dohodkovna

Slovenija z visoko kakovostjo življenja, a nizko produktivnostjo

14. 05. 2025 15.33

V Sloveniji se po ugotovitvah Umarja dobro živi. Kakovost življenja je visoka, izboljšujejo se življenjski pogoji, izobraženost prebivalstva in leta zdravega življenja. Med uspešnejše članice EU se uvrščamo tudi po gospodarskih kazalnikih, a s precejšnjim zaostankom pri produktivnosti dela. Spodbujati moramo učenje, pravijo na uradu.

Bernie Sanders se moti o položaju ameriškega delavca

07. 12. 2024 18.21

Po ponovni zmagi republikanskega kandidata Donalda Trumpa in zgodovinskem porazu demokratov v ZDA je Bernie Sanders okaral Kamalo Harris in njeno stranko kot celoto. Zatrdil je, da to ni nikakršno presenečenje, saj se ta ne bori več za delavce, zato jo volivci zapuščajo. Pravi, da so Američani jezni in da imajo prav, ker želijo spremembo.

Kako slabo živimo v Sloveniji in po svetu?

28. 09. 2024 09.27

Večina v razvitih in razvijajočih se državah zmotno verjame, da se je v zadnjih 20 letih svetovna ekstremna revščina povečala, kaže Ipsosova anketa Perils of perception (slo. nevarnosti čutnega dojemanja) iz leta 2017. Le petina jih je vedela, da se je v resnici občutno zmanjšala.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?

27. 07. 2024 15.17

Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Globalni razvoj se res spreminja, a še zdaleč ne doživlja 'dolge, počasne smrti'

09. 09. 2023 17.11

Ameriška študenta David Oks in Henry Williams sta za revijo American Affairs lani spisala razvpito kritiko obstoječega "modela" globalnega ekonomskega razvoja z naslovom "The Long, Slow Death of Global Development". Pred kratkim je članek viralno in s pričakovano politično nagnjenostjo zakrožil po socialnih omrežjih. Oks in Williams mestoma naredita zanimive poante glede prezgodnje deindustrializacije, zato je članek vredno prebrati. A ker zakrivita kopico napačnih implikacij in trditev, je vredno članek kritično umestiti v širši kontekst.

Kako je svet nehal postajati vse bolj ekonomsko neenak

19. 08. 2023 14.16

Slavni ekonomist Thomas Piketty svojo novo knjigo A Brief History of Equality začne z za nekatere presenetljivo izjavo, da "je današnji svet ne glede na to, kako nepravičen se zdi, bolj egalitaren kot svet iz sredine 20. stoletja ali leta 1900 in v mnogih vidikih še veliko bolj egalitaren kot svet iz leta 1850 ali 1780". Pravi, da v knjigi bolj kot o zgodovini neenakosti piše o zgodovini enakosti, saj "obstaja dolgoročno zgodovinsko gibanje k vse večji družbeni, ekonomski in politični enakosti".

'Zaostrovanje denarne politike bi lahko vplivalo na kakovost kreditnega portfelja'

02. 06. 2023 14.41

Slovenija je glede zelenega prehoda pred pomembnimi odločitvami, zato je osrednja tema bančne konference, kako k temu pritegniti zasebni kapital. "Čas je za akcijo," je pozval prvi mož NLB Blaž Brodnjak, finančni minister Klemen Boštjančič pa je ob apetitih, za kaj vse bo poskrbela država, posvaril, da "so javnofinančna sredstva omejena". Bančni sistem je brez posebnih dodatnih naporov sposoben financirati za okoli 10 milijard evrov investicij v zeleni prehod in na druga razvojna področja, pa je ocenil viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc.

'Tolikšna podražitev ni upravičena, če ne prinese tudi kakovostnejših storitev'

06. 04. 2023 10.20

Je tako velika podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja upravičena? Nekdanji gospodarski minister in ekonomist Matej Lahovnik meni, da ni. "30 odstotkov je precej več, kot znaša inflacija, prav tako pa plačnik od tega nima nobene koristi," pravi. Profesorica na Ekonomski fakulteti Ljubljana Petra Došenović Bonča sicer meni, da je dvig posledica financiranja zdravstvenega sistema, v katerem zavarovalnice "igrajo precej pasivno vlogo". Slovensko zavarovalniško društvo pa, da je dvig premije nujen za nadaljnjo zagotavljanje doplačil za opravljene zdravstvene storitve za prebivalstvo.

'Zaradi ljubezni sem jo ubil. Če je ne bi ljubil, ne bi čutil bolečine'

19. 03. 2023 07.00

"Recimo, da sem zagrešil ta zločin. Če bi ga, bi to moralo biti zato, ker sem jo zelo ljubil, kajne?" Tako je nekoč "razmišljal" O. J. Simpson. Številni so še danes prepričani, da je prav on umoril nekdanjo soprogo in njenega prijatelja – čeprav je bil oproščen. Zakaj torej moški ubijajo ženske, s katerimi so (bili) v romantičnih zvezah? Kaj imajo pri tem "ljubezen" in druga čustva?

Državni svet bo odločal o vetu na novelo zakona o dohodnini

02. 12. 2022 12.59

Državni svet se bo v ponedeljek sestal na izredni seji, na kateri bo odločal o izglasovanju odložilnega veta na ta teden sprejeto novelo zakona o dohodnini. Zakon predstavlja korak k nižjim plačam, ukinjanju postopnega dviga splošne olajšave pa nasprotujejo predlagatelji. Ne strinjajo se še z nekaterimi drugimi rešitvami.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki

10. 09. 2022 18.57

Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

Zvišanje državnih štipendij in pomoč pri nakupu prvega stanovanja

05. 05. 2022 06.53

Začel je veljati zakon za urejanje položaja študentov, ki bo s predvidenimi ukrepi lajšal študentsko življenje. Med drugim prinaša zvišanje državnih štipendij za 20 odstotkov do leta 2024, povečanje sredstev za investicije v gradnjo študentskih domov in višje subvencije za prehrano. V veljavo stopa tudi zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade.

Dunaj je mesto (subvencioniranih) najemnikov, na strehi tudi bazen

27. 04. 2022 20.02

Cene nepremičnin v Sloveniji gredo v nebo, neizprosen je tudi najemniški trg, sploh v Ljubljani. Nedaleč stran, v avstrijski prestolnici, pa se mestna politika stanovanjske problematike loteva povsem drugače. Dunaj je mesto najemnikov. Kar 60 odstotkov Dunajčanov živi v najemu v občinskih in subvencioniranih stanovanjih. Najem v teh stanovanjih je varen, nima časovne omejitve, najemnine pa so nižje kot v Ljubljani na zasebnem trgu. Delež tovrstnih stanovanj predstavlja skoraj polovico celotnega stanovanjskega trga na Dunaju.

Severna Koreja znova izstrelila balistično raketo

05. 03. 2022 10.51

Severna Koreja je z območja Sunan znova izstrelila balistično raketo. Pjongjang naj bi z izstrelitvijo, ki jo je izvedel štiri dni pred predsedniškimi volitvami v Južni Koreji, želel izraziti svoje nezadovoljstvo s predsednikom Mun Dže Inom.

Slovenija: 30 let kapitalizma

03. 07. 2021 15.30

Ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije smo slišali veliko hvalospevov požrtvovalnosti, boju za narodno samostojnost in uporu zoper "totalitarizem", ki so pripeljali do zmage v vojni. Takšni prazniki vedno služijo izgradnji mita o narodovi moči in enotnosti in seveda večnim vprašanjem, zakaj danes nismo tako enotni kot takrat. Temeljna predpostavka je, da če bi bili enotni, potem bi tudi bolje živeli. Enotnost naroda je pot do uspeha. Vendar temeljni problem "neuspeha" države ni neenotnost. Osnovni problem je treba iskati v spremembi gospodarskega sistema ter drugačnih življenjskih pogojih ljudi v zadnjih treh desetletjih.

Neoliberalna globalizacija in populistični zaton liberalne demokracije?

29. 05. 2021 07.00

Vsaj od izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA leta 2016 vse bolj množično prebiramo novo konvencionalno pripoved o tem, kako je globalizacija najedla demokracijo in omogočila vzpon avtoritarnih, neliberalnih populističnih gibanj. Privlačna zgodba, ki jo sestavljajo mnogi pisci političnih kolumn in ki se mestoma pojavi tudi v akademskih uspešnicah, ki so pred leti name naredile velik vtis, denimo The Road to Somewhere (Goodhart), Us vs. Them (Bremmer) in The People vs. Democracy (Mounk), je na prvi pogled elegantna.

Pomembna razsodba ustavnega sodišča glede varstvenega dodatka

18. 05. 2021 15.49

Ustavno sodišče je razveljavilo sodbi vrhovnega sodišča ter višjega delovnega in socialnega sodišča v primeru, povezanem s priznanjem pravice do varstvenega dodatka. Razlaga omenjenih sodišč, po kateri se med prihodke prosilca vštevajo tudi predhodno prejeti dodatki, po mnenju ustavnih sodnikov ni v skladu z ustavno pravico do socialne varnosti.

Sprememba meja dohodkov: boste dobivali več ali manj otroškega dodatka?

31. 01. 2019 10.28

S 1. februarjem se bodo spremenile meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, kot so otroški dodatek, državne štipenije, znižano plačilo vrtca in subvencija malice. S tem želimo preprečiti izničenje učinkov povišanja minimalne plače, pravijo na MDDSZ, a hkrati opozarjajo, da bodo spremembe dviga mej dohodkov začele veljati šele, ko vam poteče stara odločba.

Židan ne želi v vlado z radikalno desnico, Šarec pa stavi na novo generacijo

21. 05. 2018 19.29

Kako rešiti otroško kardiologijo? Kdo vodi Slovenske železnice? Kaj bi z drugim tirom in kako modernizirati železnice? Se v državi sploh še splača delati? Na konkretna vprašanja so morali v soočenju na POP TV odgovarjati prvaki strank, ki jim ankete pred volitvami kažejo najbolje.

Vsak peti otrok v gospodarsko razvitih državah živi v relativni revščini

15. 06. 2017 11.32

Vsak peti otrok v gospodarsko razvitih državah živi v relativni dohodkovni revščini, eden od osmih pa se spopada s prehransko nepreskrbljenostjo, v svojem poročilu ugotavlja Unicef in dodaja, da so rezultati poročila dokaz, da napredek niti v gospodarsko razvitih državah ne doseže vseh otrok.

Neenakost v blaginji otrok se je povečala

14. 04. 2016 12.22

Slovenija se je najslabše odrezala na področju porazdelitve dohodka, saj imajo najrevnejši otroci od povprečja za skoraj 50 odstotkov manj razpoložljivih dohodkov – gre za 6,6 odstotnih točk slabši rezultat v primerjavi z letom 2008.

FOTO: 'Moja služba traja 24 ur na dan, 365 dni v letu'

17. 10. 2015 10.11

Slovenski kmetje so na zborovanju na Trgu republike v Ljubljani opozorili na nevzdržne razmere in težave, s katerimi se spopadajo pri svojem delu. Zbralo se jih je okoli 150, če se razmere ne bodo izboljšale, pa nameravajo z aktivnostmi nadaljevati. Zbrali so se tudi v drugih slovenskih mestih.

Prvi znaki okrevanja gospodarstva, a blaginja prebivalstva se je močno poslabšala

09. 05. 2014 12.26

V letu 2013 so se pokazali prvi znaki okrevanja gospodarstva. Pozitivne spremembe so se zgodile tudi na področju konkurenčnosti, ugotavlja Umar. A v zadnjih letih se je močno poslabšala materialna blaginja prebivalstva. Glavni razlog je upad zaposlenosti, in sicer že peto leto zapored.

Revščina lani grozila petini Slovenije

05. 12. 2013 15.49

V Sloveniji je lani revščina grozila kar 400.000 prebivalcem, poroča Eurostat. Še precej huje je bilo v Bolgariji in Romuniji, kjer je revščina grozila kar 49 oziroma 42 odstotkom prebivalcev. Najmanj ogroženih pa je bilo na Nizozemskem in Češkem.

Dohodkovna neenakost v Sloveniji v 2010 druga najmanjša v OECD

15. 05. 2013 14.12

Dohodkovna neenakost se je med 2007 in 2010 v članicah OECD povečala bolj kot v predhodnih 12 letih. Slovenija je imela v 2010 drugo najmanjšo neenakost v OECD. Po tem letu so se gospodarske razmere v velikem delu Evrope še poslabšale.

Norvežanom ni treba skrbeti za varno starost, Slovenci na 16. mestu

08. 03. 2013 06.30

Če se želite varno upokojiti, potem je glede na najnovejše raziskavo najbolje, da živite na Norveškem. Na drugo mesto se je uvrstila Švica, na tretje pa Luksemburg. Slovenija je med 20 najboljšimi državami zasedla 16. mesto. Na repu lestvice sta ZDA in Velika Britanija.

Nazaj h koreninam: kako preživeti podražitve hrane?

14. 08. 2012 06.00

Ob napovedih, da se bo hrana dražila, je marsikdo začel razmišljati o alternativah. Med njimi je tudi samooskrba s hrano. A kako do vrtička, če živite v mestu? Treba je biti iznajdljiv in vztrajen. Ob tem pa je treba poudariti, da vam vrt ne bo nudil le hrane, temveč tudi dobro voljo, nova prijateljstva, povezal bo družinske člane in še mnogo več.

Varčevali za otroke in ostali brez dodatka

24. 05. 2012 11.52

Na račun ukinitve določenih socialnih transferjev za vse prosilce, ki so uvrščeni v zgornja dva dohodkovna razreda, namerava vlada letos privarčevati 3,4 milijona evrov. A prosilci nas opozarjajo, da so v višji razred napredovali večinoma zaradi svojih skromnih prihrankov.

Imel 16 milijonov evrov prihrankov, a prosil za socialno pomoč

23. 05. 2012 13.39

Nova socialna zakonodaja povzroča nemalo težav. Največ zaradi počasnega reševanja vlog, veliko pa tudi zaradi sprememb pri upoštevanju dohodkov, saj se med dohodki upoštevajo tudi zneski na bančnih računih. Neki prosilec socialne pomoči je imel na računu milijone evrov.