boj proti raku

63-letnica prva Slovenka, ki je pretekla sedem največjih maratonov

09. 03. 2025 07.17

Ko je Marija Brumen iz Zgornje Korene v občini Duplek leta 2012 sprejela novoletno zaobljubo, da bo ob svojem abrahamu začela aktivneje teči, si niti v sanjah ni predstavljala, da bo čez 13 let postala prva Slovenka, ki je pretekla sedem največjih maratonov na svetu. Berlinu, Londonu, New Yorku, Chicagu, Bostonu in Sydneyu je pred dnevi dodala še Tokio in tako v svojo maratonsko zgodbo, ki jo je spisala, dodala še zadnje poglavje. "Na cilju sem jokala kot dež," prizna.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku

22. 01. 2025 14.54

Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Trikratni svetovni prvak v finalu proti 17-letnemu diamantu

03. 01. 2025 06.00

Drugi večer novega leta je bil v kultni londonski dvorani Alexandra Palace rezerviran za polfinale svetovnega prvenstva v pikadu. Favorizirani Michael van Gerwen je na prvem obračunu s 6:1 premagal Chrisa Dobeyja, senzacionalni Luke Littler pa je z istim rezultatom izločil Stephena Buntinga.

17-letni čudežni deček znova navdušil, v boju za naslov ostala četverica

02. 01. 2025 10.38

Na svetovnem prvenstvu v pikadu smo na novega leta dan dobili vse polfinaliste. Navijače v kultni londonski dvorani Alexandra Palace je znova navdušil 17-letni Luke Littler, ki se je na svojem drugem nastopu med elito še drugič uvrstil v polfinale, pri tem pa še enkrat več pokazal, zakaj na stavnicah velja za glavnega favorita.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil

10. 11. 2024 18.46

Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Harvey Weinstein se v zaporu zdravi zaradi raka kostnega mozga

22. 10. 2024 08.47

Iz zapora na otoku Rikers v New Yorku prihaja vest o novih zdravstvenih težavah nekdanjega hollywoodskega mogotca Harveyja Weinsteina. Producent se zdravi zaradi raka kostnega mozga, več informacij o njegovem zdravstvenem stanju pa ni znanih. "Iz spoštovanja zasebnosti gospoda Weinsteina ne bomo dajali nobenih nadaljnjih komentarjev," je za medije povedal producentov pravni predstavnik Craig Rothfeld.

'Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku in brez stika z resničnostjo'

01. 10. 2024 06.00

"Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku, brez stika z resničnostjo. Upam pa, da bo ta milni mehurček čim prej počil, ko se bo zaletel v vse večji kup gnoja, ki se dela iz praznih obljub v zvezi z onkologijo Maribor." To so besede Polone Selič Zupančič, ki je ena od pobudnic zbiranja denarja za odkup stanovanj na Masarykovi v Mariboru, da bi se gradnja oddelka za onkologijo nadaljevala. Selič Zupančičeva se je v stiski in želji pomagati obrnila celo na vse Slovenke in Slovence, da bi ob nesposobnosti ministrstva za zdravje donirali in tako zagotovili 500 tisoč evrov za odkup stanovanj v dobro vseh onkoloških bolnikov. Kdaj naj bi zaživele SMS-donacije, se je gradnja oddelka za onkologijo v Mariboru znova začela, kot je to pred tremi dnevi zagotovilo zdravstveno ministrstvo, do kdaj bodo najtežje terapije potekale sredi gradbišča?

'Onkološki bolniki nismo nacionalnega pomena, borili se bomo sami'

27. 09. 2024 06.00

Ker država ne uredi odkupa stanovanj na Masarykovi v Mariboru, bodo onkološki bolniki zdaj sami začeli zbirati denar za njihov odkup stanovanj, ki bi omogočil nadaljevanje gradnje. Gradnja sedemnadstropne onkološke stolpnice zamuja že več kot leto, bolniki pa trpijo v nevzdržnih razmerah. V odprtem pismu sta vse razkrili avtorici Klavdija Kokol in Polona Selič Zupančič, ki sta zdaj tudi pobudnici zbiranja denarja za odkup stanovanj. "Onkološki bolniki nimajo časa, da se pridela še eno leto zamude pri gradnji," je v oddaji 24UR ZVEČER poudarila Selič Zupančič.

Za avtodom Tadeja Pogačarja nov lastnik ponudil 83.100 evrov

20. 09. 2024 19.08

Dan pred rojstnim dnem Tadeja Pogačarja in tik pred svetovnim prvenstvom v cestnem kolesarstvu v Švici se je zaključil dobrodelni projekt Zmagovalna tura za dober namen. Rekreativni kolesarji in kolesarska društva so v 10 dneh prekolesarili po Sloveniji 10 etap, pri čemer so se jim pridružili rekreativci in kolesarska društva. Ves čas jih je na poti spremljal avtodom, ki ga je na svojih zmagovalnih poteh v zadnjih dveh letih uporabljal najboljši kolesar na svetu.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta

06. 09. 2024 15.23

Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

Septembra začetek kolesarske ture po Sloveniji z avtodomom Tadeja Pogačarja

30. 08. 2024 16.12

Tadej Pogačar se je s svojo zmagovalno mentaliteto, predvsem pa s svojo simpatičnostjo in preprostostjo zasidral v srca številnih ljubiteljev kolesarstva po vsem svetu. Mladi kolesar pa je že večkrat dokazal tudi, da ni le vrhunski v športu, temveč, da ima tudi veliko srce. Septembra se tako začenja 10 etapna kolesarska tura po Sloveniji, s katero bodo kolesarji zbirali denar tudi za Tadejevo dobrodelno fundacijo, ves čas ture pa jih bo spremljal avtodom, v katerem je naš as bival med zmagovalnimi etapami na Touru in Giru.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja

13. 08. 2024 09.11

Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?

22. 06. 2024 15.13

V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Strokovnjaki pozivajo k zaščiti pred sončnimi žarki

12. 05. 2024 19.00

V Sloveniji je vse več primerov rakavih bolezni kože in drugih bolezni zaradi ultravijoličnega (UV) sevanja ter visokih temperatur, so pod sloganom Varno na soncu opozorili strokovnjaki z različnih zdravstvenih področij. Pozvali so k okrepitvi programov ozaveščanja in izobraževanja o zaščitnih ukrepih.

Zakaj je kralj Karel ob prvem javnem nastopu nosil kravato z dinozavri?

01. 05. 2024 12.28

Kralj Karel III. se je v torek kljub bolezni vrnil v javnosti. Britanski monarh, ki se trenutno še vedno zdravi zaradi raka, ki so mu ga odkrili januarja med zdravljenjem prostate, je obiskal Center za zdravljenje raka v Londonu. Pozornim opazovalcem pa seveda ni ostalo skrito dejstvo, da si je 75-letnik za takšno priložnost omislil prav posebno kravato. Na njen so bili namreč dinozavri.

Vdova igralca Patricka Swayzeja gleda njegove filme, ko ga pogreša

30. 04. 2024 07.00

Vdova Lisa Niemi Swayze, ki je moža Patricka Swayzeja izgubila leta 2009, je spregovorila o tem, kako še vedno ohranja stik s priljubljenim igralcem. Zvezdnica ga še vedno pogreša, a je našla edinstvene načine, s katerimi se ponovno poveže z njim. "Bil je resnično zelo poseben človek," je povedala igralka, ki dela kot ambasadorka neprofitne organizacije PanCAN za boj proti raku trebušne slinavke, bolezni, zaradi katere je izgubila ljubezen svojega življenja.

V Veliki Britaniji na bolnikih testirajo prvo cepivo proti kožnemu raku

26. 04. 2024 08.53

Na britanskih bolnikih testirajo prvo personalizirano mRNA cepivo proti melanomu. Hkrati naj bi cepivo preprečevalo tudi nastanek raka na mehurju, pljučih in ledvicah. Izdelan je po meri za vsako osebo posebej, telesu pa sporoča, naj prepozna rakave celice in ustavi ponovitev bolezni.

Obdrži sonce na varni strani: za melanomom na leto zboli 610 Slovencev

04. 03. 2024 20.24

Letošnji teden boja proti raku poteka pod geslom 'Obdrži sonce na varni strani' in v ospredje postavlja kožni melanom, ki velja za najbolj nevarno obliko kožnega raka. Zaradi njega letno umre 125 Slovencev, čeprav 90 odstotkov primerov lahko preprečimo. Za zgodnje odkritje je ključno poznavanje in redno opazovanje kože, opozarjajo strokovnjaki.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških

04. 03. 2024 07.32

Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Po bitki z rakom želodca umrl country pevec Toby Keith

06. 02. 2024 11.52

V 63. letu je umrl country pevec Toby Keith. Pevcu so leta 2022 diagnosticirali raka na želodcu. "Svoj boj je vodil z milostjo in pogumom," je ob smrti glasbenika pisalo v izjavi za javnost. Keith je še septembra lani nastopil na podelitvi nagrad People's Choice Country Awards 2023 in prejel nagrado za country ikono.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak

04. 02. 2024 21.37

V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

WHO: število rakavih obolenj do 2050 večje za 77 odstotkov

01. 02. 2024 13.40

Število novih primerov rakavih obolenj bo do leta 2050 naraslo na 35 milijonov, kar bo za 77 odstotkov več kot leta 2022, je opozorila Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Kot glavne krivce za porast obolenj z rakom je navedla tobak, alkohol, debelost in onesnaženost zraka.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Glasovi, ki usmerjajo svet

09. 12. 2023 00.15

Če bi morali našteti top pet junakov, ki rešujejo svet, koga bi našteli? Gasilce, policaje, vojake, zdravnike...? Bi bili med top pet tudi bolniki z rakom?

Skupina Girls Aloud prihajajočo turnejo posveča pokojni Sarah Harding

28. 11. 2023 07.57

Skupina Girls Aloud se ob 21. obletnici delovanja ponovno vrača na odre. Dekleta bodo turnejo po Združenem kraljestvu in Irski, na katero se bodo odpravila prihodnje leto, posvetila pokojni članici Sarah Harding, ki je septembra 2021 izgubila bitko z rakom. Cheryl, Nicola, Kimberley in Nadine so veselo novico sporočile na družbenem omrežju.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala

31. 10. 2023 13.25

Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

Premagale raka dojk: pokazale brazgotine, da bi rušile tabuje

01. 10. 2023 09.22

Bilo je konec marca, ko sem obrnila številko predstavnice Združenja za boj proti raku dojk. Ideja za snemanje prispevka o bolezni, za katero v Sloveniji letno zboli več kot 1500 žensk in nekaj moških, se mi je zdela odlična, hkrati pa sem vedela, da bo za projekt, ki smo si ga zadali – bil je namreč vse prej kot običajen – potrebnega veliko časa. Še več pa poguma in odločnosti žensk, ki so se odzvale naši prošnji.