Jakob Počivalšek

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'

28. 06. 2023 10.13

Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Pogajanja vlade s sindikati javnega sektorja prestavljena za teden dni

17. 03. 2023 11.47

Med sindikati javnega sektorja in vlado se je očitno prvič zataknilo še pred vsebinskim začetkom pogajanj. Uradnega pojasnila, zakaj, ni, je pa jasno, da je zaplet nastal v vladnih vrstah. Pogovori med obema stranema se bodo začeli z enotedenskim zamikom. Je pa vlada na dopisni seji sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah.

Boštjančič: 'Plače v javnem sektorju morajo postati vezane na učinkovitost'

20. 01. 2023 19.14

Finančni minister Klemen Boštjančič je zavrnil očitke, da država razmetava z denarjem, ko deli povišice določenim skupinam zaposlenih v javnem sektorju. Vsem drugim, ki zahtevajo enako, sporoča: "To ni lov na višje plače!" Da je ta lov otvorila vlada sama, mu odgovarjajo sindikalisti, ki si želijo čimprejšnjih pogajanj. Minister sicer napoveduje, da bodo plače javnih uslužbencev v prihodnje odvisne tudi od njihove učinkovitosti.

'Minimalna plača bo v letu 2023 znašala 850 evrov neto'

11. 11. 2022 06.15

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je imel med drugim na mizi vladna predloga za predčasno zvišanje minimalne plače in pokojnin. Burna razprava med socialnimi partnerji je potekala predvsem glede predvidenega zvišanja minimalne plače v dveh korakih, ki mu delodajalci ostro nasprotujejo.

Delavci v negotovosti: 'Poskrbeli bomo, da ljudje ne bodo izgubljali zaposlitev'

12. 10. 2022 19.18

Delavci papirnice Količevo se bojijo za svojo prihodnost. Pravijo, da jih je napoved množičnega odpuščanja zaradi visokih cen energije in surovin šokirala. Proizvodnjo zaradi visokih cen energentov krčijo tudi v Talumu in Slovenski industriji jekla. Podjetja so v tem času v izjemni poslovni negotovosti, pravi ekonomist Bogomir Kovač. S prstom kaže tudi na vlado, ki naj bi predolgo odlašala s pomočjo podjetniškemu sektorju. In kako bo vlada zdaj pomagala? Minister za delo Luka Mesec zagotavlja: poskrbeli bomo, da ljudje zaradi krize ne bodo izgubljali zaposlitev.

Mesec: Z elektronskim evidentiranjem ur želimo zaščititi delavce

04. 08. 2022 06.00

Je odločitev, da beleženje prisotnosti zaposlenih na delu naredimo popolnoma elektronsko korak v pravo smer, kot pravijo na ministrstvu za delo, ali korak nazaj, saj čas diktira vse manj toge oblike dela, kot menijo delodajalci? Debata dviga vse več prahu. Predlogu so zdaj ne rekli tudi obrtniki in podjetniki. Na parket je idejo postavil minister Luka Mesec, češ da bi se na ta način izognili izkoriščanju delavcev, kot je nakazal primer podjetja Marinblu, kjer so delavci delali veliko dlje, kot določa zakonski delavnik. Da gre za idejo, ki nas vodi v preteklost in ki ne bo prispevala k večji zaščiti delavcev, pa pravi eden najuspešnejših slovenskih podjetnikov Jure Knez iz Dewesofta.

Predstavniki delodajalcev skeptični do ukrepov iz bodoče koalicijske pogodbe

15. 05. 2022 19.49

Škodljivi ali pa povsem neizvedljivi. Tako nekatere ukrepe iz koalicijske pogodbe bodoče koalicije, ki je zaokrožila v javnosti, ocenjujejo predstavniki delodajalcev. Stranke Gibanje Svoboda, Levica in SD bi med drugim dvignile minimalno plačo, skrajšale delovni čas in progresivno obdavčile premoženje. Ogorčeni so tudi nekateri zaposleni v zdravstvu, bodoča vlada bi namreč odpravila popoldansko delo zdravnikov. Kot korake v pravo smer pa vsebino koalicijske pogodbe vidijo predstavniki delavcev.

V Povežimo Slovenijo verjamejo, da bodo oni odločali, kakšna bo vlada

12. 03. 2022 19.02

Verjamem, da bomo mi tisti, ki bomo odločali, kakšna bo vlada, za to potrebujemo uspeh z dvomestnim številom na volitvah. Po njih se bomo pogovarjali z vsemi, dogovorili pa s tistimi, ki si želijo "ne levo, ne desno, ne nazaj, ampak samo naprej", je ob predstavitvi kandidatov gibanja Povežimo Slovenijo v Celju povedal Zdravko Počivalšek.

V javnem sektorju vre: sindikati pričakujejo dvig plač za 24 odstotkov

04. 02. 2022 06.00

Zdravniki in zobozdravniki so dobili vladno zeleno luč za dvig plač. Najbolje plačani zdravniki bodo napredovali do 63. plačnega razreda, ki prinaša dobrih 5000 evrov bruto plače. Na nogah so, pričakovano, drugi sindikati javnega sektorja. Vlado zato čakajo na pogajanjih, na katerih bodo zahtevali podoben dvig plač. V številnih sindikatih se že pogovarjajo tudi o stavki, je potrdil vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.

Gibanje Povežimo Slovenijo povezalo pet strank

26. 01. 2022 19.50

Vladna stranka Konkretno gospodarskega ministra Zdravka Počivalška gre na aprilske volitve s skupno kandidatno listo s štirimi neparlamentarnimi strankami – SLS Marjana Podobnika, NLS Franca Kanglerja, Zelenimi Andreja Čuša in Novo socialdemokracijo Andreja Magajne. Na njihovi kandidatni listi za poslance bo med drugim tudi nekdanja Janševa svetovalka v boju proti covidu, Tina Bregant, hkrati pa pri poskusu preboja v državni zbor očitno računajo tudi na proticepilce.

Koritnik: Socialni dialog teče

26. 11. 2020 08.14

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja govorijo o problematiki izplačevanja redne delovne uspešnosti, do katere so javni uslužbenci znova upravičeni od letošnjega julija. Tako na vladni kot na sindikalni strani pa ob začetku njenega izplačevanja v praksi zaznavajo določene težave.

8,5-milijardni sklad socialnim partnerjem predstavil kar Janša

05. 10. 2020 15.25

Vlada je sprejela predlog zakona o nacionalnem demografskem skladu. Kar 8,5 milijarde evrov težek sklad je socialnim partnerjem prišel predstavit sam predsednik vlade Janez Janša. Z njim se bo vse naložbe države združilo pod eno streho, prihodke od njih pa namenilo predvsem za sedanje in prihodnje generacije upokojencev ter za izvajanje ukrepov družinske politike. Minister Šircelj sporoča: vse dobre predloge bomo upoštevali.

Drugi paket ukrepov: 2,8 milijarde evrov za zagotavljanje likvidnosti podjetij

20. 04. 2020 07.19

Osnutek predloga drugega protikoronskega zakona, ki bo skrbel za likvidnost podjetij, za zdaj za zagotavljanje poroštev in likvidnosti predvideva 2,8 milijarde evrov, so po srečanju širše koalicije z vlado pojasnili poslanci. Koalicijske stranke so lahko vladi še popoldne poslale dodatne predloge, vlada pa je danes začela z njihovo obravnavo. Medtem pa sindikati opozarjajo na njihovo izključevanje pri pripravi novih ukrepov.

Sindikati po sestanku z Janšo obžalovali, da ESS še ne bo zaživel

06. 04. 2020 13.36

Premier Janez Janša in predstavniki sindikalnih central, članic ESS, so se na Brdu pri Kranju pogovarjali o pripravi drugega protikoronskega svežnja. Sindikati upajo, da bodo v njem upoštevane tudi njihove prezrte pripombe na prvi paket. Ob tem obžalujejo, da ESS še ne bo zaživel, in upajo na čim boljši dialog v delovni skupini za trg dela.

Neuradno: vlada in zdravstveni sindikat zbližala stališča

13. 11. 2018 18.47

Predstavniki vlade in zdravstvenih sindikatov po današnjih pogajanjih niso dajali izjav. Neuradno pa je bilo slišati, da so nekoliko zbližali stališča in da je sindikatom vladna stran prišla še nekoliko naproti pri dodatkih.

Vladna pogajanja s Svizom se bodo nadaljevala v torek

05. 11. 2018 17.39

Vladna pogajalska skupina je po približno petih urah prekinila pogajanja s šolskim sindikatom Sviz in sindikati pod vodstvom Jakoba Počivavška. Za zdaj ni jasno, ali so kaj bliže dogovoru, saj so pojasnili zgolj, da so zadeve še odprte in da bodo pogajanja nadaljevali v torek. Pričakovati je, da bo takšen tudi dogovor z zdravstvenima sindikatoma, s katerima vladni pogajalci trenutno sedijo za pogajalsko mizo.

Kako bo stavka vplivala na vas? Številni bodo delali le najnujnejše, zaprti bodo nekateri vrtci, knjižnice ...

15. 01. 2018 06.35

Sindikalisti dvomijo v verodostojnost ocen vlade, ki je zahteve sindikatov ovrednotila na 991 milijonov evrov, saj da se te ocene vsak dan povečajo za nekaj sto milijonov evrov. Od vlade zahtevajo ustrezno ovrednotenje dela v okviru enotnega plačnega sistema, upoštevajoč načelo enakega plačila za primerljivo delo, in odpravo še preostalih varčevalnih ukrepov, ki so bili uveljavljeni v času krize.

Pred vlado in sindikati javnega sektorja naporna pogajanja

04. 09. 2017 20.31

Pred sindikati javnega sektorja so naporna pogajanja z vlado. Glavna vprašanja so odprava anomalij nad 26. plačnim razredom, odprava še veljavnih varčevalnih ukrepov in posledice dviga zdravniških plač. Dogovorili so se, da se bodo dobivali ob ponedeljkih in čim prej poskušali zaključiti pogajanja.

Delavci CPL še vedno brez zamujenih plač

29. 01. 2013 14.28

V Cestnem podjetju Ljubljana zaposleni kljub drugačnim obljubam vodstva še vedno niso dobili zamujenih plač, regresa in odpravnin v skupni višini 2,5 milijona evrov. Prav tako ostajajo nepoplačani upniki gradbenega podjetja.