fakulteta za elektrotehniko

Kako nove metode zdravljenja spreminjajo prihodnost onkologije?
03. 03. 2025 19.23Medtem ko svet išče pot do miru, znanost išče rešitve v boju proti raku. Od elektroporacije do imunoterapije. Da bi lažje razumeli, kaj pomenijo novi načini zdravljenja, smo se odpravili v enega od laboratorijev na Fakulteti za elektrotehniko, kjer se ukvarjajo z elektroporacijo in razvijajo nove načine, ki so v pomoč tako onkologom kot pacientom.

Informativni dnevi: 'To danes je še utrdilo mojo odločitev'
14. 02. 2025 07.36Srednje šole so odprle vrata vsem, ki jih zanima nadaljevanje šolanja pri njih. Kljub snežnim razmeram so informativni dnevi dobro obiskani. Ker so osnovne informacije o programih lahko našli že na spletu, so radovedni osnovnošolci izkoristili ta dan za ogled prostorov, spoznavanje obšolskih dejavnosti in osebni stik s profesorji in dijaki. Informacije iščejo tudi bodoči bruci.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'
05. 02. 2025 11.51Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Podjetja na mariborski fakulteti iskala potencialne nove kadre
20. 03. 2024 19.48Na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko so znani po dobrem povezovanju z gospodarstvom, ne le na področju raziskovalne dejavnosti, kjer so prodrli celo v vesolje, pač pa so iskani tudi njihovi študenti in diplomanti. Več podjetij je danes obiskalo karierni sejem na fakulteti in opravilo razgovore s študenti. Gre namreč za poklice, ki niso iskani le v sedanjosti, ampak bodo tudi v prihodnosti.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop
28. 11. 2023 15.22Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Cene Prevc presenetil z odločitvijo, da zaključuje skakalno kariero
04. 10. 2022 16.25Slovenski smučarski skakalec Cene Prevc je v Planici na predstavitvi reprezentanc dejal, da je končal športno kariero. Na tradicionalni predstavitvi reprezentanc pred novo tekmovalno sezono je povedal, da je izpolnil večino rezultatskih ciljev, v nadaljevanju življenjske poti pa se bo posvetil predvsem izpopolnjevanju samega sebe.

V vesolje uspešno izstrelili nov slovenski satelit
13. 07. 2022 06.22Dve leti po izstrelitvi prvih dveh slovenskih satelitov v vesolje je v vesolje poletel tretji, poimenovan Trisat-R. Tako kot prvi slovenski nanosatelit so tudi tega razvili na Univerzi v Mariboru. Z novo evropsko nosilno raketo Vega-C bi ga morali sprva v vesolje z izstrelišča v Francoski Gvajani poslati predvidoma ob 13.13, vendar pa je svojo pot naposled začel dve uri kasneje. Naloga satelita, da na določeni višini izkaže svojo odpornost, s čimer bo njegova tehnologija lahko sodelovala pri aktivnostih na področju opazovanja vesoljskega vremena. Gospodarski minister pa je ob njegovi uspešni izstrelitvi izpostavil, da so vesoljske tehnologije odlična poslovna priložnost, saj da gre za industrijski sektor, ki beleži veliko rast.

Na Fakulteti za elektrotehniko razvili robota, ki igra namizni nogomet
03. 02. 2022 20.30Slovenija je dobila novo nogometno zvezdo, ki se imenuje Fuzbai. To je robot, ki zna igrati namizni nogomet. Na fakulteti za elektrotehniko želijo s tem promovirati ta študij med mladimi. Čeprav je Fuzbai za zdaj še na začetku svoje kariere, je že dosegel dve pomembni zmagi.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Slovenski strokovnjaki korak naprej k novemu genskemu zdravilu za zdravljenje raka
27. 10. 2021 17.20Onkološki inštitut Ljubljana je postal prva institucija v Sloveniji, ki je dobila dovoljenje za izvajanje klinične študije novega genskega zdravila za zdravljenje raka v Sloveniji. Zdravilo, postopek priprave in celotno proizvodno okolje so plod slovenskega znanja in izkušenj strokovnjakov, ki so več kot tri leta sodelovali v projektu SmartGene.si. V prvo fazo klinične študije bodo že vključili bolnika.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?
07. 04. 2021 11.13V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Nagrajeni inženirji: 'Če bi potrebovali respirator, smo ga pripravljeni v mesecu dni dati na trg'
23. 06. 2020 20.50Eden najbolj prepoznanih slovenskih "izvoznih artiklov" so zagotovo naši izumitelji in inovatorji ter njihovi dosežki. Odmeva dosežek štirih inženirskih ekip, ki so razvile slovenski respirator. Letošnji nagrajenci so bili deležni sprejema pri predsedniku republike, ki jim je podelil priznanja Inženirska iskra 2020. Slovesnost je potekala v okviru projekta Inženirke in inženirji bomo!

Štirje prototipi slovenskih respiratorjev navdušili zdravnike
26. 04. 2020 14.53Da Slovenci znamo stopiti skupaj in najti rešitev v težkih časih, dokazuje tudi iniciativa Slovenski respirator. Že v začetku krize v Sloveniji sta se medicinska in tehnična stroka tesno povezali in v kratkem času so strokovnjaki, združeni v več projektnih skupinah, uspeli izdelati štiri prototipe respiratorjev. V UKC Ljubljana so jih testirali in so nad njimi navdušeni.

Stroka in podjetniki stopili skupaj za razvoj slovenskega respiratorja
20. 03. 2020 16.30Za pomoč najhuje obolelim zaradi okužbe z novim koronavirusom bi potrebovali še najmanj 200 novih respiratorjev, če se bo epidemija še naprej širila s takšno hitrostjo. Ker so dobave iz tujine v teh časih počasne in vprašljive, se je pojavila pobuda, da bi slovenski raziskovalci in podjetja v sodelovanju z medicinsko stroko začeli izdelovati slovenske respiratorje. Zanimanje za sodelovanje pri projektu je veliko.

Mia, Tanja in Vildana: 'Pri moških nikoli ne komentiramo, kako je lep in ima 10 otrok'
08. 03. 2020 10.52Na mednarodni dan žensk smo k pogovoru povabili tri srčne, odločne in uspešne ženske – dve inženirki, ki sta bili tudi med nominirankami za inženirko leta, in zdravnico, ki se že 20 let posveča skrbi za starejše. S sogovornicami smo spregovorile o njihovi življenjski poti, o stvareh, ki jih ženejo dalje, življenjskih lekcijah, pa tudi o odnosih med moškimi in ženskami v družbi. Kot so poudarile, tukaj nismo zato, da bomo bili bitko med spoloma, ampak da bomo sodelovali.

Preklicali odpoved raziskovalke, ki je opozarjala na nepravilnosti
03. 03. 2020 21.10Odpoved sindikalne zaupnice na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko Urše Opara Krašovec je bila nezakonita. Dolgoletno raziskovalko, najbolj znano po opozarjanju na nepravilnosti v visokem šolstvu, je dekan Gregor Dolinar odpustil iz poslovnega razloga, ker je njena raziskovalna skupina v devetih mesecih ustvarila za 76.000 evrov minusa. A kot trdijo v Visokošolskem sindikatu, razlog leži drugje.

Opara Krašovčeva po podpisu dogovora nazaj na fakulteto
27. 02. 2020 19.49Na sestanku z rektorjem ljubljanske univerze Igorjem Papičem, dekanom fakultete za elektrotehniko Gregorjem Dolinarjem ter odpuščeno raziskovalko Uršo Opara Krašovec so podpisali dogovor o ureditvi medsebojnih obveznosti, ki odpravlja odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga.

So sindikalno zaupnico odpustili, ker je javno opozarjala na nepravilnosti fakultete?
11. 02. 2020 19.21Na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko so raziskovalko Uršo Opara Krašovec, ki je kot sindikalna zaupnica javno opozarjala na nepravilnosti, odpustili. Dekan Gregor Dolinar trdi, da je to storil iz poslovnega razloga, sindikalisti pa opozarjajo, da gre za brutalno ustrahovanje in da je odpoved nezakonita. Odpuščeni sindikalistki ni mogel pomagati niti sam rektor univerze Igor Papič.

Otroški genij iz Belgije bo diplomiral pri devetih letih
15. 11. 2019 06.27Otroški genij Laurent iz Belgije bo svojo prvo diplomo dobil že pri devetih letih. Mladi študent elektrotehnike pa namerava nadaljevati doktorski študij, poleg vsega pa študirati še medicino. Čeprav rad počne povsem 'otroške' stvari, že zdaj ve, da bi nekoč rad razvijal umetne organe.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?
21. 10. 2019 04.14Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?
16. 10. 2019 05.00Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.2336.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.0036.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Raziskovanje Dejstev spodbudilo rektorja k javni objavi vseh plač na Univerzi v Ljubljani
15. 10. 2019 05.00Rektor Univerze v Ljubljani (UL) prof. dr. Igor Papič zagotavlja, da bo vsa neupravičena izplačila predal tožilstvu, UL pa do našega raziskovanja podatkov o tem, koliko kdo dobi iz naslova vrste dodatkov, avtorskih honorarjev, podjemnih pogodb, ni imela.

"Vsak obdeluje svoj fevd. Med seboj so popolnoma skregani, ko so kmečki upori, pa stopijo skupaj"
15. 10. 2019 05.00Prisluhnite izpovedi nekdanjega zaposlenega na Fakulteti za elektrotehniko in slišali boste, kako se izigrava sistem. Ozadja, konkretno. Kako na prvo žogo z izplačili iz različnih postavk – od številnih dodatkov do avtorskih honorarjev, ni nič narobe, je vse zakonito. V resnici pa drobovje razkriva profesorsko elito, ki h koritu ne spusti "ne-naših" in mladih.

Vnovič bo treba na 'faks' – 10 naj študentskih filmov
29. 09. 2019 13.23Če smo vam pred tedni postregli s filmi na temo osnovnih in srednjih šol, se spodobi, da pogledamo še kako je s filmi, ki se dogajajo na univerzah ali da so protagonisti študentje. Nekateri so pač bolj pridni in zavzeti, drugi pa tipično po študentsko odbiti. Ponujamo deset predlogov.

Pri programiranju robotov odslej ni omejitev
04. 04. 2019 19.51Bi igrali namizni tenis, pa nimate partnerja, ali bi radi imeli svoj portret? To vam lahko uredijo roboti na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko. Tam so študentje na ogled postavili ideje in znanje iz robotike. Kar se programiranja robotov tiče, ni omejitev, skoraj brezmejne so tudi možnosti zaposlitve v industriji, ki je čedalje bolj avtomatizirana.

Veljaki s fakultet zaradi izplačanih dodatkov na sodišče
23. 01. 2019 19.55Afera z dodatki za stalno pripravljenost se seli na sodišče. Pred sodnike bo jutri prva stopila četverica z ekonomske fakultete, kjer je bilo izplačanih največ dodatkov, za kar 858.000 evrov. Med obtoženimi sta tudi nekdanji dekan in minister za finance Dušan Mramor in zdajšnja dekanja Metka Tekavčič. Po naših informacijah očitane krivde ne bosta priznala.

Nova sumljiva zgodba v zvezi s frekvencami 5G
17. 10. 2018 19.13Iz predala Akosa po izbruhu afere Koprivnikar padajo nove sumljive zgodbe. Frekvence 5G je dobilo tudi zasebno podjetje Internet inštitut, kar na prvi pogled ni nič nenavadnega. A preverjanje je pokazalo, da ima podjetje prostore na Fakulteti za elektrotehniko, večina lastnikov je tam zaposlena, na naslovu fakultete je tudi območje testiranja. In kako je s podjetjem povezan nadzornik Akosa?

Koprivnikar podal odpoved, družba BTC bo vrnila 'sporne' frekvence
09. 10. 2018 13.32Po očitkih, da je službo v družbi BTC dobil, ker naj bi ji predhodno pomagal pri pridobitvi frekvenc za peto generacijo mobilne telefonije (5G), je nekdanji minister Boris Koprivnikar novemu delodajalcu podal odpoved pogodbe o zaposlitvi na mestu izvršnega direktorja za poslovno transformacijo. Medtem pa so iz družbe BTC sporočili, da v luči negativnega političnega in medijskega odziva vračajo začasne testne frekvence.