Medtem ko predsednik vlade in ministri pozivajo javni sektor, naj počakajo na plačno reformo, se zdi, da sindikati izgubljajo potrpljenje. Če so se našla sredstva za zdravnike, sodnike in vzgojiteljice, jih bodo morali najti tudi za nas, odločevalcem sporočajo cariniki. "Zakaj vedno isti dobijo višje plače? Vsi ostali pa smo tretjerazredni uslužbenci, ki morajo čakati na milost in nemilost nekoga, da nameni kakšno drobtinico tudi nam. Na to ne pristajamo," je dejal Dušan Pečnik iz Sindikata carinikov Slovenije.
Minister na to odgovarja, da je vlada le izpolnila obljube predhodnikov. Predvidevanja, da vlada razmetava z denarjem, so po mnenju ministra za finance Klemna Boštjančiča popolnoma zgrešena. Ob stampedu zahtev različnih sindikatov Boštjančič odgovarja, da je vlada že oktobra zvišala plače zaposlenim v javnem sektorju, aprila pa sledi še povišica v višini enega plačnega razreda. "Žalosti me, da sindikati tega ne razumejo in da je sedaj odprt lov, kdo dobi več," dodaja Boštjančič.
"Ta lov je odprla vlada in morala bo najti rešitev iz te zagate, ki jo je zakuhala tudi sama," odgovarja vodja pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek. Po mnenju Počivavška se Golobova vlada ni naučila ničesar iz napak preteklih vlad. Tudi aktualna oblast se je pogajala zgolj s posameznimi izbranimi skupinami.
"Prepričan sem, da številnih skupin javnih uslužbencev ta pojasnila, ki jih daje zdaj minister, ne bodo zadovoljila. Morali se bodo začeti pogovarjati o odpravi nesorazmerij, za katera je zdaj odgovorna tudi ta vlada," je dejal Počivalšek.
Minister vztraja, da je potrebno počakati na celovito plačno reformo. Ta naj ne bi prinesla le višjih plač, ampak bo, kot zagotavlja, naslovila kopico nepravilnosti, ki smo jim priča v javnem plačnem sistemu. "Lahko bi našteval naslednje pol ure, kaj vse to so. Javni sektor mora postati bolj učinkovit, nagrajevanje v javnem sektorju pa mora postati vezano na učinkovitost zaposlenih, ki se jo da meriti. Če kdo pravi, da se je ne da, je to neumnost," meni Boštjančič.
V sindikatu carinikov temu sicer ne nasprotujejo, a se hkrati sprašujejo, kaj bo merilo. "Koliko odločb in koliko denarja ste pripeljali v proračun? Da, lahko se to ovrednoti, ampak začeti moramo pri osnovnih plačah, nato pa bomo določali še variabilni del," je dejal Pečnik in dodaja, da lahko napovedano stavko 13. februarja vlada brez težav prepreči, a le tako, da se z njimi čim prej usede za skupno pogajalsko mizo.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.