi, ronto in kvekto pa najmanjši. Brown je ob tem dejal, da bodo novi izrazi znanstvenikom močno olajšali opisovanje že odkritih stvari.
Elektron ima ... en rontogram!
Maso elektrona sedaj lahko enačimo z enim rontogramom, en bajt podatkov na mobilnem telefonu pa poveča maso telefona za en kvektogram. Če se pomaknemo še k večjim - Jupiter tehta dva kvetagrama, do sedaj pa smo odkrili le za premer enega ronametra vesolja.
Kako pa se je Brown odločil za imena? Kot je pojasnil za AP, niso bila naključna. "Prva črka predpon je morala biti še neuporabljena. Ostali sta le črki r in q," je opisal. Dodal je še, da je pri poimenovanju večjih predpon sledil zgledu, da se morata končati s črko a, manjše pa s črko o. "S širitvijo sveta potrebujemo nove besede," je zaključil.
Konference mednarodnega urada za uteži in mere zunaj Pariza se je v petek udeležilo več deset uradnikov iz 64 različnih držav. Srečanje sicer poteka vsaka štiri leta, v preteklosti pa so uradniki že večkrat dopolnili svetovni metrični sistem (SI). Zadnje so bile sprejete leta 1991.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.