conservation

Pri Loškem Potoku posneli risinjo z dvema mladičema

22. 03. 2025 13.16

V okolici Loškega Potoka je bralec v objektiv ujel redek živalski prizor. Ob robu gozda so na trati skupaj posedali samica in dva odrasla mladiča.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi

28. 01. 2025 10.49

Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Kot dlan velika veverica, mala bodeča miška in riba z mehko glavo

21. 12. 2024 12.00

Znanstveniki so v Peruju odkrili kar 27 novih živalskih vrst. Med njimi je tudi miška s plavalno kožico, miška, ki je po telescu posuta z bodečimi kocinami, nova vrsta pritlikave veverice, osem vrst rib, tri dvoživke in 10 vrst metuljev. Med ribami so kot najbolj zanimivo izpostavili primerek z "mehko glavo".

Zakaj orke potapljajo plovila?

08. 06. 2024 15.04

Pred Iberskim polotokom je skupina ork postala znana po tem, da je potopila več plovil – nazadnje pred nekaj tedni. Vse, odkar se je to začelo dogajati leta 2020, pa se številni sprašujejo, kaj je motivacija za takšno vedenje? Se zabavajo, maščujejo ljudem, kaj povsem tretjega? Zdaj strokovnjaki pravijo, da končno vedo, kaj se dogaja, poroča National Geographic.

'Gromozanski projekt na Nikobarskih otokih pomeni smrtno obsodbo za plemena'

07. 02. 2024 09.17

Velik gradbeni projekt na Nikobarskih otokih bi pomenil smrtno obsodbo za tam živeče pripadnike plemena, ki se ukvarjajo z lovom, so opozorili akademiki z vsega sveta. Otok v Indijskem oceanu, ki šteje 8000 prebivalcev, bi indijske oblasti rade spremenile v "indijski Hongkong", več milijard evrov vreden projekt pa bi vključeval mednarodni ladijski terminal, letališče, elektrarne, vojaške baze in industrijski park. V okviru projekta bi bil seveda dobršen del namenjen tudi razvoju turizma.

Po Harrisonu Fordu poimenovali novo vrsto kače

16. 08. 2023 10.46

Znanstveniki so v perujskih Andih odkrili novo vrsto kače, ki so jo poimenovali po hollywoodskem igralcu in vnetem okoljevarstveniku Harrisonu Fordu. Igralec, po katerem so že poimenovali vrsto pajka in mravljo, je dejal, da znanstveniki nenehno po njem imenujejo bitja, ki strašijo otroke.

V Evropo se vrača volk

02. 05. 2023 18.09

Ikonični volk, poguba številnih klasičnih pravljic, se po besedah mednarodne ekipe, ki jo vodi švicarski znanstvenik, vrača v gozdove in divjine Evrope.

Malček stekel za strupenjačo, nato na dvorišču odkrili gnezdo s 110 jajci

15. 03. 2023 17.41

V Avstraliji se je malček pognal za smrtonosno kačo, ki jo je odkril na družinskem dvorišču. Ob tem pa so v neposredni bližini hiše odkrili gnezdo s 110 jajci, ki pripadajo drugi najbolj strupeni vrsti kač na svetu.

Dron posnel orke, kako ubijejo belega morskega psa

06. 10. 2022 18.59

V Južni Afriki je raziskovalcem s pomočjo drona uspelo posneti še neviden prizor. Orke so najprej lovile, nato pa ubile belega morskega psa, ki velja za enega izmed največjih morskih plenilcev na svetu. Posnetek prikazuje pet ork, kako lovijo in ubijejo morskega psa, med zasledovanjem naj bi ubile še tri, predvidevajo.

Berlinski živalski vrt potrdil: starša polarne medvedke Herthe sta bila brat in sestra

22. 05. 2021 14.50

Dve leti in pol stara polarna medvedka Hertha je 'plod' paritve med bratom in sestro – njena mama Tonja je namreč sestra samca Wolodje. A parjenje brata in sestre je pravzaprav bila 'uradniška' napaka. V moskovskem živalskem vrtu, od koder prihaja medvedkina mama, so nedavno ugotovili, da so pomotoma zamenjali njene identifikacijske podatke z veterinarskimi evidencami samičke, ki se je skotila dva dni pozneje. Hertha je kljub bližnjemu sorodstvenemu razmerju staršev zdrava medvedka, ki pa (vsaj v bližnji prihodnosti) ne bo primerna za nadaljnjo vzrejo – njena krvna linija je namreč v populaciji polarnih medvedov v ujetništvu zastopana precej bolj, kot so sprva mislili.

Zakaj hočejo znanstveniki pobiti 'kokainske povodne konje'?

14. 02. 2021 17.20

Leta 1993, ko je razvpiti narkokralj Pablo Escobar padel pod streli, je kolumbijska vlada prevzela nadzor nad njegovim luksuznim posestvom na severozahodu države, tudi nad njegovim osebnim živalskim vrtom, polnim eksotičnih živali. Večino so odpeljali, štirje nilski konji, ki so bili Escobarju še posebej pri srcu, pa so ostali tam. V 30 letih so se nenadzorovano namnožili, kar zdaj predstavlja resno težavo za okolje.

Zvezdniki, ki so v letošnjem letu izdali knjige

26. 12. 2020 08.00

Čas, ki smo ga v letošnjem letu večinoma preživljali doma, smo si lahko krajšali z literarnimi deli, ki so jih izdali slovenski in tuji zvezdniki. Biografije, slikanice za otroke, priročniki in druge knjige so nam dale vpogled v drugo ustvarjalno plat imen iz sveta zabave, nekatere izdane stvaritve pa so se zavihtele celo na same vrhove lestvic najbolj branih knjig tega leta.

Uživajte v vrhunski kavi pri vas doma

28. 11. 2020 10.17

S prihodom hladnih dni vse več časa preživimo doma, v Sloveniji je lansiran nov način uživanja v vrhunski kavi – STARBUCKS pri vas doma. Kupite lahko kavne kapsule, ki so združljive z NESCAFÉ® Dolce Gusto® aparati in na ta način prenesete užitke ob pitju najkakovostnejših okusov kave iz kavarn – k vam domov.

Na obali Nove Zelandije nasedlo in poginilo skoraj 100 kitov

25. 11. 2020 19.19

97 kitov in trije delfini so nasedli na obalo novozelandskega otočja Chatham - zelo odročno območje v Tihem oceanu. Ko je do njih le prispela pomoč, pa je bilo že prepozno. Živih je bilo le še 26 živali, ki pa so jih morali uspavati. V bližini so se namreč že zbirali beli morski psi, kiti pa so bili preveč oslabljeni.

Bindi Irwin s pomočjo zapuščine pokojnega očeta napisala knjigo

16. 11. 2020 18.25

Bindi Irwin, ki je bila stara komaj osem let, ko je leta 2006 umrl njen oče, lovec na krokodile Steve Irwin, je izdala knjigo ob 50. rojstnem dnevu avstralskega živalskega vrta. To je storila na dan, ko so v živalskem vrtu praznovali dan, posvečen njenemu pokojnemu očetu.

Leonardo DiCaprio se bori za ohranjanje narave v Bosni in Hercegovini

24. 09. 2020 13.19

Hollywoodski zvezdnik se je pred dnevi na Twitterju pridružil pozivom, naj oblasti v Bosni in Hercegovini trajno prepovedo gradnjo mini hidroelektrarn v državi nekdanje Jugoslavije in tako preprečijo uničenje njenih rek in opustošenje okolja.

Nova raziskava: nenavadni navadni delfin v severnem Jadranu

17. 08. 2020 12.08

Navadni delfin je bil nekoč v celotnem Sredozemlju nekaj povsem običajnega, danes pa je zaradi nekdanjega namernega pobijanja najbolj ogrožena vrsta v Sredozemlju. V slovenskem društvu Morigenos so v mednarodni znanstveni reviji Aquatic Conservation: Marine and Freshwater Ecosystems objavili pregledno in izčrpno raziskavo o tej vrsti, ki jo zdaj opažajo v Tržaškem zalivu in severnem Jadranu, čeprav je na tem območju praktično ni bilo več.

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'

17. 01. 2020 06.10

Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

Šest slonov utonilo, medtem ko so iz deroče reke skušali rešiti mladička

06. 10. 2019 09.26

V tajskem nacionalnem parku je poginilo šest slonov, medtem ko so po padcu čez slap skušali najprej pomagati triletnemu mladiču, nato pa iz deroče vode rešiti drug drugega. Zaposleni v parku so na bližnji pečini sicer našli dva preživela, a bo dogodek najverjetneje terjal svoj davek. Sloni so namreč zelo inteligentne živali, ki za poginulimi člani črede pogosto zelo žalujejo.

Nenavadno odkritje: orjaška tarantela lahko pomalica oposuma

02. 03. 2019 13.52

Skupina ameriških znanstvenikov je v Amazonskem pragozdu naletela na prizor, ki bi marsikomu pognal strah v kosti: orjaško tarantelo, ki je pokončala in snedla oposuma. Novo odkritje v prvi vrsti predvsem osvetljuje dejstvo, kako malo pravzaprav sploh vemo o pajkih.

Grozi izumrtje žuželk: katastrofa za prihodnost človeštva

17. 02. 2019 11.33

Znanstveniki opozarjajo na vse večje izumiranje insektov. Ti bi lahko z obličja Zemlje izginili že v naslednjih stotih letih, kar predstavlja katastrofalno prihodnost za človeštvo. Žuželke so temelj večine ekosistemov, pomembno vlogo pa igrajo tudi pri učinkovitosti kmetijske industrije.

Pet tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo

16. 02. 2019 07.00

Verjetno vsi poznate nekaj tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo. Na primer električni avtomobili, sončne celice, vetrnice. V tem članku pa je predstavljenih pet tehnologij, ki dobivajo manj pozornosti oziroma do problematike ohranjanja okolja pristopajo drugače.

Slovenec spoznal Kate in princa Williama: Kolena so se mi tresla

13. 11. 2018 06.26

Kate Middleton in princ William sta se minuli konec tedna udeležila svečane podelitve nagrad Tusk Conservation Awards 2018, kamor so seveda bili povabljeni le redki izbranci. Med njimi tudi eden naših najbolj uspešnih profesionalnih plesalcev Aljaž Škorjanec.

V vroči Keniji opazili snežno beli žirafi

14. 09. 2017 19.08

Ne gre za mutacijo, par belih žiraf ima levkizem, genetsko stanje, ki zavira pigmentacijo v kožnih celicah. Zgodbe o belih žirafah, ki so krožile med domačini konservatorija Ishaqbini Hirola v Keniji, so prvič uspeli tudi posneti.

Veliki panda ni več ogrožen, a na žalost se slabo piše največjim gorilam na svetu

05. 09. 2016 11.32

Veliki panda ostaja ranljiva živalska vrsta, ni pa več ogrožen. Zaradi porasta krivolova v DR Kongo pa se zelo slabo piše največjim gorilam na svetu. Grozi jim popolno izumrtje. Gre za pripadnike vrste vzhodna gorila, ki jih je le še 5000.

Kače živijo! Pogrešano vrsto našli ob obali Avstralije

22. 12. 2015 10.46

Avstralski znanstveniki so ob obali Zahodne Avstralije opazili vrsto morskih kač, za katere so mislili, da so pred leti izumrle. Ker smo dobili novo priložnost, se moramo zdaj potruditi, da jih zaščitimo, pravijo znanstveniki.

Lažni alarm: lev Jericho je živ in zdrav

02. 08. 2015 16.20

Informacija, da so divji lovci ubili Jericha, brata slavnega leva Cecila, se je izkazala za lažno. V zimbabvejskem nacionalnem parku Hwange so namreč zaznali gibanje njegove satelitske ovratnice, zato so ga šli iskat. Zgodaj zjutraj so ga uspeli fotografirati ravno v trenutku, ko se je hranil z žirafo.

Ne samo leva Cecila, zdaj so divji lovcu ubili še njegovega brata Jericha

01. 08. 2015 21.02

Le teden dni potem ko je ameriški zobozdravnik Walter Palmer v Zimbabveju pokončal znamenitega 13-letnega leva Cecila, so divji lovci zdaj ubili še njegovega brata Jericha. Prav ta naj bi po njegovi smrti skrbel za bratove mladiče.

VIDEO: Let orla z najvišje stavbe na svetu

15. 03. 2015 21.26

Orel se je spustil z najvišje stavbe na svetu - dubajske Burdž Kalife, ki je visoka 828 metrov. Orlu so na hrbet pritrdili tudi majhno kamero, tako da si njegov zgodovinski let tudi ogledate.

Zvezdam filma Madagaskar grozi izumrtje

12. 06. 2014 06.30

Osvežen je seznam ogroženih rastlinskih in živalskih vrst. Izumrtje grozi več kot 90 odstotkom lemurjem ter skoraj 80 odstotkom orhidej iz roda pafiopedile. Ogrožena sta tudi japonska jegulja, ki velja za gurmansko specialiteto, ter brazilski pasavec.