Nanosatelit Trisat-R je plod znanja Univerze v Mariboru in sodelovanja s podjetjem Skylabs, v primerjavi s prvima dvema satelitoma pa se bo nahajal v višjih zemeljskih orbitah. Krstni polet nosilne rakete Vega-C je vključno s Trisat-R pod budnim očesom širše mednarodne javnosti, saj Evropa na eni strani poskuša demonstrirati nove sposobnosti na področju poletov v vesolje, na drugi strani pa tudi pionirje na poti v srednjo Zemljino orbito.
"Po prvi uspešni izstrelitvi satelita Trisat, ki smo ji bili priča v letu 2020, si tokrat ta izjemni korak človeštva Slovenci delimo zgolj z dvema vodilnima evropskima vesoljskima narodoma, in sicer s Francozi in Italijani. S tem dejanjem bomo Slovenci dobili sicer majhen, pa vendar večen spomenik v vesolju," so pred izstrelitvijo satelita sporočili z Univerze v Mariboru.
Spremljanja izstrelitve so se na rektoratu Univerze v Mariboru udeležili tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han, rektor UM Zdravko Kačič, dekan FERI UM Gorazd Štumberger, vodja projekta TRISAT (FERI UM) Iztok Kramberger, direktor podjetja Skylabs d.o.o. Tomaž Rotovnik.
Po uspešni izstrelitvi nosilne rakete, ki je v vesolje sicer poletela nekaj ur kasneje, kot so napovedovali prvotno, so sledile različne faze, ko se je raketa počasi ločevala od posameznih nosilnih delov. Celotno izstrelitev in polet satelita so spremljali tudi v nadzorni sobi, kjer so potrjevali posamezne korake in nadzirali, ali vse poteka po načrtih.
Gospodarski minister je ob uspešni izstrelitvi tretjega slovenskega satelita izpostavil, da so vesoljske tehnologije odlična poslovna priložnost, saj da gre za industrijski sektor, ki beleži veliko rast. "Zato me še posebej veseli, da je Slovenija uspešno skočila na ta vlak. Temu pritrjuje dejstvo, da se v zadnjih dveh letih aktivnosti slovenskih podjetij v okviru opcijskih programov Evropske vesoljske agencije izjemno povečujejo," je dejal.
Meni, da je vesolje zagotovo področje, kjer podjetja in raziskovalne institucije delajo z roko v roki – pri tem pa je pomembna tudi podpora države. "Prizadevamo si, da podpiramo podjetja in raziskovalne institucije pri skupnem delu. Domači trg je za visokotehnološke rešitve, ki jih razvijajo slovenska podjetja in raziskovalne institucije, enostavno premajhen. Zato svojo vlogo vidimo tudi v tem, da tuje partnerje seznanjamo s kapacitetami slovenskega vesoljskega sektorja in tako slovenskim deležnikom odpiramo vrata na nove trge," aktivnosti ministrstva pojasnjuje Han.
Naloga satelita Trisat-R bo, da na določeni višini izkaže svojo odpornost, s čimer bo njegova tehnologija lahko sodelovala pri aktivnostih na področju opazovanja vesoljskega vremena, ki lahko zelo negativno vpliva na delovanje električnega omrežja na Zemlji. Satelit bo zagotavljal meritve ionizirajočega sevanja iz orbite Zemlje, so sporočili na ministrstvu za gospodarstvo. Poleg tega bodo dodatni poskusi na krovu satelita demonstrirali tehnike blaženja sevanja z zasnovo za zaščito visoko zmogljivih elektronskih komponent in elektronskih komponent z visoko gostoto, ki so namenjene prihajajočemu obdobju umetne inteligence v vesoljskih aplikacijah.
Trisat-R je institucionalna demonstracijska misija, ki jo izvaja mariborska fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (Feri) po pogodbi z Esa ter v sodelovanju z Evropsko organizacijo za jedrske raziskave (Cern) in slovenskim podjetjem SkyLabs. Njen osnovni namen je opravljanje meritev ionizirajočega sevanja v srednji Zemljini orbiti z namenom modeliranja okolja magnetosfere in boljšega razumevanja vesoljskega vremena.
"Slovenija je pri razvoju vesoljskega sektorja od izstrelitve prvih satelitov naredila velike korake naprej," so po izstrelitvi satelita sporočili z gospodarskega ministrstva. V 2020 je podpisala nadgrajeni pridružitveni sporazum z Esa, ki odpira nove priložnosti za slovenska podjetja. Lani pa je Slovenija postala 100. članica Odbora Združenih narodov za vesolje, poleg tega pa v Nordijskem centru Planica že skoraj leto dni potekajo raziskave o vplivu breztežnosti na človeški organizem, in sicer na napravi, ki je ena od treh tovrstnih naprav v Evropi.
Minister Han vizionarske načrte na področju odkrivanja vesolja pospremi z besedami, na katere pomislijo številni Slovenci in Slovenke: "Znanstvena fantastika, ki smo jo kot otroci gledali na velikih platnih, danes postaja realnost."
Področje vesolja je bilo tudi eno izmed prioritet Slovenije v času predsedovanja Svetu Evropske unije, kjer so bili doseženi pomembni napredki na področju upravljanja vesoljskega prometa (Space Trafic Management) in varne povezljivosti s pomočjo vesolja. Slovenija v letošnjem letu načrtuje še eno izstrelitev, in sicer že četrtega slovenskega satelita.
V celoti zasnovan, načrtovan in izdelan v Sloveniji
Satelit Trisat-R temelji na platformi z izjemno visoko stopnjo miniaturizacije in je v celoti zasnovan, načrtovan in izdelan v Sloveniji. S svojo težo 4965 gramov in velikostjo 30 krat 10 krat 10 centimetrov sodi v razred nanosatelitov standardne velikosti treh enot.
Spremljanje izstrelitve satelita Trisat-R na sedežu Univerze v Mariboru se bosta med drugim udeležila minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han in rektor univerze Zdravko Kačič.
To bo tretji slovenski satelit v vesolju. Z isto raketo kot nanosatelit Trisat so septembra 2020 poslali v vesolje še mikrosatelit Nemo HD, ki so ga razvili v Centru odličnosti Vesolje-SI v Ljubljani.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.