deblo

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Zaradi domnevne zdravniške napake toži UKC Ljubljana za 411.000 evrov
04. 02. 2025 10.39Ljubljančan Marijo Grbić zaradi domnevne zdravniške napake, ki ga je prikovala na invalidski voziček, toži Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana in Zavarovalnico Generali. Z odškodninsko tožbo zahteva 411.000 evrov.

V Kamniku se je na cestišče podrlo deblo, občan poškodovan
06. 01. 2025 16.05Na cesto Kamnik–Ločica se je podrlo deblo drevesa. Drevo je pred prihodom vzdrževalca cest in pristojnih enot za reševanje poskušal odstraniti občan. Pri tem se je lažje poškodoval.

Nevarno 33-metrsko drevo ob Gimnaziji Kranj bodo podrli
20. 08. 2024 13.37Družba Teden, inženiring, trgovina in storitve, ki je lastnica kranjskega hotela Creina, bo v soboto poskrbela za odstranitev nevarnega drevesa ob Gimnaziji Kranj. Gre za 110 let staro in 33 metrov visoko drevo mamutovec, ki ga je občina že leta 1961 zaščitila kot naravno znamenitost. Drevo ne stoji več pokončno, temveč se močno nagiba.

Kako se je sredi Brdinj znašla jadrnica?
14. 07. 2024 22.14Ogromno velikonočno jajce, še večje srce, polno rdečih vrtnic, pa bele solzice in tetka Jesen, zdaj pa še ... jadrnica! Prebivalci Brdinj v občini Ravne na Koroškem so že vajeni, da jih vsakih nekaj mesecev ob cesti pozdravi nova kreacija izpod rok Ustvarjalcev s srcem, mimoidoči pa se radi ustavijo in preberejo pozitivne misli, ki so v kaligrafski pisavi zapisane ob njej. Kdo so avtorji, s kakšnim namenom ustvarjajo in kaj bodo še "ušpičili" v prihodnje?

Kako nad rastlinsko bolezen hrušev ožig, ki lahko uniči celotne nasade?
10. 07. 2024 19.48Visoke temperature delajo preglavice tudi rastlinam. Po šestih letih se je namreč zaradi ugodnih vremenskih pogojev spet razširil hrušev ožig, nevarna rastlinska bolezen, ki prizadene številne sadne in okrasne rastline, ni pa nevarna za ljudi in živali. Povzroča sušenje vej in v kasnejših fazah celih rastlin, ker pa je bakterijska, obstaja velika možnost, da se razširi tudi na druge rastline. Kako lahko ukrepate v primeru, da ste svoje sadno drevje našli v tem opisu?

Med sečnjo v gozdu nanj padlo drevo: umrl 28-letnik
10. 05. 2024 11.0128-letnik je v družbi sodelavca opravljal sečnjo dreves v gozdu na območju Kočevja. Pri podiranju je nanj padlo drevo. Utrpel je tako hude poškodbe, da je na kraju umrl.

Medicor: Inšpektorat 10 zdravstvenim delavcem prepovedal samostojno delo
08. 05. 2024 18.54Zdravstveni inšpektorat je prepovedal samostojno delo desetim zdravstvenim delavcem v izolskem Medicinskem centru Medicor. Da so njuno mamo obravnavali zaposleni brez ustreznih dovoljenj, sta opozorili hčerki 80-letne bolnice, ki je pred sedmimi meseci po srčni operaciji umrla v tej največji zasebni kliniki pri nas. Z Medicorjem pa se ukvarja tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

Sestri po smrti mame medicinskemu centru očitata več kot 60 nepravilnosti
07. 05. 2024 19.43Največja zasebna bolnišnica v Sloveniji, Medicinski center Medicor v Izoli, kjer zdravijo kardiovaskularne bolezni, se sooča s hudimi obtožbami. Več kot 60 nepravilnosti ji očitata hčerki pokojne 80-letne pacientke, ki je izkrvavela po posegu na srcu. V bolnišnici vse očitke zavračajo, ministrstvo za zdravje pa je v tem primeru odredilo sistemski nadzor. K strokovnemu nadzoru je pozvalo tudi Zdravniško zbornico in Zbornico zdravstvene in babiške nege.

Celodnevno deževje ponekod povzroča nevšečnosti
06. 01. 2024 16.43Celodnevno deževje ponekod po državi povzroča nevšečnosti, po poročanju uprave za zaščito in reševanje pa meteorne vode ogrožajo več objektov v Ilirski Bistrici. Vreme je preglavice povzročalo tudi organizatorjem Zlate lisice. Gasilci so v Podkorenu s strehe montažnega objekta izčrpali vodo, v Kranjski Gori pa pogasili drevo, podrto na daljnovod.

Deblak iz Mure ni prazgodovinski, nastal je v 16. stoletju
08. 11. 2023 08.53Več kot 11 metrov dolg deblak, ki so ga septembra našli na obrežju Mure, je bil najverjetneje izdelan v drugi polovici 16. stoletja, je po dobljenih rezultatih analize lesa in mahu povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari. Dodal je, da deblak ni prazgodovinski in da je najverjetneje služil kot plovec plavajočega mlina.

Čoln deblak, ki ga so našli na obrežju Mure, bodo znova potopili v vodo
12. 10. 2023 07.00Čoln deblak, ki najverjetneje izvira iz prazgodovine in ki so ga minuli teden našli na obrežju Mure, bodo arheologi ta konec tedna znova potopili v vodo na Soboškem jezeru. Rezultate analiz lesa in mahu z deblaka, ki jih delajo v Miamiju, pričakujejo v prihodnji teden, je povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Padel mogočni kostanj, ki se je bohotil pred Dramo
27. 07. 2023 10.50Kljub nasprotovanju dela javnosti, ki je zahteval ohranitev drevesa, so požagali mogočni divji kostanj, ki se je bohotil pred Dramo. Župan Zoran Janković je pred tem javno zavzel stališče, da je divji kostanj, ki so ga številni vzeli v bran, treba podreti in spoštovati projekt arhitektskega studia.

Krošnja padla na 58-letnika in ga hudo poškodovala, zaradi poškodb umrl
22. 05. 2023 07.00S Policijske uprave Novo mesto so sporočili, da se je v soboto med delom v gozdu zgodila hujša nesreča. 58-letni moški je podiral drevesa, ko je nanj padel del krošnje in ga hudo poškodoval. Kljub pomoči reševalcev je moški na kraju nesreče umrl.

Pri sečnji dreves deblo padlo na moškega, ki je na kraju umrl
23. 03. 2023 08.28V sredo dopoldne se je v gozdu v okolici Pijave Gorice v občini Škofljica zgodila tragična nesreča. Pri sečnji dreves je deblo padlo na 74-letnega moškega, ki je na kraju umrl.

Pri sečnji dreves umrl 74-letni moški
22. 03. 2023 19.26Pri sečnji dreves v okolici Pijave Gorice je umrl 74-letni moški. Po do sedaj zbranih podatkih je skupaj s 73-letnim lastnikom gozda izvajal sečnjo dreves, pri tem pa je odžagano deblo padlo na moškega in ga do smrti poškodovalo.

Kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih?
18. 03. 2023 18.50Tehnologija je tako napredovala, da lahko z njeno pomočjo zaznavamo aktivnost v možganih in jo prevajamo v razumljiv govor. Tovrstne možnosti so dobrodošle predvsem za bolnike, ki so zaradi različnih bolezni ali poškodb priklenjeni na posteljo ali invalidski voziček in niso sposobni komunicirati z drugimi ljudmi. A kako blizu smo možganskim čipom?

Slovenci lani na spletu najpogosteje iskali motorne žage in slušalke
01. 01. 2023 11.04Na platformi za primerjalno spletno nakupovanje Ceneje.si so Slovenci lani najpogosteje iskali izdelke iz kategorije motorne žage. Povpraševanje je tu na letni ravni poraslo za 30 odstotkov, so sporočili iz družbe Ceneje.si. Drugo mesto najbolj iskanih izdelkov so zasedle slušalke.

Kako izbrati pravo sekiro
10. 10. 2022 00.15Najnovejša generacija cepilnih sekir serije X predstavlja revolucijo pri oblikovanju, saj so oblikovane tako, da lahko z enim zamahom razkoljejo tudi najdebelejša debla.

Sodišče dečka v komi razglasilo za mrtvega: 'Življenjska podpora naj se konča'
13. 06. 2022 15.08Višje britansko sodišče je prišlo do zaključne odločitve v primeru 12-letnega dečka Archieja Battersbeeja, ki je že od aprila, ko je v incidentu na domu utrpel hude poškodbe, središče pravnega spora. Zdravniki, ki zdravijo otroka v bolnišnici Royal London Hospital, namreč trdijo, da bi bilo treba njegovo življenjsko podporo končati, saj naj bi bil otrok možgansko mrtev. Zdaj je zdravnikom prikimalo tudi višje britansko sodišče, ki je 12-letnika razglasilo za mrtvega. Odločitev sodišča pa je staršema zadala uničujoč udarec. "Njegovo srce še vedno bije. Dokler tako ne odloči bog, ne bom sprejela, da mora oditi," je dejala njegova mama.

Pijan sedel na traktor, povzročil nesrečo in se huje poškodoval
31. 05. 2022 08.1159-letnik je med vožnjo s traktorjem po klancu navzdol zapeljal s cestišča in zdrsel po pobočju. Traktor se je ustavil šele, ko se je zagozdil v deblo, voznik pa je huje poškodovan ostal ukleščen v vozilu. Poleg tega da je vozil neregistriran traktor brez veljavnega vozniškega dovoljenja, je bil tudi pijan.

Na lovu za meduzami našli delfine
19. 04. 2022 10.53Ribiški pomol v Kopru opoldne – čas, ko se večina bark že vrne v pristan. A zadnje čase večina sploh ne izpluje, ker je ulov zadnje mesece preveč uboren. Njihove mreže se namreč namesto od rib šibijo od meduz. Zakaj pravzaprav zadnja leta doživljamo vedno bolj množična in daljša pojavljanja meduz, ki jih je svetovna zgodovina sicer beležila že pred stoletji, nikoli pa tako pogosto? Z ekipo Preverjenega smo odšli na morje, da bi ulovili plavajoče "želatinaste velikane", našli pa nekaj povsem drugega.

Drevo padlo na moškega, ki je umrl na kraju nesreče
19. 03. 2022 16.35V gozdu pri naselju Brezova Reber pri Dvoru v občini Žužemberk je okoli poldneva pri sečnji drevo padlo na občana, ki je umrl na kraju nesreče, je objavila uprava za zaščito in reševanje.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Vozilo se je prevrnilo na streho, ena oseba umrla
11. 07. 2021 09.34V naselju Zgornje Verjane je v prometni nesreči umrla oseba, še eno osebo pa so prepeljali na zdravljenje v bolnišnico.

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Rešena skrivnost množičnega pogina slonov v Bocvani
21. 09. 2020 16.07Za doslej nepojasnjen pogin več sto slonov maja in junija letos v Bocvani so bili krivi strupi, ki so jih v tamkajšnjo vodo izločale mikroskopske alge, imenovane modrozelene cepljivke ali cianobakterije, na spletu poroča britanski BBC. V Bocvani sicer živi kar tretjina afriške populacije slonov, njihov pogin pa je sprožil veliko zaskrbljenost.

Plaz zaprl glavno cesto med Kobaridom in Tolminom
05. 06. 2020 09.21Močni nalivi so minulo noč zaznamovali Severno Primorsko. Nekaj pred 7. uro zjutraj se je na glavno cesto med Kobaridom in Tolminom, v bližini križišča za naselje Kamno, vsul zemeljski plaz. Cesta je bila zaradi sanacije zaprta več ur.