Število okužb s koronavirusom je v zadnjih nekaj tednih v Sloveniji naraščalo. Pristojni so včeraj potrdili 1829 okužb, kar je osem več kot v torek, kažejo sveži podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Po njegovi oceni je v Sloveniji trenutno 20.835 aktivnih primerov okužb, kar je 199 več kot dan prej. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1565, kar je 13 več kot dan prej. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 984, kar je 10 več kot dan prej.
Član posvetovalne skupine za covid-19 pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete je na družbenem omrežju napovedal, da se bo poletni epidemični val počasi umiril. Po njegovih besedah se reprodukcijsko število širjenja okužb zmanjšuje, po modelskih napovedih bomo konec julija tako dosegli vrh okužb. "Kaj se bo zgodilo potem, je še nejasno. Ena možnost je, da bomo ostali na platoju in bo naraščanje počasnejše, druga pa, da se bodo krivulje obrnile navzdol," je ocenil.
Po besedah predsednice Zdravniške zbornice Slovenije in infektologinje Bojane Beović bo hitrost dosega vrha odvisna od imunosti prebivalcev, ki ni znana v celoti. Spomnila je, da na širjenje epidemije covida-19 vplivajo tudi poletni način življenja, šolske počitnice in dopusti.
Ob poletnem valu okužb se v Sloveniji širita podrazličici omikrona BA.4 in BA.5
Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so sporočili, da se v Sloveniji obe podrazličici po zadnjih podatkih pojavljata v več kot 95 odstotkih vseh analiziranih vzorcev.
Po podatkih iz Združenega kraljestva so simptomi bolezni ob okužbi z omenjenima podrazličicama zelo podobni prehladu, je poudarila infektologinja Beović. O vročini je poročala le tretjina obolelih, večina pa o nahodu, zamašenem nosu, kašlju, hripavosti, glavobolu in utrujenosti. "Izguba voha in okusa, kar je bilo značilno v prejšnjih valovih, je bistveno manj pogosta," je dodala. Navodila posameznikom, ki bolezen prebolevajo blago, so podobna kot v primeru prehlada, če se stanje poslabša, pa je potrebna zdravniška pomoč.
Ob tem je pojasnila, da je stanje v bolnišnicah zaskrbljujoče, saj je s koronavirusom okuženih veliko bolnikov, ki se sicer zdravijo zaradi drugih zdravstvenih težav. "To predstavlja precejšnje breme, ker je treba te bolnike ločiti od ostalih, ki so v bolnišnici," je opomnila.
Pri nekaterih bolnikih covid-19 poslabša osnovne kronične težave, manjši delež pa jih še vedno zboleva tudi za covidnimi pljučnicami, ki so bile sicer bolj pogoste pri prejšnjih različicah virusa.
Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 75 bolnikov, kar je sedem manj kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih pa se je zaradi te bolezni zdravilo devet obolelih, enako število kot dan prej. Umrlo je pet bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo.
Skupno je bilo v sredo hospitaliziranih 319 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je šest več kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v torek s potrjeno okužbo skupno 16 bolnikov, kar so trije manj kot dan prej.
Omejitev obiskov v jeseniški bolnišnici
Včeraj smo poročali o omejitvah obiskov, ki so jih zaradi povečanja okužb z novim koronavirusom, uvedle nekatere slovenske bolnišnice. Danes se je za ta korak odločila tudi Splošna bolnišnica Jesenice in začasno prepovedala obiske na internih oddelkih bolnišnice. Izjemoma so obiski dovoljeni pri kritično bolnih, paliativnih bolnikih, vendar izključno po predhodnem dogovoru s predstojnikom internistične službe.
Na ostalih oddelkih bolnišnice še vedno velja, da so obiski dovoljeni, vendar so omejeni na eno zdravo osebo maksimalno 15 minut. V vseh prostorih bolnišnice, za vse zaposlene in obiskovalce, je ponovno obvezna uporaba obraznih zaščitnih mask, so še sporočili iz jeseniške bolnišnice.
Obvezno uporaba zaščitnih mask v ZD Ljubljana
Iz Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana so sporočili, da je zaradi slabše epidemiološke situacije in naraščanja števila okuženih s koronavirusom od danes obvezna uporaba obraznih zaščitnih mask za vse obiskovalce ZD Ljubljana.
Zaščitno masko si morajo obiskovalci pravilno namestiti čez nos in usta še pred vstopom v zdravstveni dom, na naročen termin pa naj pridejo do pet minut prej in vzdržujejo osebno varnostno razdaljo dva metra ves čas zadrževanja v prostorih Zdravstvenega doma Ljubljana, so še sporočili.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.