Šempetrska bolnišnica ima še vedno odprte covidne oddelke - tudi intenzivno enoto, sprejemajo še covidne paciente iz obalno - kraške regije. Zato še ne opravljajo vseh operacij.
Strokovna direktorica SB Nova Gorica Dunja Savnik Winkler pojasnjuje: "Elektivne operacijo so še vedno zelo zelo zmanjšane. Ta trenutek smo nekje med 60 in 70 odstotki izvajanja našega obstoječega programa."
Bolnišnica Murska Sobota - operativni program smo poskušali zagnati v celoti in delati tudi dodatno, pravi direktor Daniel Grabar. "Zaradi obremenitve osebja, tudi odsotnosti, zbolelih in pa zaposlitev s covid pacienti, smo tam nekje 70 do 80 odstotkih. Dejansko so ortopedski posegi že prej bili tisti, kjer se je najdlje čakalo, tudi zdaj so nekako največja težava," dodaja.
Iz mariborskega kliničnega centra so nam sporočili, da so ta teden opravili 80 odstotkov operativnega programa, iz ljubljanskega pa nič številk le, da nekatere operacije še opravljajo v okrnjenem obsegu, predvsem zaradi epidemioloških navodil in prerazporeditve kadra na covid oddelke. Tudi v Celju še niso na ravni organizacije dela kot pred epidemijo.
Radko Komadina, v.d. direktorja SB Celje pojasnjuje: "Iz epidemije smo prišli z manj zdravniki, predvsem pa z manj sestrami. In na oddelke, ki so imeli prej 38 postelj v kirurški stolpnici, trudoma razporejamo 20, 25 postelj. Postelj ne moremo zasesti, ker ni kadra." V povprečju so slovenske bolnišnice lani opravile za šest odstotkov, celjska pa kar za 13 odstotkov manj operacij kot leta 2019. Kaj to pomeni za čakalne dobe? Zadnje poročilo o čakalnih dobah je NIJZ objavil pred več kot enim letom - že takrat pa je dlje kot je zakonsko dopustno na operacije in posege čakalo skoraj 40 odstotkov pacientov.
V soboto potrdili 899 novih okužb s koronavirusom
V soboto so ob 677 PCR-testih in 4050 hitrih antigenskih testih potrdili 899 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno aktivnih 36.740 primerov okužbe, to je 613 manj kot dan prej. Sedemdnevno število potrjenih primerov še naprej upada.
V soboto so sicer potrdili 1459 okužb manj kot v petek in 1107 manj kot prejšnjo soboto. Sedemdnevno število potrjenih primerov še naprej upada in znaša 2390, to pa je 63 manj kot dan prej. Upadlo je tudi število potrjenih primerov okužbe v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev, ki trenutno znaša 1740 oziroma 30 manj kot dan prej.
Po podatkih NIJZ je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.264.693 ljudi, z vsemi potrebnimi odmerki pa 1.220.247.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.