Znanost in tehnologija

Kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih?

Ljubljana, 18. 03. 2023 18.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
31

Tehnologija je tako napredovala, da lahko z njeno pomočjo zaznavamo aktivnost v možganih in jo prevajamo v razumljiv govor. Tovrstne možnosti so dobrodošle predvsem za bolnike, ki so zaradi različnih bolezni ali poškodb priklenjeni na posteljo ali invalidski voziček in niso sposobni komunicirati z drugimi ljudmi. A kako blizu smo možganskim čipom?

Računalniki in možgani
Računalniki in možgani FOTO: Shutterstock

Elon Musk je v zadnjih letih že večkrat omenil, da si prizadeva, da bi v človeške možgane vgradil računalniški čip. Prav s tem naj bi se že vse od ustanovitve leta 2016 ukvarjal tudi njegov nevrotehnološki startup Neuralink. Musk je med drugim dejal, da si prizadevajo, da bi njegovi možganski čipi paraliziranim ljudem pomagali hoditi, slepim pa videti. Ko bodo čipi dovolj varni za uporabo, pa je napovedal, da si ga bo vstavil tudi sam in se tako spremenil v nekakšnega kiborga. Podjetje naj bi po letih testiranja na živalih, kot pravi Musk, v bližnji prihodnosti začelo tudi poskuse na ljudeh. Toda njegova napoved je pod velikim vprašajem, saj je njihovo prošnjo za odobritev testiranja na ljudeh, ki so jo podali lani, ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) zavrnila.

"Neuralink ima za moje pojme en zelo velik problem: da se zelo izogibajo znanstvenim potrditvam svojega dela. Skrivajo svoj razvoj in tega v znanosti ne maramo. V znanosti je tako, da če kaj narediš, moraš to objaviti in nato to znanstvena skupnost potrdi," je po svojem predavanju v sklopu Tedna možganov dejal nevrolog Blaž Koritnik z Inštituta za klinično nevrofiziologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. 

Neuralink še zdaleč ni ne prvo ne edino podjetje, ki se ukvarja z vmesniki med možgani in računalniki. Takšne možnosti medicina v sodelovanju s tehnološkimi podjetji razvija zadnjih 15 let, v želji, da bi ljudem, ki zaradi različnih zdravstvenih težav (ALS, možganska kap, ki prizadene možgansko deblo, poškodbe hrbtenjače ipd.) pristanejo v t. i. stanju vklenjene zavesti. "To je stanje, v katerem je zavest znotraj možganov popolnoma delujoča, ampak oseba izgubi sposobnost, da bi na kakršen koli način navzven pokazala, povedala, sporočila, kaj se dogaja v njenih mislih," je pojasnil Koritnik. 

Kot eno od hujših tovrstnih zdravstvenih stanj je izpostavil amiotrofično lateralno sklerozo (ALS), nevrološko bolezen, pri kateri mišice slabijo in usihajo. Bolniki imajo tako lahko težave s požiranjem hrane, govorjenjem, hojo in dihanjem, nazadnje pa preidejo v stanje vklenjene zavesti, ko je bolniku kljub ohranjeni zavesti onemogočena kakršna koli komunikacija z okolico.

Od zamudnega črkovanja in mežikanja do naprednih računalniških vmesnikov

V takšnem stanju se je pri 43 letih po kapi v možganskem deblu leta 1995 znašel tudi Jean-Dominique Bauby, francoski novinar in urednik revije Elle. Edini način, s katerim je lahko komuniciral z zunanjim svetom, je bilo mežikanje z levim očesom. S pomočjo logopedinje je še pred smrtjo uspel napisati avtobiografijo. Ona mu je govorila črke, on pa je pri črki, ki jo je želel zapisati, pomežiknil z očesom. 

"Tri ure na dan, sedem dni na teden, dva meseca sta delala, da sta napisala knjigo, ki pripoveduje njegovo zgodbo. Takšen način komuniciranja je seveda naporen tako za bolnika kot za okolico. V zadnjih desetletjih pa smo z razvojem tehnologije, predvsem računalništva, dobili precej bolj učinkovite naprave in načine, kako komunicirati s takšnimi bolniki," je poudaril Koritnik.

Prizor iz filma o Baubyju, Skafander in metulj (2007), ki je bil posnet po istoimenski knjigi
Prizor iz filma o Baubyju, Skafander in metulj (2007), ki je bil posnet po istoimenski knjigi FOTO: Profimedia

Gre predvsem za sisteme za neinvazivno in invazivno merjenje možganske aktivnosti, ki omogočajo dostop do informacij, vkodiranih v možganski skorji. Na drugi strani so računalniki, podprti z umetno inteligenco, ki te informacije analizirajo, nadgradijo in pretvorijo v nam razumljiv govor.

Nekateri možgansko-računalniški vmesniki bolnikom pomagajo komunicirati tako, da zaznavajo njihovo očesno gibanje. Takšne komunikatorje lahko bolniki danes dobijo na napotnico. Gre za napravo, ki s pomočjo očesnih gibov izbira črke na tipkovnici. "S takšno napravo se da zapisat 5-10 besed na minuto," pravi nevrolog. 

A pri tovrstnih vmesnikih mora bolnik imeti delujoče mišice očes. Kaj pa, če oseba ne more premikati niti tega? "Razvoj gre predvsem v smer, kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih, se pravi – naše misli in notranji govor, ki ga imamo," je poudaril. Med drugim tako obstajajo elektroencefalografski možgansko-računalniški vmesniki, ki omogočajo merjenje možganske električne aktivnosti s pomočjo elektrod na površini glave. 

Po besedah Koritnika so možgansko-računalniški vmesniki dober primer, kako lahko sodobna tehnologija pomaga bolnikom, ko jim medicina ne more ponuditi učinkovitega zdravljenja. "Želeli bi si recimo način, da bi lahko z mislimi upravljali invalidski voziček," je dejal Koritnik in pojasnil, da bi to lahko bilo v prihodnosti možno s pomočjo zaznavanja možganske aktivnosti nad motorično skorjo v možganih, torej tam, kjer se ustvarjajo navodila za gibanje. 

Bo komuniciranje prek vmesnikov kdaj enakovredno običajnemu pogovoru?

Koritnik je izpostavil tudi nekaj najnovejših znanstvenih člankov oziroma raziskav s tega področja. Med drugim je omenil raziskavo, pri kateri so bolnikom v del možganov, ki skrbi za motoriko, vgradili ploščico z mikroelektrodami. Znanstveniki upajo, da bi na ta način oseba, denimo tetraplegik, lahko z mislimi upravljala z zaslonom, tipkala in podobno. 

A ker imajo invazivne metode veliko slabosti, vse pogosteje iščejo tudi možnosti, kako do informacij v možganih priti na manj invazivne načine. "Eden takšnih je t. i. stentroda, se pravi elektroda, ki je vpeta v stent. Takšen stent se potem potisne v venske sinuse na površini možganov, zelo blizu motorične skorje, in to je zadosti blizu, da se da na relativno neinvaziven način dobiti dovolj kakovostne informacije. Pacient, ki je preizkušal ta sistem, je lahko z očmi opazoval in izbiral črke, nato pa je z mislimi "kliknil" na miško," je pojasnil Koritnik. Kot pravi, je bistvo te raziskave, da so pokazali, da je sistem varen. "Vključenih je bilo pet bolnikov in pri nobenem od njih ni prišlo do kakšnih zapletov," je dejal. 

Blaž Koritnik
Blaž Koritnik FOTO: Damjan Žibert

Predstavil je še en sistem, pri katerem so prav tako elektrode vgrajene v možgansko motorično skorjo. "Pacientu spuščajo določeno višino zvoka, s pomočjo hitrosti kroženja signalov v možganski skorji pa generirajo zvok. In pacient zmore s svojo aktivnostjo možganov spreminjat višino tonov. Se pravi, dvigniti ton z mislimi ali pa spustiti ton z mislimi. In na ta način dobi možnost izbire: da ali ne. Se pravi, če z mislimi dvigne ton, je to JA, če z mislimi spusti ton, je to NE. Pacient, ki je povsem priklenjen na posteljo in ne more premikati niti oči, lahko zgolj sliši, je na tak način v eni uri zmogel skomunicirati en stavek, kar je v resnici velik uspeh za nekoga, ki bi bil brez tega popolnoma odrezan od komunikacije," je na kratko pojasnil pomen raziskave

Izpostavil pa je tudi članek o t. i. nevroprotezi oziroma pogovorni protezi. "Tukaj so poskusili z merjenjem aktivnosti nad govornim predelom možganov ugotoviti, kaj hoče pacient povedati. Ta študija je zelo pomembna, saj uporablja program za predikcijo govora, ki pomaga bolniku izbirati besede." 

Pa bo kdaj zaznavanje valov v možganih in njihovo pretvarjanje v govor enakovredno pogovoru? "Enakovredno najbrž ne bo nikoli. Verjetno bo šlo za neke približke, predvsem v sodelovanju z umetno inteligenco. Čeprav si večina ne želi, da bi postala umetna inteligenca del nas, pa je to za nekoga, ki ima takšne omejitve, najbrž korak naprej," je prepričan Koritnik. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rožice že odcvetajo
30. 01. 2024 14.17
+2
Saj mi gre skoraj na smeh, vendar bodo najbrž že ob rojstvu dojenčkom, čez 30+ let, avtomatsko vgradili, oz., injicirali tak čip......pod predpostavko, da bo človeštvo kot tako, še obstojalo. Sicer bomo generacija, ki se temu več ali manj čudi, že pod zemljo.
punkracij
19. 03. 2023 10.41
+1
Vsaka novost nosi s seboj dobro in slabo,z vztrajanjem in trdim delom obstaja verjetnost v več dobrega.
Slavko BabIč
19. 03. 2023 08.35
+3
biočipi v tistih muskovih šimpanzih, ki so potem noreli! A ni to mučenje živali? ne to je znanost, ha,ha!
Slavko BabIč
19. 03. 2023 08.36
+1
Omas1313
18. 03. 2023 21.45
+0
Toliko ste napredni , da čipe v glavo dajete bravo… med tem pa žena čaka 5 let na operacijo popkovne kile. Daj pejte nekam , da ne rečem kam🤢
Houdre
18. 03. 2023 21.27
+2
Pri levakih nemogočr kaj najti
Sickk 2
18. 03. 2023 21.39
+0
Uuu to pa je jak humor. Glede na izvirnost je lih obratn zgleda al je pa samo pr teb mogoce...
Tone 12345
18. 03. 2023 21.12
+4
Dejte no še raka ne znate pozdravit že 70 let!je stanje isto 50 %smrtnosti!!!!
Ramzess
18. 03. 2023 21.24
+5
Znajo znajo, a dokler prinaša profit, jim do tega ni. Pa to ne velja samo za raka.
Rožice že odcvetajo
30. 01. 2024 14.21
+3
Tone, ni interesa glede raka, služijo z kvazi zdravili....je bolj donosno.
enapi
18. 03. 2023 20.48
+1
Predvsem možgančke ovčk ni problem prebrati.
Claus
18. 03. 2023 20.48
-1
Super zadeve in naj čim prej odobrijo.
Arguss
18. 03. 2023 20.42
+1
Ne bom niti komentiral ta balast.
Defragment
18. 03. 2023 20.19
+2
Kakor se jaz spoznam na medicino se mi zdi, da bi pri nekaterih predstavnikih človeške vrste težko našel kakšno informacijo. Vsaj uporabno ne. 😂
zoom24
18. 03. 2023 20.14
+11
Čisto tako...Nekaterim bolnikom režejo črevesje, da moraj nosit vrečko. A se to ne da nadomestit z drugo umetjo črevjo?
Tone 12345
18. 03. 2023 21.15
+1
Medicina je še vedno na psu samo primitivno rezanje pri operacijah ki ćloveka naredi invalida umetni izhod črevesja!!!kaj ste normalni!!!primitivno do konca!!!
mijavci
18. 03. 2023 19.36
+11
Cilj starčkov z polno denarnico je kako svojo zavest prenesti v oblak, in potem ko telo odpove enostavno poiščeš mlado zdravo telo in inštaliraš nazaj, samo so mal prestari, da bi to še dočakali. Sploh pa kdor je bral kaj od Nikole Tesla on je že takrat dejal da naša zavest ni v možganih temveč v duši.
tornadotex
18. 03. 2023 20.04
+5
V prihodnosti bo ta stvar realno obstajala.Reče se ji kloniranje telesa.Potem je samo še vprašanje za naslednje generacije, kako iz starega telesa prenesti vse informacije v novo in življenje za naslednjih 80 let je zopet varno, seveda dokler spet ne prideš do prelomnice to je novi klon....
booby98
18. 03. 2023 20.07
+2
Claus
18. 03. 2023 20.47
-1
Ramzess
18. 03. 2023 21.26
+0
MojsterSplinter
18. 03. 2023 19.32
+4
NE, NE in še enkrat NE! Rotim vas, preden bo prepozno! NE!!!
Claus
18. 03. 2023 20.47
+0
MojsterSplinter
19. 03. 2023 08.33
+2
Bojim se pomembnežev, ki bodo imeli v lasti tehnologijo, s katero ti bodo videli v možgane in bodo potem to izkoriščali.
Sventevith
18. 03. 2023 19.27
+5
Je to vse kar tehnologija zmore? Ne ni, ampak teh podatkov vi nimate in to je prodajanje bučk.
niktalop
18. 03. 2023 19.18
+7
Kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih? Na to vprašanje bi lahko najboljše odgovorili v CIA, FSB, Mosadu, Mi6 pa še kje.
Betuul
18. 03. 2023 19.17
+5
V možganih se skriva marsikaj! Je en tak memoriy! Fajn bi blo; če bi imeli stekleno bučko, bi se takoj vidlo kaj je notri!
Delavec_Slo
18. 03. 2023 19.14
+9
Pri naših parlamentarcih ni problem, ker možganov nimajo!
niktalop
18. 03. 2023 19.16
+10
Delavec_Slo
18. 03. 2023 19.18
+2
_endrug
18. 03. 2023 19.13
+2
Kako? Tako: instructables.com/Arduino-brain-wave-reader/ pa še drago ni. Le težko interpretirati...