Tujina

Nenavadno odkritje: orjaška tarantela lahko pomalica oposuma

Lansing / Lima, 02. 03. 2019 13.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skupina ameriških znanstvenikov je v Amazonskem pragozdu naletela na prizor, ki bi marsikomu pognal strah v kosti: orjaško tarantelo, ki je pokončala in snedla oposuma. Novo odkritje v prvi vrsti predvsem osvetljuje dejstvo, kako malo pravzaprav sploh vemo o pajkih.

Ura je odbila skoraj polnoč, ko so znanstveniki Univerze v Michiganu v Amazonskem pragozdu v bližini svojega tabora zaslišali prasketajoče zvoke. Sledili so jim in zagledali prizor, ki bi marsikoga pognal naravnost v beg: orjaško tarantelo, ki po tleh vleče pokončanega oposuma.

Velikanski pajek je tako imenovanega mišjega oposuma držal za vrat, bitje pa je še vedno trzalo. Dogajanje so znanstveniki opazovali približno pet minut in ga tudi posneli. Pajek je plen povlekel za korenine bližnjega drevesa in tam nato v miru užival v obroku.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nenavaden prizor, ki pa je znanstvenike navdušil, so posneli leta 2016, podrobneje pa so ga opisali pred dnevi za strokovno revijo Amfibian & Reptile Conservation (Ohranjanje dvoživk in plazilcev).

Nova odkritja osvetlijo le dejstvo, kako malo v resnici vemo o pajkih. Dan Rabosky, profesor ekologije in evolucijske biologije na Univerzi v Michiganu

V članku z naslovom Ekološke interakcije med členonožci in majhnimi vretenčarji v nižinskih predelih Amazonskega deževnega gozda je dokumentiranih 15 primerov členonožcev (večinoma velikih pajkov in stonog), ki prežijo na vretenčarje, kot so manjše žabe, kače in kuščarji.

"To niso vsakdanji pojavi. Kakršenkoli napad, ki vključuje vretenčarja – najsi gre za kačo, ki požre žabo, ali ptico, ki pomalica kuščarja – so redki," pojasnjuje Dan Rabosky, profesor ekologije in evolucijske biologije na Univerzi v Michiganu. Rabosky tako v upanju po novih tovrstnih odkritjih enkrat ali dvakrat letno skupino mladih raziskovalcev pelje v amazonsko džunglo na jugovzhod Peruja, poroča CNN.

V članku so prav tako osvetljene prehranjevalne navade pajkov in drugih žuželk, ki plenijo žabe in kuščarje, prav tako pa je predstavljen primer orjaške stonoge, ki najprej obglavi nato pa požre strupeno koralno kačo.

"Naše raziskave so v prvi vrsti osredotočene na to, da poskušamo razvozlati, zakaj je v tropskih predelih toliko živalskih in rastlinskih vrst. To je uganka, ki navdušuje biologe," razlaga profesor. Ekipe, ki jih vodi med pogosto težko prehodno džunglo, sicer iščejo predvsem kače, žabe in kuščarje. Med nočnimi sprehodi pogosto naletijo tudi na zelo velike pajkovce. "To so veliki aktivni plenilci, ki so ves čas na preži," pravi znanstvenik in dodaja, da jih navadno tako zasačijo med lovom na čričke in kobilice.

A kot kaže, njihova prehrana niso le žuželke. Rabosky meni, da znanost podcenjuje število malih vrtenčarjev, ki jih ubijejo in pojedo veliki pajki. "Resnično ne vemo ničesar o ekologiji velike večine teh živali," pravi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Bili smo precej vznemirjeni in pretreseni, nismo mogli verjeti svojim očem," pa se 'srečanja' spominja doktorski študent Michael Grundler. "Vedeli smo, da smo priča nečemu zelo posebnemu, nismo pa se zavedali, da je bilo kaj takšnega takrat sploh prvič v zgodovini tudi zabeleženo," je dejal.

Grundler je bil le eden od študentov, ki so to videli na lastne oči, njegova sestra Maggie Grundler pa je dogajanje posnela s telefonom.

A če se za mnoge posnetek zdi kot iz nočne more, Rabosky pravi, da pravzaprav predstavlja neverjetno odkritje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
03. 03. 2019 16.05
. vsa čast žwerci. ( MI pa vse papcanje lohk kupmo u štacun. pa pol kupljnega še preč vržemo
lima918
02. 03. 2019 21.40
+3
Tarantele niso ptičji pajki Berem danes novice in ponovno me spravi v slabo voljo napačno poimenovanje vsem znanih ptičjih pajkov. Ker jih američani za njih značilno napačno imenujejo »Tarantulas«, naši naravoslovno neizboraženi novinarji in "strokovnjaki" vseh vrst to avtomatično prepisujejo kot tarantele. Niso! Tudi krave niso koze ali pa pes ni mačka in podobno! Pri moji duši (prmejdun), kako me nenehno pačenje jezika in še posebej stroke nervira... Glede tega in podobnih slovenskih poimenovanj (pre)številnih živali, rastlin, organizmov se že leta trudim na svetovnem spletu osvestiti javnost, a žal opažam, da je spregledala le izredno majhna peščica pravih ljujbiteljev, večina pa še onesnažuje dalje po starem, v stilu vseh lažnih urbanih mitov, s katerimi je naš medijski prostor kar preplavljen.
lima918
02. 03. 2019 21.41
+1
Tarantele so pajki volkci, sem spada denimo naša dokaj pogosta vrsta slovenska sredozemska tarantela Hogna radiata, Walckenauer, 1837. Čez dan tiči naša slovenska tarantela, naš največji, do 3 cm velik pajek v globoki jamici, ponoči pa gre v hladu na lov na različne žuželke. Kot drugi volkci tudi tarantela lovi svoje žrtve kar v teku. Ime ima naš volkec po italijanskem mestu Tarentu v Apuliji, kjer so v srednjem veku verovali, da ima ta pajek strašen strupen pik in so plesati zato obredni ples "tarantelo"! V resnici piči toliko, kot osa ... in nič več. Vrsto v Sloveniji najdemo celo v subpanonski zoogeografski regiji. Tarantele se zadržujejo na odprtih površinah kot so travniki in obdelovalne površine. Najlaže jih najdemo ponoči s svetilko, ko jih izda bleščeče zelena barva njihovih oči. Ptičje pajke (Theraposidae - šteje preko 880 znanih vrst v 13 poddružinah) pa pogosto gojimo v terarijih/insektarijih in so zelo priljubljena »hišna žival«. V Evropi živi predstavnik iz rodu Ischnocolus (~ 20 vrst) v Italiji, na Portugalskem, Španiji. Prvega ptičjega pajka je opisal Carl Linneaus leta 1758 kot Aranea avicularia, danes je v rodu Avicularia ( avis = ptič). So predstavniki najstarejših in največjih pajkov na svetu. Živijo v tropih in subtropih; v zemeljskih rovih ali na drevesih, najpogosteje v tropskih deževnih pragozdovih. Talne vrste živijo v podzemnih rovih, drevesne vrste pa si naredijo skrivališče iz pajčevine in listov ali vejic. Samo nekaj vrst je strupenih oz. človeku nevarnih, so nočne živali in ujamejo plen predvsem z močjo, vendar vseeno vbrizgajo običajno v plen tudi strup, ki žrtev hitro ohromi.Hranijo se z žuželkami, pa tudi z manjšimi plazilci in včasih celo ptiči ali sesalci. Po telesu in nogah imajo goste ščetine, imajo do 12 cm dolgo telo in razpon nog do 28 cm. Med rastjo se levijo in takrat se preskrbijo s hrano in vodo in se umaknejo na vlažno mesto; v tem obdobju so ranljivi. Dočakajo od 10 do 30 let. Imajo tudi nekaj naravnih sovražnikov, od človeka do koatija (rdeči nosati medved iz družine rakunov). V Evropo, tudi v Koprsko pristanišče so najprej prišli s pošiljkami banan in eksotičenga sadja z ladjami.
flatearth
03. 03. 2019 08.52
+3
To dela gugl prevajalec, instant štancanje "novic", naši samo še kopi pašta,
Lajnaa
02. 03. 2019 16.54
+16
In to je šele malica.
big_foot
02. 03. 2019 16.41
+85
Da tole name spleza med spanjem pa se tisti trenutek zbudim.... mirne duše lahko strupnike pospravi ker bi me itak kap trefla.
DasaizDalasa
02. 03. 2019 15.11
+90
Če bi probal Poljski kebab bi bil pa na mestu gotov.
flatearth
02. 03. 2019 14.47
+1
Verjetno so tudi za to krive podnebne spremembe,
Haralmaan
02. 03. 2019 15.01
+21
Ne, je pa ravna Zemlja kriva za veliko stvari
Bolje
02. 03. 2019 15.09
+39
retropil
02. 03. 2019 18.25
+15
seveda, noben ne pade dol takrat ko smo na glavo obrnjeni.. sam čudno da čez rob noben ne pade?