Starša polarne medvedke Herthe, ene najslavnejših prebivalk največjega nemškega živalskega vrta, sta bila v bližnjem sorodstvu. Pravzaprav sta skoraj zagotovo brat in sestra, so sporočili iz ZOO Berlin.

Genetsko testiranje je pokazalo, da je mladička polarnega medveda v Živalskem vrtu Berlin (Tierpark Berlin ZOO) plod razmnoževanja med najbližjimi sorodniki.
Parjenje brata in sestre je bila pravzaprav 'uradniška' napaka. Mlada Hertha je namreč neposredna potomka medvedke Tonje, ki se je skotila v moskovskem živalskem vrtu, v veterinarskih evidencah pa je imela navedene napačne podatke glede staršev. Tonja je v resnici tako potomka istih staršev kot Wolodja, samec, s katerim se je pozneje v Berlinu parila, je za CNN dejala predstavnica nemškega živalskega vrta. Tonji so po pomoti namreč dodelili dokumente druge polarne medvedke, ki se je v ZOO Moskva skotila dva dni pozneje.

Sum v verodostojnost Tonjinih podatkov se je pojavil po tem, ko so v Moskvi našli dokumente, ki so navajali drug datum skotitve. Gensko testiranje pa je pozneje potrdilo, da sta z Wolodjo pravzaprav sorojenca.
"To je bil za nas velik šok," je dejala predstavnica berlinskega živalskega vrta. Po njenih besedah je moskovski živalski vrt ves čas deloval zelo transparentno, berlinske kolege pa o zmoti obvestil takoj, ko so našli dokumente. "To je bila nesrečna napaka," je dodala.
Polarni medvedi so del Evropskega programa ogroženih vrst (European Endangered Species Programmes – EEP), ki se med drugim osredotoča tudi na vzrejo in skrb za ohranjanje genetske raznovrstnosti polarnih medvedov v ujetništvu.
Razmnoževanje med krvnimi sorodniki, še posebej brati in sestrami, pa občutno vpliva na zmanjševanje genske raznolikosti, ki je "ključni dejavnik za dolgoročno preživetje vrst", pravijo v Evropskem združenju živalskih vrtov in akvarijev (EAZA).
"Ta resna napaka je obžalovanja vredna ovira za odgovorno delo evropskega programa za ohranitev vrst," pa je bil v izjavi kritičen direktor ZOO Berlin Andreas Knieriem. "Iz takšnih napak se je zdaj treba učiti in še bolj znanstveno utemeljiti svoje delo na vseh področjih," je izpostavil.
Tovrstna zmeda se verjetno ne bo še kdaj ponovila, saj je tudi malo verjetno, da bosta v istem živalskem vrtu hkrati dva vzrejna para, pa je dodala tamkajšnja predstavnica za odnose z javnostmi. Poleg tega ima vsaka žival, skotena v berlinskem živalskem vrtu, mikročip z identifikacijskimi podatki, vključno s tem, kdo so njeni starši.
Glede na nedavno odkritje pa zdaj niti Tonja niti Hertha ne bosta mogli imeti potomcev, vsaj v bližnji prihodnosti ne. Njuno družinsko poreklo oziroma krvna linija je namreč v populaciji polarnih medvedov v ujetništvu zastopana precej bolj, kot so sprva mislili. Še vedno pa obstaja možnost, da ju bodo za parjenje 'uporabili' kdaj pozneje, pravijo v Berlinu.

"Naše poslanstvo je ohraniti čim večjo genetsko raznolikost," je dejala predstavnica ZOO Berlin. Hertha je "srečna in zdrava medvedka", ki bo skupaj z mamo ostala v živalskem vrtu, je napovedala. Wolodjo pa so medtem že preselili v drug živalski vrt na Nizozemskem.
Tonja je novembra 2016 sicer skotila tudi medvedka, ki so ga poimenovali Fritz, ki pa je marca 2017 poginil zaradi vnetja jeter. Tudi njegov oče je bil Wolodja, a strokovnjaki izpostavljajo, da je zelo malo verjetno, da bi bila njegova smrt posledica parjenja med osebki v sorodstvenem razmerju.
Mednarodna zveza za ohranjanje narave (International Union for Conservation of Nature – IUCN) polarne medvede uvršča na seznam ogroženih vrst; ocenjujejo, da jih je v divjini še med 22.000 in 31.000. Britanska organizacija Bear Conservation pa navaja, da v ujetništvih po vsem svetu živi nekaj več kot 300 predstavnikov te vrste.

KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.