Svoje ideje so projektne skupine za izdelavo slovenskega respiratorja ves čas razvoja preverjale v Medicinskem simulacijskem centru Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) v Ljubljani. Tako so ob strokovni izmenjavi mnenj zdravnikov in najboljših inženirjev nastali "odlični izdelki, ki so se sproti nadgrajevali", so sporočili iz UKC Ljubljana.
V petek je tako v UKC Ljubljana potekal nov krog testiranj. Svoje prototipe so širši javnosti predstavile Fakulteta za elektrotehniko, Hiša eksperimentov, skupina "Diham" (Lotrič Meroslovje, Domel, EKWB, Tehnološki park Ljubljana, Zavod 404, BPMC) ter skupina pod vodstvom Janeza Pirca, ki povezuje skupino posameznikov iz različnih podjetij (Fotona, Domel, Zadnikar, Kamnoseštvo Pohajač).
Zdravniki so bili nad predstavitvijo prototipov nadušeni. Po besedah Tomislava Mirkovića, vodje zdravniške ekipe, ki je testirala medicinske ventilatorje oziroma respiratorje (v slovenskem jeziku pomenita ventilator in respirator isto stvar), so ekipe opravile neverjetno delo. "Hiter in kakovosten razvoj je bil v veliko oporo medicinskemu osebju UKC Ljubljana, ki je vedelo, da lahko računa na slovenske znanstvenike in podjetja, ki bodo v primeru potrebe lahko priskočili na pomoč in zagotovili nujno opremo," so zapisali v UKC Ljubljana.
Doma izdelani respiratorji bodo poskrbeli, da bomo v Sloveniji ob morebitnem večjem izbruhu novega koronavirusa, bolj pripravljeni in ne povsem odvisni od tujih dobav. V UKC Ljubljana so dejali, da bi lahko te respiratorje uporabili v primeru, da v zdravstvu ne bo dovolj teh naprav za vse bolnike, ki bi jih potrebovali.
Od ideje do izvedbe v dobrem mesecu in pol
Vse se je začelo pred dobrim mesecem in pol, ko se je pojavila pobuda med slovenskimi gospodarstveniki in predstavniki tehnološke in medicinske stroke, da bi začeli razvijati slovenski respirator. K ideji so pozvali vsa zainteresirana podjetja in posameznike in kmalu se je oblikovalo več projektnih skupin.
Kot pravijo na Zbornici elektronske in elektroindustrije, je zanimanje za sodelovanje pri razvoju slovenskega respiratorja doslej izrazilo 176 podjetij, ustanov in posameznikov. Trenutno na razvoju prototipov dela več razvojnih skupin, ves čas pa nastajajo še nove iniciative. "Ideja je, da razvojne skupine izdelajo prototip, temu pa sledi še vse, kar je potrebno za proizvodnjo," so zapisali na svoji spletni strani.
Štiri razvojne skupine so tako že uspele izdelati prototipe. Dve skupini sta ustvarili prototip respiratorja za pomoč pri dihanju, ki je namenjen bolnikom pri zavesti in dihajo sami. Dve skupini pa sta ustvarili prototip respiratorja za kritične bolnike, ki ne dihajo več sami in niso več pri zavesti.
Prototipi so si med seboj različni, preden bi jih lahko začeli uporabljati za zdravljenje ljudi, pa bodo morali pridobiti še ustrezne certifikate. Vendar, na UKC menijo, da bi jih lahko dobili v kratkem času, če ne bo birokratskih zadržkov.
Ali bodo začeli te prototipe množično proizvajati, pa je odvisno tudi od interesa posameznih razvojnih skupin, ki bodo verjetno morale tudi same vlagati v industrijsko proizvodnjo. Kot je za STA povedal Marjan Rihar z Gospodarske zbornice Slovenije, pa si prizadevajo tudi, da bi dobili namenska sredstva v okviru protikoronske zakonodaje, poskušali pa se bodo povezati še z drugimi, tudi zunaj meja naše države.
Medtem pa se na HUBu za razvoj slovenskega respiratorja nadaljujejo s razvojem, testiranji, financiranjem in pripravami različnih prototipov za te pandemske razmere.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.