Po torkovem izrednem sestanku Odbora za bolnišnično in specialistično zdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS) so v zbornici opozorili, da so številni zdravniki prekomerno delo opravljali brez podpisanih soglasij in bi tako lahko praktično takoj prenehali opravljati nadurno delo. Opozarjajo tudi na učinek domina, ki bo sledil po umiku soglasij za nadurno delo.
Poudarjajo, da bo zaradi tega ogroženo neprekinjeno zdravstveno varstvo, saj da bo v regijskih bolnišnicah najkasneje šesti dan po uveljavitvi umika soglasij zmanjkalo zdravniškega osebja, posledično pa se bo povečal pritisk na urgentne centre, zmanjšale se bodo storitve, ki jim bo sicer upadla tudi kakovost, zaradi pomanjkanja osebja pa naj bi se zapirali celo pediatrični oddelki in posamezne porodnišnice.
Kaj to pomeni za bolnike in kako komentirajo nastalo situacijo, smo povprašali zdravstvene zavode po Sloveniji.
Soglasje umaknilo 43 odstotkov zdravnikov UKC LJ in 35 odstotkov zdravnikov UKC MB
V naši največji bolnišnici, Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, sta do ponedeljka soglasje umaknila 402 zdravnika od skupno 916 zdravnikov, ki so pred tem imeli soglasje za nadurno delo. "Načrt, kako bo delo potekalo po 30 dneh od umika soglasij, je še v pripravi. Ostalega trenutno ne bi komentirali," so bili skopi v UKC Ljubljana.
V UKC Maribor pa je soglasje za nadurno delo umaknilo 249 zdravnikov oziroma 35 odstotkov zdravnikov. "Delo v UKC Maribor je še vedno organizirano tako, da je zagotovljena čim manj motena oskrba bolnikov. Še naprej izvajamo vse zdravniške storitve, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali v smrt. Istočasno izvajamo vse zdravstvene storitve za otroke do 18. leta starosti ter bolnike, starejše od 65 let, vse zdravstvene storitve v zvezi z nosečnostjo in porodom ter ukrepe za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni," so poudarili.
V mariborskem kliničnem centru zagotavljajo, da se bodo na Kliniki za pediatrijo potrudili, da bodo tudi po umiku soglasij za nadurno delo pediatrov zagotovili nujno zdravstveno oskrbo vsem otrokom v okviru zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. "Prav tako bomo poskrbeli za ustrezno zdravljenje vseh hospitaliziranih otrok, kjer pa smo že sedaj soočeni z več kot 100-odstotno zasedenostjo, saj se virusi žal niso umaknili," so poudarili.
Pravijo pa, da bodo imeli več težav z zagotavljanjem zdravstvene oskrbe za nenujne bolnike oziroma za otroke, ki se vodijo v njihovih ambulantah, saj bo njihova prioriteta obravnava akutno bolnih otrok. "Tako lahko pričakujemo tudi odpovedi nekaterih terminov. Morda še ne v prvem tednu po uveljavitvi umika soglasij, vsekakor pa bomo težko ohranili trenutni nivo dela. Na Kliniki za pediatrijo se bojimo, da se bo ob vztrajanju trenutne epidemiološke situacije in ob možnosti preusmerjanja otrok iz drugih regij, kjer morda ne bodo mogli zagotoviti neprekinjenega zdravstvenega varstva, situacija hitro poslabšala, zato apeliramo na odgovorne, da čimprej sklenejo ustrezen dogovor," pozivajo v UKC Maribor.
Tudi na Oddelku za perinatologijo Klinike za ginekologijo in perinatologijo lahko po zagotovilih vodstva UKC Maribor nosečnice pričakujejo enako obravnavo kot doslej.
V ZD Ljubljana zaradi stavke za zdaj ni večjih težav in odpovedi terminov
V Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana pravijo, da spoštujejo odločitev vsakega zdravnika in zobozdravnika, ki se odloči za stavko. "V času stavke je v ZD Ljubljana delovni proces organiziran v skladu z zakonodajo, kar pomeni, da morajo stavkajoči zdravstveni delavci pacientom zagotavljati nujno medicinsko pomoč, nego in oskrbo, med drugim poskrbeti za mlajše od 18. in starejše od 65. let (46. člen Zakona o zdravniški službi). Vsak zdravnik ali zobozdravnik v ZD Ljubljana, ki stavka, dela po zakonodaji in navodilih sindikata Fides," so zagotovili.
Potrdili so, da v večini primerov ambulante ZD Ljubljana delajo normalno. Kot pravijo, stavkajo le posamezniki in v teh primerih delo poteka upočasnjeno, vendar po njihovih zagotovilih zaradi stavke nimajo odpovedi terminov. V ZD Ljubljana je soglasje za nadurno delo umaknilo sedem od skupno 423 zdravnikov in zobozdravnikov. "Kar pa v ničemer ne povzroča težav pri načrtovanju in organizaciji dežurstev na Splošni nujni medicinski pomoči ali Pediatrični nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana. Zdravniki, ki so umaknili soglasje za nadurno delo v času, ko ima javni zavod potrebo po delu, ki presega obveznosti iz polnega delovnega časa za javnega delavca, ne morejo delati zunaj zavoda oziroma po podjemni pogodbi," so dodali v ZD Ljubljana.
V ZD Ljubljana pravijo, da vsako legitimno stavko sprejemajo. "Menimo pa, da bi morala bolj kot plačo naslavljati pogoje dela v osnovnem zdravstvu. Prepričani smo, da tovrstna stavka ne bo rešila težav, s katerimi se v osnovnem javnem zdravstvu srečujemo, in sicer s težkimi delovnimi pogoji, ki zdravnike odvračajo od zaposlitev v javnih zavodih predvsem zaradi velikih obremenitev in premalo kadra," so opozorili.
Kot dodajajo, so v osnovnem javnem zdravstvu večkrat opozorili, da bi morali zdravnike administrativno razbremeniti, okrepiti timsko delo in povečati privlačnost pogojev za delo. Pri tem so izpostavili, da se na primer kljub denarnemu dodatku za specializacijo iz družinske medicine mladi za to specializacijo nič bolj ne odločajo. Želijo si, da bi sindikat Fides skupaj z drugimi zdravniškimi organizacijami to vladi čimprej predstavil in da bi se za predlagane rešitve zavzemal vse do njihove izpolnitve.
V ZD Maribor soglasje umaknilo 60 odstotkov družinskih zdravnikov
V Zdravstvenem domu Maribor je po besedah direktorja Jerneja Završnika soglasje za nadurno delo umaknilo 34 njihovih zdravnikov. "V ZD Maribor jih imamo 216, kar pomeni, da odstotek ni tako velik. Težava pa je, ker je med tistimi, ki so umaknili soglasja, kar 33 družinskih zdravnikov oziroma 60 odstotkov vseh družinskih zdravnikov v našem zavodu," je poudaril Završnik.
"Ko bo marca umik soglasij tudi stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo," pravi direktor ZD Maribor. "Bomo morali kompenzirati z drugimi zdravniki. Če je na bolniških staležih običajno med pet in 10 odstotkov zdravnikov, katerih termine je treba nato pokrivati, nadomeščanj zdaj ne bo. Preklicali bomo tudi preventivno delo, ukinili pa bomo tudi ambulanto za neopredeljene," je naštel nekaj ukrepov.
V mariborskem zdravstvenem domu še pravijo, da bodo morali okrepiti enoto za hitre preglede, kjer zaradi stavke in umika soglasij pričakujejo več bolnikov. "Najbolj nas sicer skrbi, da zdravniki po končani stavki ne bi vrnili soglasij za nadurno delo," pravi Završnik. Priznava pa, da je trenutna stavka, kot že covid-19 pred tem, "razgalila krhkost našega zdravstvenega sistema, ki brez teh soglasij ni funkcionalen".
Prepričan je, da bi morali v družbi sprožiti širšo razpravo, kaj od zdravstvenega sistema želimo, kaj pričakujemo in kaj smo zanj pripravljeni dati. "Ne zavedamo se, da imamo, glede na to, koliko vanj vlagamo, dober zdravstveni sistem. A primerjamo se s tistimi državami, ki vanj vlagajo bistveno več, tudi državljani plačujejo več," meni Završnik. Pravi sicer, da kratkoročnih rešitev z danes na jutri ni.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.