Svetovna zveza za varstvo narave (International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources - IUCN) je objavila osvežen rdeči seznam ogroženih živalskih in rastlinskih vrst. Namen seznama je seznanjati zakonodajalce in širšo javnost z nujnostjo ohranjanja narave ter zmanjševati stopnjo izumiranja. Pripravljalci seznama opozarjajo, da so zelo ogroženi lemurji ter določene vrste orhidej, zadnja leta pa se je zaradi prekomernega lova na seznamu znašla tudi japonska jegulja, ki ji prav tako grozi izumrtje že v bližnji prihodnosti. Maskota svetovnega prvenstva v nogometu brazilski pasavec ostaja ranljiva živalska vrsta. Za ranljive vrste velja, da je zelo verjetno, da bodo v prihodnosti izumrle, če se ne izboljšajo njihovi življenjski pogoji.
Na seznamu ogroženih vrst, ki letos praznuje abrahama, je 73.686 različnih vrst, od tega 22.103 grozi izumrtje. Direktorica zveze Julia Marton Lefevre je dejala, da ima seznam pomembno vlogo, saj se brez uvrstitve določene živalske ali rastlinske vrste na ta seznam zelo malo naredi za njihovo zaščito. "A še veliko več bo treba storiti na tem področju," opozarja.
Kot navaja v kratkem poročilu, izumrtje grozi kar 79 odstotkom populacije orhidej iz roda pafiopedile (to so orhideje s cvetovi v obliki čeveljcev). Razlog je v uničevanju njihovega habitata in njihova pretirana uporaba v komercialne namene. Pripravljalce seznama je presenetilo, da je tako velik odstotek te populacije ogrožen. "Te orhideje so zelo popularne v hortikulturni industriji. Resda je velik delež teh orhidej na trgu vzgojenih v rastlinjakih, a je za njihovo prihodnost ključno, da ohranimo primerke v naravi," opozarja Hassan Rankou iz zveze. Nekatere od vrst orhidej imajo v naravi že manj kot sto primerkov.
Izumrtje grozi tudi lemurjem. Po zadnjih podatkih je ogroženih kar 94 odstotkov populacije. Zoologi poznajo 101 vrsto lemurjev, od tega jih je kar 22 zelo ogroženih, med njimi tudi največji med lemurji (indri indri). 48 vrst je ogroženih, 20 je ranljivih. Zaradi uničevanja tropskega gozda na Madagaskarju je ogroženo njihovo življenjsko okolje. Prav tako jih divji lovci lovijo za hrano. S tem so lemurji postali ena najbolj ogroženih živalskih vrst iz skupine vretenčarjev na svetu.
Ogrožena je tudi japonska jegulja, ki je tradicionalna japonska delikatesa oziroma je prava gurmanska poslastica jed unagi, ki je narejena iz pečene jegulje. Ta vrsta je ogrožena predvsem zaradi čezmernega lova in onesnaževanja okolja. Japonske oblasti so sprejele številne ukrepe, da bi to vrsto zaščitile, med drugim razmišljajo, da bi prepovedale celo lov in strežbo v restavracijah.
Strokovnjaki opozarjajo, da je v zadnjih 10 do 15 letih kar za tretjino upadlo število brazilskih pasavcev. Gre za zelo ranljivo živalsko vrsto, razlog za upad populacije pa je v krčenju njihovega habitata.
Se je pa po uvrstitvi na rdeči seznam in sprejetju številnih zaščitnih ukrepov končno povečala populacija ploščičev, ki živijo v reki Jarkon v Izraelu. Če je še pred dobrim letom ta riba veljala za v divjini izumrlo vrsto, ima ta vrsta sedaj status ranljiva. Da je vrsta preživela, se gre zahvaliti univerzi v Tel Avivu, ki je v vodnem rezervatu poskrbela za njihov razplod. Leta 2006 so okoli 9000 primerkov izpustili v njihovo naravno okolje, kjer so se še razmnožili.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.