Rektor poudari, da ga je prav naše raziskovanje in danes tudi razkritje spodbudilo, da prav vse podatke o plačah, dodatkih, avtorskih honorarjih in podjemnih pogodbah, sicer v anonimni obliki, objavijo na spletnih straneh fakultet in UL.
Visoka izplačila niso nujno neupravičena, poudarja rektor, češ, če nekdo dela dvakrat več, naj zasluži dvakrat več. Po načelu za primerljivo delo, primerljivo plačilo. Bolj problematični so zanj tisti, ki ne opravijo niti osnovne pedagoške dejavnosti, to je 6 pedagoških ur na teden.
O tržni dejavnosti, ki je je precej na njegovi matični Fakulteti za elektrotehniko, pa pravi: "Sodelovanje z industrijo je zame nekaj popolnoma normalnega, ne smemo pa se zdaj skrivati za to famozno avtonomijo, da lahko počnemo, kar hočemo." Od tržne dejavnosti, ki jo opravljajo prek fakultet, imata finančno korist tako matična fakulteta kot univerza.
Rektor je posebej zaskrbljen, da gre večina tržne dejavnosti mimo fakultet, mimo Univerze in "nimamo možnosti, da bi sploh kakšen odstotek zadržali na fakulteti". Največji problem pa vidi v nadzoru, ki ga želi okrepiti z zunanjo revizijo.
Hkrati pa poudarja, da bo s trmo in vztrajnostjo naredil sistem transparenten, pa čeprav so mu nekdanji rektorji svetovali: "Najlažje boš prišel skozi, če ne boš spremenil nič." Univerze morajo biti "svetilnik v družbi, ne pa, da imajo položaj institucij, kjer se javnost zgraža, kaj vse se počne na univerzah."
V spodnjem videu prisluhnite daljšemu pogovoru z rektorjem UL prof. dr. Igorjem Papičem.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.