Danes popoldan so nekateri delavci še vedno v negotovosti, saj ne vedo, kaj jih čaka prihodnje dni. "Koga danes ne skrbi (za zaposlitev, op. a.)? Vse nas skrbi, ampak tukaj nič ne moremo," je dejala ena izmed njih in pristavila, da jim iz vodstva konkretnejših podatkov glede odpuščanj še niso sporočili.
Nekateri so glede situacije bolje obveščeni. Povedali so, da bo podjetje moralo zaustaviti enega od dveh kartonskih strojev, predvsem ker so visoke cene energentov pokazale svoje zobe in zaradi slabe konkurenčnosti starega stroja. To bo vodilo v hud scenarij za zaposlene, odpustili naj bi jih skoraj tretjino, kljub temu pa upajo na najboljše. "Koga pa ne skrbi za službo v tem času. Cene so šle gor in žal tako pride, ne samo pri nas," je razmere komentiral eden izmed delavcev.
Jakob Počivalšek iz sindikata je dejal, da so bili nad novico iz podjetja negativno presenečeni. Pogovori s sindikati v podjetju in vodstvom papirnice še potekajo, a pred naše kamere danes niso želeli. Bodo pa, kot zagotavljajo v sindikatu Pergam, naredili vse, da se bo ta situacija rešila v korist zaposlenih. "Rdeča nit pri sprejemanju vseh ukrepov za pomoč gospodarstvu bi morala biti, da se ohranijo delovna mesta v podjetjih," je bil še jasen Počivalšek.
Minister za delo pa na situacijo odgovarja, da ob preučevanju praks iz tujine pripravljajo lastne rešitve. "Poskrbeli bomo, da ljudje zaradi krize ne bodo izgubljali zaposlitev," je zagotovil Mesec.
Da je vlada naredila strateško napako, ker podjetjem predolgo ni pomagala, pa meni ekonomist Bogomir Kovač. "Čas, ko pa ni vlada storila ničesar, razen nekih okvirnih dogovorov na podjetniškem sektorju, je bil predolg," razlaga.
Minister za gospodarstvo Matjaž Han pa na težave v podjetju dodaja: "Ko sem poslušal glede Količevega ... v tem primeru nas iz tega podjetja, žal, niso kontaktirali." Dodal je še, da se lahko podjetje v primeru, da je 'v minusu' zaradi povečanja cen energetike, prijavi na shemo in "bo do konca leta lahko prejelo do dva milijona evrov sredstev".
Krčenje proizvodnje tudi v Talumu in skupini Sij
Zaradi energetske krize proizvodnjo krčijo tudi druga večja podjetja – v Talumu krčijo proizvodnjo aluminija v elektrolizi, kjer je od 160 elektroliznih peči prižganih le še 20, pravijo pa, da bodo zaposlenim zagotovili delo na drugih programih.
Proizvodnjo krčijo tudi v skupini Sij, kjer prav tako ne predvidevajo odpuščanj, bodo pa v nekaterih njihovih družbah uvajali skrajšani delovni čas ali pa čakanje na delo.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.