covid bolnišnica

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja
18. 10. 2024 06.09"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Covid-19 zopet kroži, kaj storiti, če test pokaže pozitiven rezultat?
19. 08. 2024 19.06Zadnje tedne se po svetu znova veča število obolelih za covidom-19. Na porast koronavirusa pa nismo imuni niti v Sloveniji. Nekatere bolnišnice, med njimi tudi Splošna bolnišnica Novo mesto in Onkološki inštitut, so zato omejile obiske in spet priporočajo nošenje zaščitne maske. A čeprav se bolezen širi, večina bolnikov zboli z blagimi znaki, hudi zapleti pa so zelo redki. In kaj moramo torej v postpandemskem času narediti, če test za covid-19 pokaže pozitiven rezultat?

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj
07. 06. 2024 15.09Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije
04. 04. 2024 14.06Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Počivalškovi ventilatorji po oceni zdravnikov neustrezni: romali so v skladišča
13. 03. 2024 19.12V času epidemije so bili za zdravljenje hujših bolnikov ključni ventilatorji. Vendar pa pri njihovi nabavi ni šlo brez afer. Tedanji minister Zdravko Počivalšek je dejal: "V izrednih razmerah nismo kupovali mercedesov, ampak golfe." S temi golfi pa so še vedno težave. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke naj bi tako eni od bolnišnic zaradi neustreznega delovanja ventilatorja znamke Bellavista priporočila, naj ventilatorje te znamke, dokler ne raziščejo zapleta, umakne iz uporabe. Zavod za blagovne rezerve je sicer bolnišnicam dobavil 46 teh ventilatorjev, številni pa so do danes ostali praktično nedotaknjeni. Ker so bili po ocenah zdravnikov neustrezni, so romali v skladišča.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'
14. 02. 2024 16.41Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov
04. 01. 2024 18.09Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Zaradi porasta bolnikov s covidom-19 omejitev obiskov v celjski bolnišnici
08. 12. 2023 12.12Splošna bolnišnica Celje zaradi izrazitega porasta števila hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 omejuje obiske. Ukrep velja od danes do preklica. Bolnike lahko naenkrat obišče le ena zdrava oseba, vsem obiskovalcem pa priporočajo uporabo zaščitne obrazne maske.

Zaradi porasta okužb obiski v UKC Maribor prepovedani
04. 12. 2023 12.37Zaradi porasta virusnih okužb dihal, predvsem covida-19, pojavljajo pa se tudi že gripa in gripi podobna obolenja, so v UKC Maribor do preklica prepovedani obiski. V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec pa zaradi poslabšanih epidemioloških razmer omejujejo obiske na določenih oddelkih.

Ljubljanska infekcijska klinika še pred gradnjo dražja za 50 milijonov, mariborska za 16
21. 07. 2023 06.00Medtem ko ljubljanska infekcijska klinika čaka, kdo jo bo gradil, se že draži. V dveh letih za slabih 50 milijonov evrov oz. za dobrih 46 odstotkov. Ministrstvo za zdravje našteva razloge za tako visoko podražitev: podražitve v gradbeništvu, povečanje klinike, pa tudi slabo oceno, koliko bo bolnišnica sploh stala. Približno za toliko, kot se je podražila ljubljanska infekcijska klinika, pa bi po prvotni oceni morali plačati za mariborsko, ki ji je vlada odrekla 40 milijonov evropskih sredstev. A tudi mariborska se draži, vrednost investicije je narasla na okoli 70 milijonov evrov. Medtem ko so zdravniki mariborske infekcijske klinike ogorčeni, na ministrstvu za zdravje trdijo, da se kliniki niso odrekli, le da jo bodo financirali iz proračuna. Zdravniki pa se bojijo, da gre za prazne obljube.

Lekcije odziva na covid-19: vlaganje v zdravstvene delavce in boljše obveščanje
02. 05. 2023 11.02Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC) je v okviru odziva na pandemijo covida-19 pripravil poročilo o lekcijah, ki bi lahko prispevale k boljši pripravljenosti na zdravstvene krize v Evropi. Agencija med drugim izpostavlja potrebo po vlaganju v zdravstvene delavce in izboljšanju obveščanja o zdravstvenih tveganjih.

Papež Frančišek mora ostati v bolnišnici
29. 03. 2023 20.09Papež Frančišek ima okužbo dihal in bo nekaj dni ostal na zdravljenju v bolnišnici v Rimu. Kot je zatrdil njegov predstavnik, ne gre za covid-19.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

'Nihče si ne zasluži česa takšnega. Narobe je šlo vse, kar je lahko'
15. 09. 2022 13.25"Zgodba je pretresljiva, težka in neverjetna," je po tragičnem dogodku, ki se je zgodil v Splošni bolnišnici Celje, dejal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. "Nekdo je včeraj pokopal očeta, danes pa je izvedel, da je živ. Drugi pa je danes izvedel, da je oče mrtev," je opisal. Jasen je, da gre tu za vrsto napak v celotni verigi – od premestitve pacientov iz DSO do procesa identificiranja pokojnega – in da je kaj takšnega v 21. stoletju, v dobi digitalizacije, nekaj nedopustnega. Ter da vlada in ministrstvo sprejemata odstop vodstva celjske bolnišnice, saj da je to tudi edina pričakovana poteza.

Svet zavoda UKC Ljubljana želi prepotrebno obnovo še pred jesenjo
17. 08. 2022 20.16Svet zavoda UKC Ljubljana je na seji obravnaval aktualne teme glede delovanja in izpostavil, da je glavna stavba UKC prepotrebna obnove. "UKCL nujno potrebuje nova okna v bolniških sobah in novo izolacijo stavbe pred zimo, ki prihaja, boljše prezračevanje in nova dvigala. Potrebuje še veliko drugega, vendar je energetska sanacija v tem trenutku izvedljiva, prioritetna in v dosegu roke," so zapisali v dopis, ki so ga poslali zdravstvenemu ministrstvu. Sanacijo želijo še pred jesenjo/zimo.

Poletni vrh koronavirusnih okužb prihodnji teden
21. 07. 2022 09.46Število potrjenih okužb z novim koronavirusom bo v Sloveniji v prihodnjem tednu doseglo vrh in se začelo umirjati, je napovedal Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete. Infektologinja Bojana Beović je spomnila, da na širjenje virusa vplivajo tudi poletni način življenja in počitnice. V tokratnem valu okužb krožita predvsem podrazličici BA.4 in BA.5, za kateri je značilno, da po simptomih spominjata na prehlad. Pristojni so sicer v sredo v Sloveniji ob 825 PCR-testih in 6138 hitrih antigenskih testih potrdili 1829 okužb z novim koronavirusom, osem več kot v torek.

Bolnišnice zaradi naraščanja okužb uvajajo omejitve obiskov
19. 07. 2022 15.00Pristojni v številnih slovenskih bolnišnicah so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili, da omejijo obiske. V nekaterih so jih prepovedali in dopustili izjeme, drugje so jih omejili na eno zdravo osebo v določenem časovnem intervalu ali jih omogočili po predhodnem dogovoru. V večini bolnišnic je ob tem zopet obvezna uporaba zaščitnih mask.

Bešič Loredan: Ni izrednih razmer, situacijo imamo pod nadzorom
06. 07. 2022 09.39Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje so na novinarski konferenci predstavili vlogo ministrstva pri obvladovanju epidemije covida-19. Minister je pojasnil, da je bila v torek ustanovljena nova skupina, ki bo skrbela za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet v zdravstvenem sistemu. Cilj je zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo tako za covidne kot necovidne bolnike. "Ni izrednih razmer, ni posebnega poudarka na covidu," je bil jasen minister.

Negovalni dom covid-19 predvidoma na območju Ptuja
15. 04. 2022 11.46Negovalni dom covid-19, ki ga je vlada uvrstila v načrt razvojnih programov za obdobje 2022–2025, bodo predvidoma zgradili na Ptuju. Namenjen bo bolnikom po težkih poškodbah glave, hrbtenice in za rezervne kapacitete v primeru ponovnih epidemij.

V bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih
03. 04. 2022 09.56Čeprav se epidemija umirja - v soboto so potrdili 899 novih okužb - v bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih. Ponekod ne dosegajo niti tri četrtine programa nenujnih operacij, med najbolj obremenjenimi oddelki je ortopedija. Razlogi pa: prerazporeditev zaposlenih na covidne oddelke, bolniška odsotnost in odhodi medicinskih sester.

Strokovni direktor UKC Maribor: Da bi ohranil obraz in hrbtenico, sem moral odstopiti
16. 03. 2022 16.38Matjaž Vogrin kljub dobrim ocenam svojega dosedanjega dela vztraja pri odstopu s položaja strokovnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor in od kandidature za nov mandat. "Ocenil sem, da – če želim ohraniti obraz in hrbtenico – enostavno moram odstopiti," je povedal.

Je cepljenje s tretjim odmerkom še smiselno? Zdravstvena stroka pravi, da je
22. 02. 2022 20.08S poživitvenim odmerkom je pri nas cepljenih komaj 30 odstotkov prebivalcev, kar nas znova uvršča na sam rep evropskih držav. Pa je glede na sproščanje in napovedi, da bo pandemije poleti konec, tretji odmerek sploh še smiseln? Zdravstvena stroka pravi, da je. Vodja slovenske cepilne strategije Bojana Beović sicer dodaja, da če ste okužbo pravkar preboleli, vam z obnovitveno dozo ni treba hiteti. Profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta pa cepljenje priporoča čim prej.

Direktorica celjske bolnišnice presenetila z odstopom
22. 02. 2022 20.06Direktorica celjske bolnišnice Margareta Guček Zakošek presenetljivo – tri leta pred iztekom mandata – zapušča direktorski stolček. Svojo odstopno izjavo je nekdaj vidna članica SMC članom sveta prebrala potem, ko so na ponedeljkovi seji obravnavali poslovne rezultate minulega leta, v katerem je bolnišnica pridelala približno štiri milijone evrov izgube. Slabše poslovanje naj sicer ne bi bil edini zdrs v njeni zadnji, komaj enoletni, epizodi vodenja.

V četrtek potrdili 7.500 novih okužb, v torek o prilagajanju ukrepov
11. 02. 2022 10.09V četrtek so ob 2978 PCR-testih in 90.970 hitrih antigenskih testih potrdili 7514 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 162.374 primerov aktivnih okužb, kar je 9317 primerov manj kot dan prej. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 429 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 116, je objavila vlada. Širša zdravstvena stroka in minister za zdravje Janez Poklukar bodo v torek na Brdu pri Kranju razpravljali o prilagoditvah epidemioloških ukrepov.

Med otroki po prebolelem večorganskem vnetnem sindromu šest ponovnih okužb
03. 02. 2022 14.22V ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru so doslej zdravili 83 otrok, ki so po prebolelem covidu-19 zboleli za večorganskim vnetnim sindromom. Ta je posledica avtoimunskega odziva telesa na okužbo. Šest od teh otrok se je ponovno okužilo z novim koronavirusom, a k sreči pri nobenem ni prišlo do ponovitve večorganskega vnetnega sindroma.

Odslej za potrditev okužbe dovolj hitri test
31. 01. 2022 09.54Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v nedeljo opravili 11.067 PCR-testov in pri tem potrdili 8575 okužb z novim koronavirusom. Število hospitaliziranih bolnikov se je rahlo povečalo, a ostaja stabilno. Zdravstveni minister Janez Poklukar je predstavil nov protokol testiranja, ki bo v veljavo stopil s 1. februarjem. Za potrditev okužbe bo zadostoval že pozitiven hitri antigenski test, ki pa bo moral biti opravljen na eni od vstopnih točk. Na PCR-testiranje bo lahko bolnika naročil le zdravnik, in sicer predvsem kronične bolnike, nosečnice in ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.

14.878 novih okužb. Objavili, kakšne so pri nas stopnje tveganja hospitalizacije
29. 01. 2022 09.34Stopnja tveganja hospitalizacije je pri okužbi s covidom-19 odvisna od starosti in cepilnega statusa, kažejo podatki, ki jih je na svoji spletni strani objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Po podatkih je tveganje za hospitalizacijo pri covidu-19 največje pri necepljenih posameznikih, starejših od 65 let. Sicer pa so pri nas potrdili še 14.878 novih okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 726 covidnih bolnikov, od tega 124 na intenzivni negi. Umrlo je 11 oseb s covidom-19.

Poklukar: Za sproščanje ukrepov tveganje še preveliko
26. 01. 2022 16.44Minister za zdravje Janez Poklukar poudarja, da so v petem valu zaradi koronavirusne različice omikron praktično vse postavili na novo – od testiranja, karanten, izolacij, delovanja mikrobioloških laboratorijev do organizacije bolnišnic. Za sproščanje protiepidemičnih ukrepov pa je tveganje po njegovih besedah za zdaj še vedno preveliko.